KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Orman Arazisi Kiralama Şartları

Orman arazisi kiralama şartları 2022 yılı itibari ile değişti. Haydi yeni şartların ne olduğunu ve orman arazisini kiralamak isteyenlerin taşıması gereken şartlara bakalım.

Orman arazisi kiralama yönetmeliği olan Orman Kanununun 17/3 ve 18. maddelerinin uygulama yönetmeliği, kanun gereğince verilecek izinlere ve bu izinlerden tahsil edilecek bedellere ait iş ve işlemleri düzenliyor. Bu işlemler bir yönetmenlik tarafından belirlenmiş durumda.

Yönetmenliğin ikinci bölümünde yer alan ve kiralanacak yer ile ilgili izinlerden şöyle bahsedilmektedir:

 • Ormanlık alanlarda kamu yararı ve zaruret bulunması halinde; yol, liman geri hizmet alanı, havaalanı, demiryolu, teleferik hattı, tünel gibi ulaşım tesislerine; patlayıcı madde emniyet alanı, yer altında yapılacak patlayıcı madde deposu, savunma ve güvenlik tesislerine; enerji nakil hattı, trafo binası, enerji üretim santralleri, ölçüm ve gözlem istasyonları gibi enerji tesislerine; telefon iletim hattı, iletişim panosu, ölçüm istasyonu, R/L tesisleri, radyo-televizyon verici istasyonu ve antenleri, elektronik haberleşme sistemlerine ait baz istasyonları, fiber optik kablo gibi haberleşme tesislerine; su arama, jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama, su kuyusu, kaptaj, su isale hattı, su deposu gibi su tesislerine; atık su tesislerine; petrol ve doğalgaz boru hattı; alt yapı tesislerine; katı atık aktarma istasyonu, katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesislerine; ruhsata dayalı petrol ve doğalgaz arama, işletilme ve yeraltı doğalgaz depolanmasına ilişkin tesislere; baraj; gölet; sokak hayvanları bakımevi; mezarlık tesislerine; sağlık ocağı, hastane gibi sağlık tesislerine; ilk, orta ve lise ve dini eğitim tesisi gibi eğitim tesislerine; futbol sahası, kapalı spor salonu, atış poligonu gibi spor tesislerine ve bunlarla ilgili yer, bina ve tesislere izin verilebilir.
 • Gerçek veya özel hukuk tüzel kişileri ya da vakıflar tarafından kurulan yükseköğretim kurumları hariç olmak üzere; yükseköğretim kurumlarının eğitim ve araştırma maksatlı tesislerine ve izin verilen bu alan içinde izin sahibi yükseköğretim kurumuna veya Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne yurt yapılması maksadıyla izin verilebilir.
 • Sağlık ve eğitim tesisleri için Devlet idarelerine, spor tesisleri için ise Devlet idareleri ile Spor Genel Müdürlüğüne izin verilebilir.
 • Diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ve gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine sağlık, eğitim ve spor tesisi yapımı maksadıyla izin verilmez. Ancak kamu özel işbirliği modeli çerçevesinde yapılacak sağlık ve eğitim tesislerinde ilgili bakanlıkların talebi üzerine yüklenici adına üst hakkı tesis edilebilir.
 • Yer altında inşa edilecek tesislerin yüzeye isabet eden izdüşümleri için izin alınır.
 • Devlet ormanlarında, erişme kontrolü uygulanan karayollarındaki ulaştırma yapıları ve müştemilatı olan hizmet tesisleri ile bakım işletme tesislerine, karayolu sınır çizgisi içinde kalmak kaydıyla izin verilir.

Orman Arazisi Kiralama ile İlgili Belgeler

Orman arazisi kiralama şartları ile ilgili talep edilecek belgelerden sonra bu işin bir bedelinin olduğu belirtilmektedir. Yönetmenlik içinde geçen bedeller aşağıdaki gibidir.

 • Ağaçlandırma bedeli,
 • Arazi izin bedeli,
 • Orköy bedeli,
 • Erozyon bedeli.
İçerik
Katar İş İlanları

Güvenli ve yüksek maaşlı iş kategorisinde en önemli ülkelerden biri olan ve hayallerimizin ülkesi olan1

2 dk. 3 Okundu
Kupon
Koton İndirim Kodu

DDDD-ZZZZ-CCCC

1 dk. 65 Okundu
İçerik
Pararix Maddi Destek Paketi

Kendinize destek sağlayabileceğiniz bir konu ile karşınızdayız. Pararix hakkında merak edilen, Pararix maddi destek paketi1

2 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.