KATEGORİLER
Kripto Al Sat

SERP Nedir?

Google gibi arama motorlarında aratılan sorgunun karşılığı olarak, sorguyla bağlantılı yüzlerce sonuç belirli bir sıralamayla kullanıcıya sunulmaktadır. Türkçe karşılığı “Arama Motoru Sonuç Sayfası” olan SERP, arama motorunun sunduğu bu sonuçların bulunduğu sayfayı ifade etmektedir.

Bir SERP’in değerini ölçen birinci etken, sonucun ilk 10 sıra içinde bulunuyor olmasıdır. Arka sayfalarda bulunan sonuçlar Google tarafından yetersiz görülür. Kullanıcıyı yeterince bilgilendirmeyen sonuç sayfalarının SERP değeri düşük kalacaktır. Bu nedenle ilgili sonucu içeren web sitesinin etkileşimi azalacak, gerekli optimizasyonlar sağlanmazsa arama motorlarının dikkatini çekemeyecektir.

SERP ile SEO Arasındaki İlişki Nedir?

Bir web sitesinin arama motoru performansı oldukça önemlidir. Arama motorlarının aradığı çeşitli kriterleri yok sayan siteler zamanla işlevsiz hale gelecektir. Arka sayfalarda yer bulan web siteleri yeterince kullanıcıya ulaşamaz. Bu noktada devreye SEO optimizasyonu girer. SERP nedir? sorusuna yanıt arayanlar, aynı zamanda temel SEO tekniklerini de öğrenmek zorundadır. Çünkü iki optimizasyon arasında güçlü bir bağ bulunmaktadır. Birinden biri eksik kalırsa istenilen performans elde edilemez.

Daha detaylı bir yaklaşım gerekirse; SERP, aratılan anahtar kelime üzerinden ilgili sonuçları üç temel kurala göre sıralar:

  • Web sayfasının konu başlığı
  • Web sayfasının ilgili içeriğe ait kısa açıklaması (meta description)
  • Web sayfasının bağlantıları

Arama motorları yukarıdaki üç kurala göre sonuçları kullanıcılara sunacaktır. Botlar en doğru bilgiye ulaşabilmek için belirli algoritmalar dahilinde hareket ederler. İçeriğin organik arama sonuçlarında gösterilebilmesi için botların web sayfasını arama motoru dizinine eklemeleri gerekir.

Eğer bir web sayfası içeriğinde meta description kullanılmamışsa, botlar otomatik olarak üretilen sonuçları baz alır. Bu yüzden SERP optimizasyonu konusunda kısa açıklamalar bir hayli önemlidir. İlgili anahtar kelimelerin bu açıklamada mutlaka bulunması gerekecektir. Bu sayede sayfanın SERP skoru yükselecek ve arama motorlarındaki sıralaması doğal olarak artış gösterecektir.

Bir web sitesinin ürün veya hizmet tanıtımı yaparak SERP sıralaması elde etmesi mümkündür. Örneğin, bir ürün için yapılan aramada ücretli tanıtımların ilk sırayı aldığı görülebilir. Ancak yüksek maliyetler düşünüldüğünde, sürekli reklam vererek sıralama elde etmek oldukça maliyetli olacaktır. Bu sebeple web sitesi sahipleri SEO optimizasyonuna yatırım yaparlar. Eğer doğru bir optimizasyon sağlanırsa, SERP ve SEO arasındaki bağlantı kurulmuş olacaktır. Uzun vadeli düşünüldüğünde en mantıklı yatırımın böyle olması gerektiği düşünülecektir.

SERP Optimizasyonunu Sağlayan Diğer Etkenler Nelerdir?

Sonuç sayfalarında yükselebilmek için izlenebilecek yollar arasında bu kıstaslar önem kazanmaktadır:

  • Domain adı
  • Konu başlığı
  • Kalıcı bağlantılar
  • Görseller

Web sitesinin içeriğine uygun olarak alınan bir domain her zaman fayda gösterecektir. Örneğin, diziler ile ilgili bir siteniz varsa, domain adresinizde “dizi” kelimesinin yer alması SERP sıralaması açısından önemlidir.

İlgili içerik yayınlanırken konu başlığın 70 kelime sınırında tutulması gerekecektir. Ayrıca konu başlığının belirlediğiniz anahtar kelimeyle başlaması bir avantajdır.

Kalıcı bağlantı ayarlarında kategori/yazı seçeneği aktif edilmelidir. Bu sayede Google botlarına içeriklerin bilgilendirici nitelikte olduğu gösterilebilir.

İçerikte yayınlanan görsellerin alternatif metinleri boş bırakılmamalıdır. Botlar görselleri tararken bu alt etiketlere önem gösterir. Etikette anahtar kelimeniz mutlaka geçmelidir.

Bu şartlar sağlandıktan sonra web sitesinin SERP performansı gözle görülür bir şekilde artacaktır.

İçerik
Android Mağazasına Uygulama Ekleme

Bir uygulamanız bulunuyorsa bu uygulamayı Google Play Store’a yükleme işlemini yapabilirsiniz. Uygulamayı mağazaya gönderebilmek için…

2 dk. 17 Okundu
Kupon
Koton İndirim Kodu

DDDD-ZZZZ-CCCC

1 dk. 113 Okundu
Nedir
İMEİ Nedir?

İMEİ Nedir? - Günümüzde akıllı telefonların fiyatları eper yükseldi. Durum böyle olunca akıllı telefonların değerini…

3 dk. 60 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.