KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Nike Air Force 1’in Hip-Hop’taki Kültürel Önemi

1980’lerde sokak modası, bilhassa New York City üzere büyük kentlerde genç, özgün ve sıradışı bir biçimi yansıtıyordu. Bu devirdeki sokak modası genel olarak spor giysiye dayanıyordu.

Nike Ayakkabi Grey

Sneakerlar ve eşofman kadroları günlük giysinin tanınan modülleri haline gelmişti. Konforun yanı sıra, Hip-Hop akımının getirdiği dans ve tarz de spor giysisi öne çıkarıyordu. Renkli kıyafetler ve gösterişli aksesuarların oversize giysiyle birleştiği bu eşsiz periyotta, Nike Air Force 1 günlük kombinlerin vazgeçilmezi oldu!

  • Nike Air Force 1 ile Hip-Hop Modasının Başlangıcı

Hip-Hop kültürü ile yakından ilişkilendirilen AF-1, sunduğu çeşitli renk ve modellerle gençlerin özgün tarzlarını yaratmaları için kusursuz bir seçenekti. 1980’lerden itibaren Hip-Hop sanatkarları ve atletler sayesinde kültürel bir sembol haline gelerek gençlerin bir nevi kendilerini söz etme araçlarından biri oldu. Ortalarında Nas, Rakim ve Fat Joe üzere dünyaca tanınan Hip-Hop sanatkarlarının AF-1’den yana olan tercihleri, Hip-Hop ve sokak modasının başlamasında ve evrilmesinde büyük rol oynadı.

  • Hip-Hop Modasının İkonu Air Force 1 Ayakkabı Modelleri

Nike Air Force 1 (AF1) yahut yaygın olarak “Uptowns” olarak bilinen bu ayakkabılar, spor modasında neredeyse 40 yıldır varlıklarını sürdürüyor. 1982 yılında birinci kere piyasaya sürüldüklerinden beri özgün tasarımı, dayanıklılığı ve vakitsiz usulüyle büyük bir tesir yaratan ayakkabının 5 farklı modeli ve 2000’den fazla tasarımı bulunmakta. Farklı renkler, materyaller ve tasarım ayrıntıları giyenlerin şekillerine ve gereksinimlerine uyacak biçimde birçok seçenek sunuyor. Her bir tasarım, klasik Air Force 1’in temel yapısına dayanırken farklı özellikler ve ayrıntılarla kendine has bir tarzı ortaya koyuyor.

AF-1 modellerini incelediğimizde, özelliklerine nazaran farkları şu halde: Air Force 1 LX ’07 NBHD ‘Mica Green’, rafine zevklerin ayrıntılı işçilikle buluştuğu yeşilin ‘Mica Green’ tonundaki eşsiz ve şık bir ayakkabı. AF-1 High Sculpt ‘Pale Vanilla’ ise yüksek kesim dizaynıyla hem ayak bileği takviyesi sunarken bir yandan da pak ve minimalist vanilya rengi tonuyla her kombine ahenk sağlıyor. Slam Jam x Air Force 1 ‘Off-Noir’, özgün ve moda odaklı dizaynlarıyla bilinen Slam Jam ile işbirliği altında tasarlanan daha koyu ve çarpıcı bir estetiğe sahipken AF-1 Low ‘Orange Jewel’ canlı ve parlak bir portakal rengi ile göz kamaştırıyor. Bu Air Force 1 modellerini karşılaştırıp farklılıklarını göz önünde bulundurduğumuzda tasarım, renk, gaye kitlesi, işbirlikleri ve kalite açısından çeşitli seçenekler sunduklarını görüyoruz. Kısaca herkesin şahsî tarz tercihlerine ahenk sağlayacak bir AF-1 bulmak mümkün!

  • Nike Air Force 1 ile Hip-Hop Sanatçıları

AF-1, Hip-Hop ile ilgilenen bireylerin ve bilhassa de gençlerin özgün stillerini yaratmalarına imkan sağlayan geniş renk ve model seçenekleri sunarak öne çıkan bir ayakkabıydı. Günümüzde de popülerliğini koruyan Jay-Z, Nelly ve Travis Scott üzere ünlü sanatkarlar sahne performanslarında ve müzik görüntülerinde bu Nike sneakerlara yer vererek, AF-1’in klasik ve ikonik dizaynını canlı tutmayı başardılar. Esasen bu sneakerların vakitsiz stili günümüzün moda trendlerine de kusursuz bir formda ahenk sağlıyor.

Fat Joe’nun “Terror Squad” tasarımı ve Travis Scott’ın “Cactus Jack” iş birlikleri, Nike Air Force 1 üzere ikonik bir ayakkabının Hip-Hop kültürüyle güçlü bir halde bütünleştiği kıymetli anlar oldu. Fat Joe, pembe-beyaz renkli “Terror Squad” dizaynıyla Nike Air Force 1’e pastel tonlarda, özel bir dokunuş kattı. Travis Scott’ın “Cactus Jack” modeli ise sanatkarın Houston’daki hayatından ve albümü Astroworld’den esinlenerek tasarladığı eşsiz bir tarz kesimi haline geldi. Münasebetiyle AF-1, geçmişten günümüze Hip-Hop kültürünün vazgeçilmez bir modülü olarak varlığını sürdürüyor!

  • Air Force 1 Hip-Hop Kültürünün Bir Kesimi Olarak Nasıl Devam Ediyor?

Hip-Hop kültürünün değerli bir modülü olarak uzun yıllardır piyasadaki yerini koruyan olan AF-1; ünlü sanatkarlar, müzik görüntüleri ve sahne performanslarıyla sıkça gözler önüne gelmeye devam ediyor. AF-1’in Hip-Hop kültürüyle olan bağı yalnızca bir giysi ögesi değil, birebir vakitte bir tabir biçimi olarak kabul görmekte. Nike’nin özel dizaynlar ve işbirlikleriyle daima olarak güncellediği modeller sayesinde vakit geçse de Air Force 1 klasik bir görünümle çağdaş trendler ortasında bir köprü kurmaya devam ediyor.

İçerik
Lacrima Nişan Elbisesi Modelleri

Söz ve nişanların arttığı bu devirde Lacrima, nişan elbisesi modelleri ile öne çıkıyor! Lacrima, özel1

4 dk. 3 Okundu
İçerik
Levidor’un Şal Sanatı: Her Bir Parça Bir Tarz İfadesi ve Şıklık Kaynağı

Şık giyinmenin yalnızca bir kıyafet seçimiyle sonlu olmadığını hepimiz biliyoruz. Giydiğimiz aksesuarlar, takılar, ayakkabılar ve1

3 dk. 5 Okundu
İçerik
En güzel uzun tulum modelleri

Yüksek Topuklar grubu olarak, beden sınırlarınızı mükemmel gösterecek, girdiğiniz her ortamda beğeni toplamanızı sağlayacak tulum1

1 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.