KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, Ay’a çakılan Rus uzay aracını fotoğrafladı

Nasa Ay A Cakilan Rus Uzay Aracini Fotografladi168344 0 19 Ağustos 2023’te Rusya‘nın 47 yıl sonra birinci Ay misyonunda muvaffakiyete ulaşma umutları yapılması gereken kritik bir harekette işlerin yanlış gitmesiyle suya düşmüştü. Rusya’nın başarısız Luna 25 Ay iniş aracı ise NASA’nın Ay Keşif Yörünge Aracı’nın (LRO) elde ettiği manzaralarda tespit edildi.

NASA, Luna 25 enkazını buldu

Luna 25, 19 Ağustos’ta Ay’ın yörüngesindeyken değerli bir hareket gerçekleştirerek iniş için son düzeltmeleri yapmaya hazırlanıyordu. Fakat sadece 84 saniye sürmesi gereken iticileri ateşleme sürecinin 127 saniye boyunca sürmesi Luna 25’i Ay yüzeyiyle çarpışma rotasına sokmuştu. Rus uzay ajansı Roscosmos, iticinin yanmaya başlamasından 47 dakika sonra Luna 25 ile telsiz temasını kaybetti ve uzay aracına yine ulaşma teşebbüsleri başarısız oldu, bu da Luna 25’in yok olduğunun bariz bir göstergesiydi.

21 Ağustos tarihinde ise Roscosmos, Luna 25’in nereye düştüğüne dair ayrıntılı bir rapor yayınladı. NASA ise Ay yörüngesinde bulunan LRO uydusuyla Rusya’nın belirtmiş olduğu koordinatları inceledi. LRO, 24 Ağustos tarihinde yaklaşık dört saat boyunca bir dizi manzaralar yakaladı. Bu manzaralar kazadan evvel çekilen evvelki görseller ile karşılaştırıldı.

Haziran 2022’de çekilen bir manzaraya bakan LRO operasyon takımı, en son manzaraların Rusya’nın kestirimine yakın yeni bir krater gösterdiğini tespit etti. Ay’ın güney kutup bölgesine yakın Pontécoulant G kraterinin güneybatı kenarında bulunan yeni krater 10 m çapında ve Ay yükseklik standardının 360 m altında negatif bir yüksekliğe sahipti. Luna 25’in enkazı planlanan iniş alanınından 400 km uzakta bulundu. Bu ortada ıskalanan uzaklık uzak üzere gelse de aslında değil. Ay ile Dünya ortasındaki ara 384.400 kilometre. Yani Rusya’nın iniş yapmak istediği gayeye yalnızca yüzde 0,1’lik bir yol kalmıştı.

İçerik
İlk satışa çıkacak iPhone 15 modelleri Hindistan üretimi olacak

Apple, birinci kere Hindistan üretimi yeni iPhone modellerini çıkış günü satışa sunacak. Bu, iPhone 15’i1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
ABD’nin kayıp 150 milyon dolarlık F-35 uçağı bulundu

Hafta sonu bir ‘aksilik’ nedeniyle pilotu kendisini fırlattıktan sonra kaybolan hayalet savaş uçağı F-35 bulundu.1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Huawei Watch Ultimate Gold Edition tanıtıldı: Cep yakacak

Geçtiğimiz Mart ayında şimdiye kadarki en güçlü akıllı saati Huawei Watch Ultimate modelini duyuran Huawei, ses1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.