KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Namaste: Tesla’nın Optimus robotu yeni becerilerini sergiledi

Namaste Tesla Nin Optimus Robotu Yeni Becerilerini Sergiledi169110 0 Tesla’nın insansı robotu Tesla Optimus, yayınlanan son videosunda kayda bedel bir ilerleme gösterdi. Yayınlanan görüntü, TeslaBot’un artık görüntü girdisini işleyebilen ve denetim çıktısı üretebilen Tesla arabalarıyla birebir uçtan uca hudut ağı üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor. Elon Musk’ın yeni görüntüye olan yansısı ise kolay lakin epey açıklayıcı oldu: İlerleme.

Tesla Optimus süratle gelişiyor

Video, Tesla Bot yahut öbür ismiyle Optimus robotunun yeni ortamlara ahenk sağlamak için gerekli olan kendi kendini kalibre etme rutinini gerçekleştirmesiyle başlıyor. Daha sonra TeslaBot’un rastgele bir dış geri bildirime dayanmadan uzuvlarını yanlışsız bir biçimde pozisyonlandırmak için görüş ve eklem konum sensörlerini nasıl kullanabildiği gösteriliyor. Bu, TeslaBot’un objelerle etkileşime girmesini ve vazifeleri hassasiyet ve el hüneriyle yerine getirmesini sağlayacak.

Optimus’un sergilediği vazifelerden biri, mavi ve yeşil blokları eşleşen tepsilere sıralamaktı. Tesla Optimus her bir bloğu çarçabuk kavrayabiliyor ve insan gibisi bir hızda sıralayabiliyor. Ayrıyeten, bir insanın ortaya girip blokları hareket ettirmesi üzere ortamdaki dinamik değişiklikleri de yönetim edebiliyor. Görünüşe nazaran Optimus artık, yeni duruma süratle uyum sağlayabiliyor ve misyonuna devam edebiliyor. Ayrıyeten, bir bloğun yan yatması ve döndürülmesi gerekmesi üzere kendi yanılgılarını da düzeltebiliyor.

Namaste Tesla Nin Optimus Robotu Yeni Becerilerini Sergiledi169110 1 Görüntüde ayrıyeten tek ayak üzerinde durmayı ve esnemeyi gerektiren kimi yoga hareketlerini gerçekleştiren Tesla Bot’un istikrarı ve esnekliği de sergileniyor. Bu pozlar rastgele bir pratik iş yüküyle ilgili değil, lakin TeslaBot’un bedenini nasıl denetim edebildiğini ve istikrarını nasıl koruyabildiğini gösteriyor.

Bununla birlikte Tesla’nın insansı Optimus robotuyla yapacak daha çok işi var. Boston Dynamics’in Atlas robotu ile ortadaki fark hala büyük fakat Tesla süratli ilerliyor. Aslında firma da bunun farkında ve daha fazla mühendisi Optimus üzerinde çalışmaya davet ediyor. Optimus’un ne vakit üretime ya da ticari kullanıma hazır olacağına dair bir bilgi yok, lakin görüntü süratli bir ilerleme kaydettiğini ve Tesla arabalarıyla tıpkı yazılımı kullandığını gösteriyor.

İçerik
iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max fiyatıyla şaşırtabilir

iPhone 15 ve 15 Pro serisi yalnızca birkaç hafta evvel tanıtılmış olsa da, halefi olacak iPhone1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Yandex AppMetrica SDK, açık kaynak kodu ile geliştiricileri başrole taşıyor

  Yandex uygulama geliştiricileri ve kullanıcılarının işlerini daha kolay ve esnek hale getirmek için açık1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Honor V Purse: Çanta olarak taşınan katlanabilir telefon konsepti

Katlanabilir akıllı telefonların sayısı giderek artarken firmaların bazen farklı yaklaşımlar sergilediğini görüyoruz. IFA 2023 kapsamında1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.