KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft, yapay zekada kazandığının iki katını kaybediyor

Microsoft Yapay Zekada Kazandiginin Iki Katini Kaybediyor169644 0 Yapay zeka sözün tam manasıyla hayatın her alanına girerken yayınlanan yeni bir rapor, işletmelerin yapay zekadan kâr elde etme konusunu inceliyor. Microsoft, Alphabet, Adobe, Google, Meta ve AWS üzere teknoloji devlerinin yapay zekâ için çok fazla harcama yapmasına rağmen müşterilerin gereğince ödeme yapmaması bu çetrefilli sıkıntıyı aslında kolaylaştırıyor: Yapay zeka an itibariyle para yakma makinesi.

Çoğu durumda masraflar, gelirlerin iki katı

WSJ tarafından derlenen bir raporda Microsoft’un GitHub Copilot hizmetinin nasıl da para kaybettiğinden bahsediliyor. Bilmeyenler için GitHub Copilot, Microsoft’un OpenAI’ın yapay zeka modellerini kullanarak oluşturduğu bir yazılım asistanı olarak düşünülebilir. Yazılım devi GitHub Copilot’u aylık 10 dolarlık abonelik hizmeti olarak sunuyor lakin görünüşe nazaran Microsoft, her abonelikten aylık 20 dolar yahut daha fazlasını kaybediyor. Hatta kimi Copilot kullanıcıları Microsoft’a ayda 80 dolara kadar mal oluyor.

Microsoft Yapay Zekada Kazandiginin Iki Katini Kaybediyor169644 1 Bizi takip edenlerin bildiği üzere yapay zeka, inanılmaz büyüklükte kaynak tüketen son derece güçlü sistemlere gereksinim duyuyor. Karmaşık matematiksel modellerin işletilmesiyle üretilen karşılıklar da haliyle ucuz olmuyor (Bkz: ChatGPT’nin günlük masrafı). Teknoloji devlerinin tamamı yapay zeka için donanım, yazılım ve güç (elektrik, su vb.) yatırımları yapmaya ise devam ediyor. Pekala bu durum ne kadar sürdürülebilir?

Fiyatlar artıyor: Yapay zeka da karne ile dağıtım dönemi

Görünüşe nazaran firmalar bu maliyetleri sırtlamayı kabul ediyorlar lakin değişim yavaş yavaş başlıyor. Microsoft’un GitHub Copilot gelir-maliyet oranı sürdürülebilir görünmüyor. Daha evvel Microsoft üzere şirketlerin bir pazar oluşturmak için eser geliştirme döngüsünün başlarında bu tıp maliyetleri üstlendiğini görmüştük fakat WSJ raporu değişikliklerin çoktan yolda olduğunu gösteriyor. Aktarılanlara nazaran hem Microsoft hem de Google’ın yapay zeka dayanaklı yazılım ve hizmetler için fiyatları artırmayı planladığını öne sürüyor.

Microsoft Yapay Zekada Kazandiginin Iki Katini Kaybediyor169644 2 Çoklu fiyatlandırma kademeleri ve daha kısıtlı yapay zeka erişim düzeyleri de planlar ortasında bulunuyor. Yapay zeka pazarında farklı yaklaşımlar da yok değil. Mesela, Adobe’nin Firefly AI manzara oluşturucusuna erişim için aylık kredi sistemi kullanıyor. Bu durum bir nevi yapay zekanın karneyle dağıtılması üzere bir şey.

Şirketler maliyetleri düşürmek için daha az güçlü ve daha ucuz yapay zeka araçlarına da bakıyor. Bu bahiste verilebilecek en uygun örnek, kâfi olduğu durumlarda en yeni GPT-4 yerine ChatGPT 3.5 kullanmak olabilir. Maliyetleri düşürmenin bir öbür yolu da donanımları daha ucuz, daha odaklı ve verimli yapmaktan geçiyor. Microsoft, OpenAI, Google ve Meta üzere devler bu alanda halihazırda çalışıyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, yatırımcıların yapay zeka yatırımlarına daha temkinli bakmaya başlaması şaşırtan değil. Dün yayınladığımız haberimizde de dediğimiz üzere; Yapay zeka, 2024 yılında soğul bir duş almaya hazırlanıyor.

İçerik
Amazon duyurdu: Prime Video servisi reklamlı oluyor!

Amazon’un film-dizi izleme platformu Prime Video, yakında reklamlı oluyor. Kullanıcılar, içerikleri reklamsız izlemek için aylık1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro Max’in DxOMark sonucu açıklandı! Kamerası kaçıncı sırada?

Tanınan kıyaslama platformu DxOMark'ta akıllı telefonlar ortasındaki rekabetin her geçen gün sürat kazandığını görüyoruz. Son olarak iPhone 151

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Don’t Scream: Bu oyunda çığlık atarsanız oyun en başa sarıyor

Birtakım sinemalarda olduğu üzere kimi oyunlar da size bilmeniz gereken her şeyi isimlerinde söyler. Mesela1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.