KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Ortalama bir kullanıcı ayda 14 spam çağrı alıyor!

Ortalama Bir Kullanici Ayda 14 Spam Cagri Aliyor169589 0 Spam davetler yahut spam aramalar artık çağımızın birer gerçeği olmuş durumda. Akıllı telefon kullanan neredeyse herkes bu geçersiz aramalar ile karşı karşıya kalıyor. Yapılan bir araştırmada ise şaşırtan olmayacak bir formda ortalama bir cep telefonu kullanıcısının her ay 14 spam davet aldığı ortaya çıktı.

Her ay en az 14 spam arama

Ses güvenliği şirketi Hiya, geçtiğimiz hafta düzenlediği State of the Call zirvesinde telefon dolandırıcılığı ve spam üzerine yaptığı son araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Şirkete nazaran, insanların her ay aldığı bilinmeyen telefon aramalarının yüzde 25’i istenmeyen aramalardan oluşuyor ve ortalama bir kişi her ay en az 14 spam arama alıyor.

Yapılan çalışma 1 Ocak ile 30 Haziran 2023 tarihleri ortasında yapıldı. Çalışmada 98 milyar telefon araması tahlil edilirken tıpkı vakitte telefon dolandırıcılıklarına ışık tutuldu. Dolandırıcıların başvurduğu en büyük kabahatlerden birisinin sigorta dolandırıcılığı olduğu tespit edildi. Bu yıl cep telefonu kullanıcılarını arayan birçok dolandırıcı, insanlara var olmayan hayat sigortası, sıhhat sigortası ve daha fazlasını satmaya çalışıyor ya da ilgili şirketlerden birinden evvelki bir faturaya ilişkin borcu olduğunu argüman ediyor.

Spam aramalarda yapay zeka kullanılıyor

Ortalama Bir Kullanici Ayda 14 Spam Cagri Aliyor169589 1 Bu yılın öteki büyük dolandırıcılıklarından biri de hesabınızdan yetkisiz bir satın alma süreci yapıldığını sav eden Amazon taklitçiliği. Dolandırıcılar bu sistemle giriş bilgilerinizi yahut kredi kartı numaranızı almaya çalışıyorlar. Ek olarak yapay zeka da dolandırıcılıkta kullanılmaya başlandı. Bilhassa, yapay zeka birinin sesini taklit etmek için kullanılabilir ve bu kişinin sesi daha sonra sevdiği birini arayarak para yahut başka şahsî bilgileri elde etmekte kullanılabilir.

Öte yandan çalışmada İngiltere‘nin yüzde 28 ile en yüksek spam arama oranına sahip olduğu, onu yüzde 27 ile ABD ve yüzde 20 ile Kanada‘nın izlediği görülüyor. Endişelenmeniz gereken yalnızca telefon aramaları değil. Rapor, hem SMS hem de MMS bildirilerinin da cep telefonu kullanıcılarını dolandırmak için kullanıldığını belirtiyor.

Bilinmeyen bireylerden gelen aramalara ve iletilere karşılık verirken dikkatli olmak ve telefonda rastgele bir kullanıcı ismi yahut finansal bilgi verme konusunda kuşkucu davranmak artık her zamankinden daha da kıymetli. Birçok akıllı telefonda artık arama ve bildiri uygulamalarında spam tedbire ayarları da bulunuyor. Bunlar her şeyi engellemese de etkinleştirmek hayat kalitesini artıracaktır.

İçerik
Google Pixel 8 Pro’nun “gelişmiş” yüz tanıma sistemi kandırıldı!

Yeni çıkan Pixel 8 serisinin yüz tanıma sistemi hakkında şikayetler ortaya çıktı. Bir Pixel 81

1 dk. 8 Okundu
İçerik
Instagram Hesap Dondurmak ve Silmek

Instagram, dünyada kullanıcı sayısı 1 milyardan fazla kişiye ulaşmış popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer1

2 dk. 11 Okundu
İçerik
NASA, Psyche sondasını altı yıl sürecek yolculuğuna uğurladı

Yeni bir lazer irtibat sistemi taşıyan NASA'nın Psyche sondası, altı yıl sürecek seyahatine başladı. Cuma1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.