KATEGORİLER
Kripto Al Sat

TikTok Türkiye’den pazarlama hakkında araştırma

Tiktok Turkiye Den Pazarlama Hakkinda Arastirma169017 0 Türkiye’de büyük kitlelere ulaşan toplumsal medya platformu TikTok, Türkiye’de birinci sefer #işteTikTok aktifliği düzenledi. Aktifliğe TikTok Türkiye İş Birlikleri Yöneticisi Barış Aldanmaz konut sahipliği yaptı.

#İşteTiktok etkinliğinde TikTok’un reklam ve pazarlama açısından kıymetine vurgu yapıldı. TikTok’un markalar için sunduğu avantajlara ve yapılan iş birliklerine dikkat çekildi.

Pazarlama dinamikleri değişiyor

Pazarlama dinamiklerinin değişmeye başladığına dikkat çeken Barış Aldanmaz, “Bu değişim, yeni bir pazarlama çağını da beraberinde getiriyor. Şu anda dijital yerlilerden oluşan bir jenerasyonla karşı karşıyayız. Yeni kuşak tüketiciler markalardan yalnızca onların dikkatini çekmesini değil, bunu sürdürmesini bekliyorlar. Anlaşılmaya ve kendi lisanlarında konuşulmasına muhtaçlık duyuyorlar. Markalarla daha fazla etkileşimde bulunmak ve bunu özgün bir formda yapmak istiyorlar. Bahsettiğimz bu yeni pazarlama çağını başlatansa TikTok. TikTok bir toplumsal medya platformu değil, kullanıcının ilgili olduğu alanlarda içerik sunan bir cümbüş platformu. Bu kilit nokta, reklamlar için de geçerli. Bahsettiğimiz yeni pazarlama periyodunun reklamları da daha eğlenceli oldukları için akılda kalıyor ve daha fazla dikkate alınıyor. Bu reklamlar TikTok’un kişisel içerik dağıtımıyla birleştiğindeyse nokta atışı yapmak için hiçbir mahzur kalmıyor” dedi.

[bkzdh=168992[

TikTok kullanıcılarının davranışı hakkında araştırma yapıldı

TikTok kullanıcılarının platform içindeki davranışlarına dair araştırma dataları paylaşan Aldanmaz, “TikTok kullanıcılarının yüzde 67’si, TikTok’un daha evvel dikkatlerini çekmeyen marka ve eserler hakkında  fikir sahibi olmalarına yardım ettiğini kabul ediyor. Yüzde 64’üyse yeni eserler ve markalar hakkında bilgi almaya açık.  Öte yandan kullanıcıların yüzde 63’ü, TikTok’u yeni bir içerik yahut eser bulmak için kullanıyor. Yüzde 81’lik geniş bir kesim de TikTok’ta ebediyen değişik bir eser yahut marka keşfettiğini söylüyor. Tüm bunlar demek oluyor ki burada markalar için sonsuz fırsatlar var. Lakin kıymetli olan bugüne kadar aşina olduğumuz üstten, dikte eden reklamlar değil, toplulukla konuşan içerikler üretmeleri. Bir öbür deyişle reklam değil, içerik üretmeleri” diye konuştu.

Sizin İçin Akışı’ndaki reklamlar hafızada yüzde 46 daha fazla yer ediniyor

Aldanmaz, TikTok’un reklam ve pazarlama dünyası için sunduğu avantajları da datalarla ayrıntılandırdı:

“TikTok, tüm odağın içerikte olacağı halde, tam ekran bir izleme tecrübesi sunarak ilgiyi yakalamayı başarıyor. Bu sayede Sizin İçin Akışı’nda akışında yer alan markalar da öne çıkmayı başarıyor. Yakın vakitte yapılan bir araştırma, Sizin İçin Akışı’nın öteki platformlara kıyasla daha ilgi cazip olduğunu ortaya koydu. Tıpkı çalışma, Sizin İçin Akışı’ndaki reklamların hafızada kalma oranının televizyon reklamlarından yüzde 23, dijital görüntü reklamlarından yüzde 13 daha fazla olduğunu gösteriyor.”

İçerik
Formula 1 yarışlarında öpücüğe duyarlı kupa dönemi

Yıllarca geleneklere bağlı kalan pek çok alışkanlığın artık teknolojiye yenik düştüğünü görüyoruz. Tarihi çok eskilere1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Parker Güneş Sondası, insanlar tarafından yapılan bir nesnenin çıktığı en yüksek hıza ulaştı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) bağlı Parker Güneş Sondası, insanlar tarafından yapılan bir objenin1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
MSI AM5 anakartlar artık daha hızlı DDR5 desteğine sahip

MSI'ın AM5 anakartları, en son AMD AGESA 1.0.0.7c BIOS güncellemesi sayesinde büyük bir DDR5 bellek1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.