KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kritik hamle: Tesla, Dojo süper bilgisayarı yatırımlarını ikiye katlıyor

Tesla Dojo Super Bilgisayari Yatirimlarini Ikiye Katliyor169111 0 Tesla bir müddettir Dojo süper bilgisayarı üzerinde çalışıyor ve sistemi daha da güçlü hale getirmeyi hedefliyor. Yayınlanan yeni bir rapora nazaran Tesla, TSMC ile Dojo D1 süper bilgisayar çip siparişlerini ikiye katlıyor. Dojo muhteşem bilgisayarı, Tesla’nın yapay zeka gayeleri için kritik kıymete sahip. Firma Dojo sayesinde otonom sürüş sistemlerini ve yapay zeka modellerini dahili olarak eğitmeyi ve geliştirmeyi hedefliyor.

Tesla’nın Dojo harika bilgisayar yatırımı büyüyor

Tesla tarafından geliştirilen ve uygulamaya özel entegre devre (ASIC) olarak bilinen Dojo muhteşem bilgisayar çipi, şoför yardımı ve kendi kendine sürüş yapay zeka modellerini eğitmek için tasarlanmış durumda. Bu çipin kullanım alanları elbette bunlarla sonlu değil. Tesla’nın hedeflediği robotaksilerde de kullanılabilir. Son rapor ise Tesla’nın önümüzdeki yıl TSMC ile Dojo D1 ASIC siparişini ikiye katlayarak 10.000 birime çıkaracağını söylüyor. Sipariş hacminin 2025 yılına kadar artmaya devam edeceği de ekleniyor.

Tesla Dojo Super Bilgisayari Yatirimlarini Ikiye Katliyor169111 1 Ne Tesla ne de TSMC, söylentilere bahis olan Dojo D1 çip sipariş artışı hakkında açıklama yapmadı. Lakin raporda Tesla üstün bilgisayar ASIC’inin temel olarak TSMC’nin 7nm ailesi sürecini kullandığını ve bunu InFO seviyesinde system-on-wafer (SoW) gelişmiş paketleme ile birleştirdiği belirtiliyor. Resmi bilgilere nazaran D1 ASIC’in 50 milyar transistör içerdiği ve FP16/CFP8 hassasiyetinde 362 TeraFLOPs yahut tek hassasiyetli FP32 görevlerinde yaklaşık 22,6 TeraFLOPs kapasitesine sahip olduğu sav ediliyor. Bu bilgiler ise birkaç yıl öncesine ilişkin.

Nvidia’ya bağımlılığı bitirebilir

Tesla Dojo Super Bilgisayari Yatirimlarini Ikiye Katliyor169111 2 Bununla birlikte Doja’nın inşası sürerken Tesla, Nvidia’nın GPU’larının en büyük tüketicilerinden birisi. 2021 datalarına nazaran Tesla, yapay zeka modellerinin ve otonom sistemlerinin eğitimi için 5.760 Nvidia A100 grafik süreç ünitesi (GPU) kullanıyordu. Geçtiğimiz ay ise Tesla’nın 10.000 adet yeni Nvidia H100 GPU alacağı bildirilmişti. Hasebiyle Dojo, Tesla’nın bu bağımlılığını azaltmak için değerli.

Dojo Projesi’nin temel özelliklerinden birisi de ölçeklenebilirlik; hasebiyle Tesla, her biri 1.062.000 çekirdekli (3.000 D1 yongaya yerleştirilmiş) ve 20 ExaFLOP’a kadar kapasiteye sahip birden fazla ‘ExaPOD’ oluşturmak için TSMC’den ASIC sipariş etmeye devam edebilir. Morgan Stanley analistleri CNN’e yaptıkları açıklamada Tesla’nın yapay zeka hesaplama gücünü otomotivle ilgili işlerinin dışında da kullanmaya başlayacağını öne sürdü. Dojo harika bilgisayarının yeni pazarlara hitap edeceğini ve AWS’nin Amazon için yaptığına benzeri bir formda işletmeye yarar sağlayacağını öngörüyorlar.

İçerik
İHA’ları baz istasyonuna çeviren UYGAR ilk kez sergilendi

Yerli baz istasyonu teknolojileri geliştiren ULAK Haberleşme’nin İHA’lara baz istasyonu özelliği kazandıran UYGAR Haberleşme Podu,1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Instagram patronundan iPad uygulaması açıklaması

Kimi tanınan toplumsal ağ platformlarının hâlâ iPad’lere özel uygulaması yok; Instagram da bunlardan biri. Android,1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Ortalama bir kullanıcı ayda 14 spam çağrı alıyor!

Spam davetler yahut spam aramalar artık çağımızın birer gerçeği olmuş durumda. Akıllı telefon kullanan neredeyse1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.