KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Samsung’ta yaprak dökümü sürecek: Kazançların yüzde 80 düşmesi bekleniyor

Samsung Ta Kazanclarin Yuzde 80 Dusmesi Bekleniyor169619 0 Yılın başından bu yana gerçek olan bir şey var: Global çip bolluğu. Samsung Electronics‘in adeta nakit ineği olan bu yarı iletken iş kolunda üretim kesintileri de devam ediyor. Stokların hala dengelenememesi, talebin canlanmaması ve üretimin eski hacmine geçmemesi üzere sebeplerden ötürü ise Samsung’un üçüncü çeyrekte kârının yüzde 80 oranında düşeceği öngörülüyor.

Samsung’ta kayıp sürüyor

Dünyanın en büyük bellek çipi, akıllı telefon ve televizyon üreticisi Samsung, üçüncü çeyrek sonuçlarını yarın açıklayacak. Öte yandan LSEG SmartEstimate’in 19 analistten elde ettiği ve istikrarlı bir biçimde hakikat iddia yapanların tartıda olduğu iddialara nazaran, Temmuz-Eylül çeyreğinde Samsung’un faaliyet kârı muhtemelen 1,56 milyar dolara düşecek. Bu sayı geçen yılın tıpkı çeyreğinde 8.05 milyar dolar düzeyindeydi.

Bu bilakis dönüşün nedeni, klâsik olarak en büyük gelir kaynağı olan çip kısmının 2.2 ila 3 milyar dolar ortasındaki çeyreklik ziyanından kaynaklanıyor. Analistler Samsung’un çip üretiminde yaptığı kesintilerin ölçek iktisadına de ziyan vererek çip üretim maliyetlerini yükselttiğini söyledi.

Samsung Ta Kazanclarin Yuzde 80 Dusmesi Bekleniyor169619 1 Birinci olarak nisan ayında üretim kesintisine giden Samsung’un üçüncü çeyrekte stokları azaltmak ve son yılların en berbat sektörel gerilemesine neden olan çip bolluğunu aşmak için daha fazla üretim kesintisine gideceği geçtiğimiz haftalarda bildirilmişti. Misal durum Micron ve SK Hynix tarafında da yaşanıyor. Akıllı telefon ve ferdî bilgisayar üreticileri, ekonomik gerileme tasasıyla aylardır yeni bellek yongası satın almaktan kaçınıyor ve mevcut envanterlerini kullanmayı tercih ediyor.

Öte yandan yüksek bant genişlikli bellek (HBM) üzere yapay zekâda kullanılan bellek çiplerine yönelik talep güçlü olmaya devam ediyor, lakin Samsung bu çeşit çipleri geliştirme ve yapay zekâ çipi önderi Nvidia üzere müşterileri garanti altına alma konusunda rakibi SK Hynix’in gerisinde.

Son olarak Samsung’un mobil tarafta 2.2 milyar dolar civarında bir işletme kârı elde etmesi bekleniyor. Bilindiği üzere Samsung, Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5 üzere katlanabilir üst düzey telefonları bu periyotta piyasaya sürdü ve sakin global akıllı telefon pazarına karşın satışlarını artırdı. Resmi sayılar yarın paylaşıldığında firmanın bu çeyrekteki kesin performansını görmüş olacağız.

İçerik
Enerji için otoyollara güneş panelleri kurulmaya başlandı

Kaliforniya eyaleti, güneş panelleri üzere otoyol kenarındaki yenilenebilir enerji alanlarının uygulanabilirliğini pahalandırmak üzere ulaştırma ve1

1 dk. 8 Okundu
İçerik
AMD FSR 3 iki oyun için çıkışını yapıyor

AMD, RDNA 3 ekran kartlarıyla birlikte FSR 3’ün de duyurusunu yapmıştı. Lakin birinci kartların üzerinden1

2 dk. 4 Okundu
İçerik
iPhone 15 serisinde kablosuz şarj hızları değişmedi

Android dünyası çoktan rekor kablolu ve kablosuz süratli şarj düzeylerine ulaşsa da Apple bir türlü1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.