KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Satürn’ün halkaları çarpışan iki uydunun kalıntıları olabilir

Saturn Un Halkalari Carpisan Iki Uydunun Kalintilari Olabilir169399 0 Yakın vakitte yayınlanan bir çalışma, Satürn‘ün halkalarının birkaç yüz milyon yıl önce iki buzlu uydunun çarpışmasından sonra oluştuğunu öne sürüyor. Öbür ispatlar, yörüngedeki tozun ve gezegenin kimi uydularının, Satürn ve Güneş sisteminin geri kalanıyla eşzamanlı olarak ortaya çıkmadığını gösteriyor.

Satürn’ün halkalarını gizleyen perde aralanıyor

Dahası, Roche Limitinin dışına sürüklenen kesimler birleşerek gezegenin mevcut ay sistemini oluşturmuş olabilir. Satürn ve uydularının 2017’de sona eren Cassini görevinden elde edilen müşahedeleri, halkaların ve uyduların çok genç olduğunu gösteren delillerle teoriyi güçlendiriyor. Buna ek olarak, halkalar kütle kaybediyor ve parçacıklar gaz devinin atmosferine sürüklendikçe nihayetinde yok olackalar. Mevcut kayıp oranı, halkaların birkaç yüz milyon yıldan daha uzun müddet varlığını sürdüremeyeceğini gösteriyor.

Yeni bulgular, Satürn’ün halkaları ve uydularının Güneş sisteminin geri kalanı kadar eski olduğunu savunan evvelki teorilerle çelişiyor. Daha eski modeller, şiddetli çarpışmaların çok daha yaygın olduğu 3,8 ila 4,1 milyar yıl önce Güneş sisteminin kaotik birinci günlerinde çarpışmalar sonucunda olduğunu öne sürüyordu. Lakin dediğimiz üzere, Cassini vazifesinden elde edilen datalar, halkaların o kadar eski olmadığını gösteriyor.

Satürn’ün uydularıyla ilgili bir öteki değişik bulgu da, birden fazla misyondan elde edilen son bilgi tahliline nazaran, gezegenin atmosferini ısıtıyor olmaları. Bu ispat gökbilimcilerin Güneş sistemimiz dışındaki halkalı gezegenleri bulmalarına yardımcı olabilir. Cassini bilgilerinin daha ileri tahlilleri, Satürn uydusu Enceladus’un hayat için gerekli altı bileşenin tümünü içerdiğini ortaya koymuştu.

İçerik
Samsung telefonların yeni arayüzü One UI 6.0 resmen tanıtıldı: Yenilikler neler?

Samsung, geliştirici konferansı etkinliğinde (SDC23) Android 14 tabanlı yeni arayüz One UI 6.0’ı tanıttı. Bir1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
iPhone 15 ve iPhone 15 Pro ön siparişe açıldı

Apple'ın 12 Eylül'de tanıtımını yaptığı iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
ASPİLSAN, enerji depolama sistemleriyle tüketici pazarına giriyor

1974'te Kıbrıs Harekatı'ndan sonra Türkiye’ye uygulanan ambargolar sonrasında TSK’nın güç gereksinimlerini çözmek için kurulan ASPİLSAN1

3 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.