KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Geçmişe yolculuk: Hem AMD hem de Intel işlemcileri destekleyen soket

Eski Gunler Amd Ve Intel Islemcilerini Destekleyen Soket169554 0 Halihazırda çağdaş işlemciler için Intel tarafında LGA 1700, AMD tarafında ise AM5 soketli anakartları kullanmak gerekiyor. Epey uzunca bir müddettir de işlemci üreticileri kendi soketlerini bir standart olarak kullanıyor ve haliyle rakip firmayla rastgele bir uyumluluk sunmuyor. Fakat geçmişte biraz geriye gittiğimizde kimi istisnaların olduğunu, tek bir soketin her iki üreticiyi de desteklediği dönemleri hatırlıyoruz.

Soket 5 ve Soket 7

Takvimler 1995 yılını gösterdiğinde AMD, Intel ile olan tüm yasal uyuşmazlıkları, kendisine bugüne kadar şahsî bilgisayar üretiminde kullanılan çiplerin temel mimarisi olan x86 çip dizaynında ortak bir hisse veren mutabakatla çözmüştü. AMD daha sonra 1999’da muahede gereği x86 dizaynlarını uygulamak için kendi yolunu geliştirmiş ve Athlon’ları piyasaya sürmüştü. Kıssanın geri kalanı ise epey bilindik.

Eski Gunler Amd Ve Intel Islemcilerini Destekleyen Soket169554 1 Öte yandan 90’larda daha farklı olaylar da yaşandı. 1994 yıllında piyasaya sürülen Soket 5, Intel’in ikinci jenerasyon P5 Pentium işlemcilerin için tasarlanırken tıpkı vakitte AMD’nin 5K yongalarına ve hatta 6×86 Cyrix ile IDT’nin WinChip serisine takviye sunuyordu. Çoklu işlemci takviyesinin yanı sıra Soket 5, 1994/1995 yıllarında performans konusunda çığır açıyordu. Evvelki Soket 3’e kıyasla çok az jumper değiştirme, kolay yapılandırma, BIOS’ta standart olarak L1/L2 önbellek ve bellek ayarları, birçok kartta PS/2 takviyesi, PCI ve ISA üzere önemli özelliklerle geliyordu.
Eski Gunler Amd Ve Intel Islemcilerini Destekleyen Soket169554 2 Sonrasında ise 1995 yazında Soket 5’in halefi olan Soket 7 ortaya çıktı ve P5 Pentium işlemcilerin yanı sıra AMD, Cyrix/IBM ve IDT tarafından üretilen uyumlu işlemcilere dayanak sundu. Soket 7 birebir vakitte bir adaptör (veya el ile pinleri değiştirerek) yardımıyla geriye dönük uyumluluk da sağlıyordu. İkisi ortasındaki en kıymetli fark, Soket 5’in tek voltajına karşılık Soket 7’nin çift bölünmüş ray voltajı için ekstra pine sahip olmasıydı.

1998 yılında Soket 7’nin bir uzantısı olan Harika Soket 7, AMD tarafından K6-2 ile K6-III işlemcilerinin daha yüksek bir saat suratında çalışması ve AGP kullanması için geliştirilerek firmaya süreksiz bir tahlil sağladı. Slot 1’e geçen Intel soketlerinin lisansını kaybettikten sonra Üstün Soket 7, AMD’ye kendi anakart altyapısını (Slot A) geliştirmesi için vakit kazandırmış oldu. Slot A, AMD’nin birinci Athlon işlemcileriyle birlikte kullanılmıştı.

İşte, bir vakitler birebir anakart ile farklı üreticilerin işlemcileri kullanılabiliyordu. Bu durum çok uzun sürmese de o periyodu yaşayanlar açısından epey keyifli olsa gerek. Öte yandan bu türlü bir şeyin günümüzde gerçekleşme mümkünlüğü ise hayli düşük.

İçerik
M3 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro 2024’e ertelenmiş olabilir

2020 yılında kendi tasarladığı M1 çip setini tanıtan Apple; MacBook Air, MacBook Pro, Mac küçük1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Havacılığın geleceği: Sıvı hidrojenle çalışan ilk pilotlu uçak havalandı

Havacılık endüstrisi önemli bir emisyon salınımına sahip ve içinde bulunduğumuz durum, bu mevzuda önemli tasarrufların1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Avrupa Birliği, İsrail-Filistin gerginliğiyle alakalı Google’ı resmen uyardı

Orta Doğu'da tekrar sıcak çatışmaların tekrar başlaması üzerine toplumsal medya üzerinde de bu bahis çokça1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.