KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Raspberry Pi 5 tanıtıldı: Serinin en güçlüsü

Raspberry Pi 5 Tanitildi Iste Ozellikleri Ve Fiyati169262 0 Bilgisayar dünyasına istikamet veren projelerden birisi olan Raspberry Pi, yıllardır istikrarlı bir biçimde hayatına devam ediyor. 4 yıl ortadan sonra vakıf en güçlü Raspberry Pi devre kartını piyasaya sürüyor.

Raspberry Pi 5 özellikleri ve fiyatı

Raspberry Pi 5 devre kartı 4 adet Cortex-A76 çekirdeği barındıran Broadcom BCM2712 işlemcisi ile geliyor. 512KB Düzey 2 ön bellek, 2MB Düzey 3 ön bellek, 800MHz VideoCore VII grafik ünitesi ile evvelki kuşağa nazaran 2-3 kata kadar daha yüksek performans elde ediliyor.

Tarihte birinci kere Raspberry Pi 5 vakfın geliştirdiği bir bileşen kullanıyor. Etraf üniteleri ile haberleşmesini sağlayan RP1 kuzey köprüsü vakfın kendi imkanları ile geliştirildi. İşlevsellik ve performans açısından değerli bir değişim sağladığı tabir ediliyor.

İki adet 4 sınırlı 1.5Gbps MIPI ile iki adede kadar kamera yahut ekran bağlanabiliyor. PCIe 2.0 arayüzü ile de tekrar birinci sefer yüksek performanslı etraf üniteleri de bağlanabiliyor. Çift HDMI portu 4K 60fps çıkış verebilirken HDR takviyesi de sunuluyor. Raspberry Pi 5 4GB modeli 60$ iken Raspberry Pi 5 8GB modeli de 80$ olarak Ekim ayında piyasada olacak.

İçerik
Nokia’dan dayanıklılık odaklı iki kurumsal telefon

Daha çok son kullanıcıya yönelik akıllı telefonları ile tanıdığımız Nokia, bu kere yalnızca kurumsal müşterilere1

1 dk. 8 Okundu
İçerik
Samsung, 5 yıllık güvenlik güncellemesi desteğinin süresini artırabilir

Samsung, şu anki aygıtları için dört yıllık sistem güncellemesi ve beş yıllık güvenlik güncellmesi dayanağı1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Spotify, ücretsiz kullanıcılara yeni kısıtlamalar getiriyor!

Spotify’ı fiyatsız kullananlar yakında müzik tekrarlama, geri sarma, istenilen şarkıyı açma, çalma listesi sıralamalarını özelleştirme1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.