KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kürtaj Nedir? Zararları Nelerdir?

İçindekiler

Kürtaj, hamileliğin sonlandırılma işlemidir. Gebelik sonlandırılması tıbbi işlemler aracılığı ile gerçekleşir. Rahim içinde yer alan embriyoyu çıkarmak adına  cerrahi yöntemler ya da ilaçlı müdahaleler yapılır. İlaçlı kürtaj mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir. Piyasaya göz attığımız zaman ise kürtaj adı altında satılan ilaçların yer aldığını görmekteyiz. Bu ilaçlar  kişinin sağlığı açısından son derece zararlıdır.  Kesinlikle doktorun tavsiye etmediği bir ilacı kullanmamanız gerekir. Kürtajda kanama ya da enfeksiyon kapma ihtimali söz konusu olabilir. Fakat  cerrahlar tarafından enfeksiyon  kapma durumu olmaması adına dikkatli bir şekilde yapılır. Oluşabilecek herhangi bir riske karşı da gerekli olan sağlık ekipmanları da bulunmaktadır. 18 yaşından büyük olan kişiler kürtaj yaptırabilir. 18 yaşını doldurmuş ve 10 haftaya kadar gebeyseniz o zaman kürtajda sıkıntı yaşanmadan başvurulabilir. Çağımız da artık kürtajlarda en çok tercih edilenler içerisinde vakumlu olanıdır. Cerrahi yöntemlere bir alternatif olması açısından da ilaçlı kürtajda yer alır. Fakat daha çok cerrahların tercih ettiği vakumlu kürtajdır.

Kürtaj Nasıl Yapılıyor?

Cerrahi kürtaj da hamileliğin 5.ci haftasına kadar uygulanabilir. Rahim ağzının cerrahi aletlerin  girmesini sağlayacak genişlikte olan kadınlar  için uygundur. Cerrahi kürtaj da önemli olan hususlardan birisi de gebelik süresinin artmamasıdır. Çünkü gebelik süresi artmaya başladık sıra doğal olarak cerrahi işlemlerde de zorlanmalar meydana gelecektir. Risk faktörü  daha fazla artmaya başla yacaktır. Diğer bir tedavi şekli olan kazıtmada ise, rahim içinde yer alan embriyonun kazıyıp atılması adına kepçe ya da aletler kullanılır.

Kürtaj Zararları Nelerdir?

Kürtajın zararları yaptırmak isteyen kadınları yakından ilgilendirmektedir. Kürtaj  yaptıracak olan kişilerde görülmesi muhtemel risk faktörlerinin şu şekilde  olacağını söyleyebiliriz.

  • Enfeksiyon kapmak
  • Doğurganlığı azaltmak
  • Parçanın kalması
  • Rahim içi kan birikmesi görülmesi
  • Rahimin delinmesi
  • Gebeliğin devam etmesi (yanlış yapılan işlemler sonucunda görülür)

Kürtaj sonrasında görülebilecek durumlardan birisi de gebeliğin devam etmesi. Şüphesiz kürtaj yaptırmayı düşünen kadınların en çok korktuğu konulardan birisidir. Genelde 5 hafta sonrasında ki aldırma işlemlerinde bir problem yaşanmaz. Fakat 5 haftalıktan erken gebelik durumlarında aldırma yapılacaksa gebeliğin  devam etme ihtimali söz konusu olabilir.

İçerik
Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Erken hamilelik evrelerinde bebeğin kız ya da erkek olması1

7 dk. 10 Okundu
İçerik
Yaş Pasta Nasıl Yapılır? Yaş Pasta Tarifi

Özel günlerin vazgeçilmez tatlısı olan yaş pasta hem sunumu hem de lezzeti sayesinde bütün misafirlerinizin1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
En Ucuz Dolar Euro Nereden Alınır?

En Ucuz Dolar Euro Nereden Alınır? Döviz kurları arasındaki en popüler ve işlevli para birimi1

2 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.