KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, Ay’a çakılan Rus uzay aracını fotoğrafladı

Nasa Ay A Cakilan Rus Uzay Aracini Fotografladi168344 0 19 Ağustos 2023’te Rusya‘nın 47 yıl sonra birinci Ay misyonunda muvaffakiyete ulaşma umutları yapılması gereken kritik bir harekette işlerin yanlış gitmesiyle suya düşmüştü. Rusya’nın başarısız Luna 25 Ay iniş aracı ise NASA’nın Ay Keşif Yörünge Aracı’nın (LRO) elde ettiği manzaralarda tespit edildi.

NASA, Luna 25 enkazını buldu

Luna 25, 19 Ağustos’ta Ay’ın yörüngesindeyken değerli bir hareket gerçekleştirerek iniş için son düzeltmeleri yapmaya hazırlanıyordu. Fakat sadece 84 saniye sürmesi gereken iticileri ateşleme sürecinin 127 saniye boyunca sürmesi Luna 25’i Ay yüzeyiyle çarpışma rotasına sokmuştu. Rus uzay ajansı Roscosmos, iticinin yanmaya başlamasından 47 dakika sonra Luna 25 ile telsiz temasını kaybetti ve uzay aracına yine ulaşma teşebbüsleri başarısız oldu, bu da Luna 25’in yok olduğunun bariz bir göstergesiydi.

21 Ağustos tarihinde ise Roscosmos, Luna 25’in nereye düştüğüne dair ayrıntılı bir rapor yayınladı. NASA ise Ay yörüngesinde bulunan LRO uydusuyla Rusya’nın belirtmiş olduğu koordinatları inceledi. LRO, 24 Ağustos tarihinde yaklaşık dört saat boyunca bir dizi manzaralar yakaladı. Bu manzaralar kazadan evvel çekilen evvelki görseller ile karşılaştırıldı.

Haziran 2022’de çekilen bir manzaraya bakan LRO operasyon takımı, en son manzaraların Rusya’nın kestirimine yakın yeni bir krater gösterdiğini tespit etti. Ay’ın güney kutup bölgesine yakın Pontécoulant G kraterinin güneybatı kenarında bulunan yeni krater 10 m çapında ve Ay yükseklik standardının 360 m altında negatif bir yüksekliğe sahipti. Luna 25’in enkazı planlanan iniş alanınından 400 km uzakta bulundu. Bu ortada ıskalanan uzaklık uzak üzere gelse de aslında değil. Ay ile Dünya ortasındaki ara 384.400 kilometre. Yani Rusya’nın iniş yapmak istediği gayeye yalnızca yüzde 0,1’lik bir yol kalmıştı.

İçerik
Apple iCloud iki yeni abonelik seçeneği daha sunuyor

Geçtiğimiz aylarda iCloud bulut abonelik fiyatlarına yüzde 100 artırım yapan Apple, bu hafta ise daha1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Amazon, yapay zekaya 4 milyar dolarlık devasa bir yatırım yapıyor

E-ticaret devi Amazon, süratle büyüyen yapay zeka kesiminde kıymetli bir adım atarak Anthropic’e 4 milyar1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
X kullanıcıları “shadowban” uyarısı görmeye başlayacak

X, kullanıcılara hesaplarının "gölge yasaklı" olup olmadığını bildirecek olan ve uzun vakittir kelamını verdiği ihtar1

3 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.