KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Pet şişelerdeki sular sağlığı tehdit ediyor! Uzmanlar açıkladı

Pet şişelerdeki suların sıhhati tehdit ettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Muharrem Kıskaç, suya karışan BPA hususunun erken doğumdan kısırlığa, diyabetten kansere birçok hastalığın riskini artırdığına dikkat çekti.

Uzmanlar, bilhassa yaz aylarında sık karşılaştığımız yol kenarlarında satılan ya da araçların torpido gözünde bırakılan ve güneş ısısına maruz kalan pet şişelerdeki su ve içeceklerin insan sıhhatini tehdit ettiği istikametinde vatandaşları uyarıyor. Prof. Dr. Muharrem Kıskaç, her ne kadar pet şişeyi aldıktan sonra serin ve güneş görmeyen bir ortamda koruma edilmiş olsa da evvelki transfer ve depolama şartlarına dikkat edilmediği için tıpkı riskle karşı karşıya kalındığını belirtti.

Isıya maruz kalan pet şişedeki sular sıhhati tehdit ediyor

KISIRLIK YAPIYOR

Pet şişe ve damacanaların uzun mühlet güneşe ve sıcağa maruz kaldıklarında yapılarındaki bisfenol-A (BPA) unsurunun suya karıştığını söyleyen Kıskaç, “Bu unsur östrojen gibisi tesir gösteren yapay bir hormon üzere davranıyor. Erkeklerde jinekomasti dediğimiz göğüslerde bayan tipi büyüme, hamilelerde erken doğum riski, bebeklerde gelişim geriliği, kısırlık (infertilite) üzere durumlara yol açabiliyor. Uygunsuz saklanan ve uygunsuz husustan üretilmiş pet şişe ve damacanalar tüm bu riskleri artırıyor” dedi.

Vefao 1654540540 7272

Isıya maruz kalan pet şişedeki sular kanser riskini artırıyor

“KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR”

Suya karışan bisfenol unsurunun birtakım kanser hastalıklarında risk oluşturduğuna dikkat çeken Kıskaç açıklamalarına şunları da ekledi:

“Bunların yanında kalp hastalıkları ve diyabet riskini de artırıyor. Pet şişeler birden fazla kullanılmamalı. Tekrarlı kullanımlarda, hem BPA unsuruna maruz kalma hem de bakteri ve mantar oluşumu sebebiyle öbür rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.”

İçerik
Amerika’da İş İmkanları

Amerika'da İş İmkanları - Amerika Birleşik Devletleri ekonomi açısından dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer1

4 dk. 17 Okundu
İçerik
Senden Daha Güzel’i Pervin’i Ebru Cündübeyoğlu kimdir?Ebru Cündübeyoğlu nereli ve kaç yaşında?

Son olarak 'Senden Daha Güzel' dizisinde rol almaya başlamasıyla birlikte kim olduğu merak edilen Ebru1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Yatak Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

Yatak odası nasıl dekore edilmelidir? Her yatak odası, birbirinden farklı ölçü ve şekillere sahiptir. Kimi1

2 dk. 12 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.