KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, Psyche sondasını altı yıl sürecek yolculuğuna uğurladı

Nasa Psyche Sondasini Basarili Bir Sekilde Firlatti169762 0 Yeni bir lazer irtibat sistemi taşıyan NASA‘nın Psyche sondası, altı yıl sürecek seyahatine başladı. Cuma günü mürettebatsız olarak Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX Falcon Heavy roketiyle fırlatılan sonda, yaklaşık 497 milyon km uzaklıktaki asteroide seyehat edecek. 

Gelecekteki derin uzay vazifelerinde bağlantının sağlanması için çok değerli bir görev

Yaklaşık altı yıllık seyahatinin akabinde Psyche sondası, demir ve nikel açısından güçlü olan Psyche asteroidine ulaşacak ve bu asteroit, bizimki de dahil olmak üzere gezegenlerin oluşumuna dair ipuçları taşıyor olabilir.

Nasa Psyche Sondasini Basarili Bir Sekilde Firlatti169762 1 26 ay boyunca asteroitin yörüngesinde kalacak ve onu çeşitli aletlerle inceleyecek aracın tek gayesi asteroit incelemek değil. Bu araçta kızılötesi lazer bilgi gönderebilen ve alabilen bir aygıt olan DSOC (Derin Uzay Optik İletişimi) bulunmakta. Bu aygıt sayesinde ise NASA, güçlü lazer vericilerini ve aygıtın derin uzaydan gönderdiği sinyalleri çözmek için yeni prosedürler test edecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan NASA Bilim Misyonu Yöneticiliği çalışanı Nicola Fox, “NASA’nın metal dünyaya yönelik birinci misyonu olarak Psyche’ın bilim hazinesinin kilidini açacağını görmek beni heyecanlandırıyor. Psyche asteroidini inceleyerek evrenimizi ve onun içindeki yerimizi, bilhassa de kendi gezegenimiz Dünya’nın gizemli ve ulaşılması imkansız metal çekirdeğini daha uygun anlamayı umuyoruz.” dedi.

İçerik
30 saate kadar dayanan Samsung Galaxy Buds FE tanıtıldı: İşte fiyatı ve özellikleri

Galaxy S23 FE akıllı telefon, Galaxy Tab S9 FE tablet ile birlikte tanıtılan Galaxy Buds1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Yeni mikro transistör, yapay zekanın enerji kullanımını yüzde 99 oranında azaltmakta

Yapay zeka makine tahsil süreci çok fazla bilgi süreç gücü ve güç kullandığı için çoklukla1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Google Pixel 8 ve 8 Pro’nun tanıtım sayfaları sızdı: İşte özellikleri

Teknoloji devi Google, önümüzdeki günlerde yeni kuşak telefonları Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'yu duyuracak. Bu bağlamda heyecanlı bekleyiş1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.