KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft, Windows 12’nin “web odaklı” sürümünü hazırlıyor: ChromeOS’a rakip olacak

Microsoft Windows 12 Nin Web Odakli Surumunu Hazirliyor169367 0

Microsoft ile yakın çalışan kimi kaynaklara nazaran şirket Windows 12‘nin “web odaklı” bir versiyonunu geliştiriyor. Yazılım devi bu işletim sistemini ChromeOS platformuna rakip olarak konumlandıracak. Windows Latest internet sitesi Windows 12’nin piyasaya sürülmesinden sonra yayınlanacak sürümle ilgili kimi detaylar paylaştı.

Microsoft’un temelinde Windows 12’nin “Lite” olarak tanımlayabileceğimiz daha basit bir versiyonunu yayınlamayı planladığı söyleniyor. Bu proje işletim sistemini düşük kapasiteli bilgisayarlar için daha erişilebilir hale getirecek ve bulut fonksiyonlarına odaklanacak. Klâsik Win32 masaüstü tecrübesinin yerini almayacak.

Microsoft Windows 12 Nin Web Odakli Surumunu Hazirliyor169367 1

Microsoft Edge ve yapay zekayı merkez alacak

Yazılım devi Windows 12’nin Lite versiyonu ile eğitim alanında yaygın olarak kullanılan Google ChromeOS’a bir cevap vermiş olacak. İşletim sisteminin merkezinde Microsoft Edge tarayıcısı ve yapay zeka olacak. Yüklü olarak öğrencilere ve eğitim kurumlarına sunulacak. Tıpkı vakitte gelişmekte olan pazarlarda da talep görmesi bekleniyor.

Microsoft bundan birkaç yıl evvel de ChromeOS ile direkt rekabet edecek Windows 10X isimli yepisyeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Lakin 2021 baharında geliştirilmesi iptal edildi. Şirket, Windows 12’nin daha kolay sürümünü yayınlayarak Windows 10X için belirlediği hedefleri tekrar hayata geçirmeye karar vermiş görünüyor.

İçerik
Bir dönemin sonu: Windows 10 ve 11’e ücretsiz geçiş resmen sonlandı

Bildiğiniz üzere 2021 yılında çıkış yapan Windows 11, donanım ihtiyaçları başta olmak üzere beklentileri karşılamakta1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro’nun depolama seçenekleri ve RAM miktarı ortaya çıktı

Apple, 12 Eylül tarihinde düzenleyeceğin ‘Wanderlust’ aktifliği kapsamında yeni iPhone 15 serisini ve bunun yanında1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Huawei’nin işletim sistemi HarmonyOS, 600 milyon kullanıcıya ulaştı

2019 yılında ABD, Huawei Technologies'e karşı sert yaptırımlar uygulayarak bu Çinli şirketin gelişmiş çip teknolojilerinin1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.