KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yok etme planını açıkladı

Nasa Uluslararasi Uzay Istasyonu Nu Yok Etme Planini Acikladi169135 0 Birinci kısmı 1998 yılında fırlatılan, uygun saatlerde yeryüzünden bakıldığında çıplak gözle görülebilen insanlığın yörüngedeki konutu Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için artık sona geliniyor. NASA, bu on yılın sonunda ISS’yi hizmet dışını ayırmayı düşünüyor. Bu bağlamda ajans, kısa mühlet evvel ISS’yi yok etme planlarını kamuoyuyla paylaştı.

Mevcut siyasete nazaran, NASA ve milletlerarası ortaklarının birçok ISS’yi 2030 yılına kadar işletmeyi planlıyor. Bu tarihten sonra ISS’in temel yapısı astronotları inançlı bir biçimde ağırlamaya devam edemeyecek kadar yorulmuş olacak. Sorun şu ki, 420 tonluk yapı nasıl inançlı bir halde bertaraf edilecek?

Uluslararası Uzay İstasyonu, atmosferde yok edilecek

Nasa Uluslararasi Uzay Istasyonu Nu Yok Etme Planini Acikladi169135 1 Onu daha yüksek bir yörüngeye itmek, bunu yapmak için gereken muazzam ölçüde güç ve uzay aracının parçalanmasına neden olabilecek gerilimler göz önüne alındığında olasılıklar dahilinde değil. Bunun yerine NASA, ISS’yi atmosfere kontrollü bir halde sokarak havada yanmasını ve kalan enkazın da okyanusa düşmesini planlıyor.

Orijinal fikir ise bundan farklıydı. Başlangıçta ISS’nin yörünge dışına itilmesi için Rus robotik Progress kargo gemilerinin kullanılması düşünülmüştü fakat NASA ve ISS ortakları tarafından bir yıl süren bir çalışma, Progress seçeneğinin istendiği üzere çalışmayacağını gösterdi. Rusya’nın 2028’de istasyondan ayrılmasının planlandığı ve Rusya ile öbür ortaklar ortasındaki alakaların kötüleşmesinin evvelki planı emniyetli olmaktan çıkardığı da NASA tarafından lisana getirilmeyen bir gerçek.

NASA tarafından yapılan son açıklamada istasyonun yörüngesinden çıkarılması için ABD’li özel şirketlerden yardım alınacak. NASA, özel şirketlerinden Memleketler arası Uzay İstasyonunu inançlı bir halde yörüngeden çıkaracak U.S. Deorbit Vehicle (USDV) uzay aracı için teklif beklediğini duyurdu. Yeni araç ya mevcut bir aracın modifikasyonu ya da büsbütün yeni bir tasarım olacak. Şimdilik teklif veren yahut vermeyi düşünen firmalar hakkında bir bilgi yok. Tıpkı vakitte ISS sonrasında yörüngede öteki bir istasyon olup olmayacağı da kesin değil. Fakat, 2028 yılında yapılması planlanan Starlab uzay istasyonu üzere özel teşebbüsler planlarını açıklamış durumda.

İçerik
Apple’ın daha uygun fiyatlı Vision Pro versiyonu çok da ucuz olmayacak

Apple’ın uzunca bir ortadan sonra tanıttığı birinci donanımı olan Vision Pro VR / AR başlığı1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
TP-Link pencere tasarımlı yönlendiricisini duyurdu

Bir periyot köşegen dizayndan vazgeçmeyen yönlendiriciler oyun dünyasının da işin içine girmesiyle daha agresif dizaynlara1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
MSI Z790 MAX anakart fiyatları sızdı: RTX 4080’den pahalı!

MSI'ın yeni Z790 MAX serisi anakartlarının fiyatları belirli oldu ve en kolay sözle yeni kartlar1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.