KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Konsol kalitesinde oyun gerçek oldu: Apple A17 Pro, teknoloji atılımı ve gelen oyunlar

Konsol Kalitesinde Oyun Donemi Apple A17 Pro Ve Gelen Oyunlar168738 0 Apple, geçtiğimiz gün tanıttığı iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde en güçlü taşınabilir işlemci olan yeni A17 Pro yongasına yer verdi. Apple A17 Pro, güçlü işlemci özelliklerinin yanı sıra gelişmiş GPU yani grafik yeteneklerine de sahip. Bunların ortasında ışın izleme ve MetalFX yükseltme üzere özellikler bulunuyor. Bu kas gücüne dayanarak Apple, resmi olarak iPhone 15 Pro ailesine gelecek konsol oyunlarını da duyurdu.

iPhone 15 Pro ve Pro Max’e gelecek konsol oyunları

Apple, bu yılın sonuna kadar Resident Evil IV Remake ve Resident Evil VIII Village üzere AAA tecrübelerini iPhone oyuncularına sunmak için Ubisoft ve Capcom ile paydaşlık kurdu. Death Stranding’in de bu yıl iPhone 15 Pro serisi akıllı telefonlar için piyasaya sürülmesi planlanıyor. Apple’ın resmi açıklamasına göre

Resident Evil Village, Resident Evil 4 ve Death Stranding bu yıl içinde iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’e geliyor. Assassin’s Creed Mirage ise 2024‘ün birinci yarısında satışa sunulacak. Apple ayrıyeten The Division: Resurgence ve Gensin Impact oyunlarını da gösterdi. Bu imaller da 2024’te iPhone 15 Pro modellerine gelecek.

Apple A17 Pro neden özel?

Apple A17 Pro, toplam 6 çekirdekli CPU ve evvelki kuşağa göre yüzde 20‘ye kadar daha yüksek performans sunan Apple tasarımı yeni bir shader mimarisine sahip. Öteki değerli iyileştirmelerin ise verimlilik ve mesh gölgelendirme kısımlarında yapıldığını görüyoruz. Yongada bulunan 16 çekirdekli nöral süreç birimi saniyede 35 trilyona kadar süreç yapabilirken AV1 desteği de mahallî olarak bulunuyor.

Konsol Kalitesinde Oyun Donemi Apple A17 Pro Ve Gelen Oyunlar168738 1 GPU tarafındaysa Apple, şimdiye kadarki en büyük değişimi yaptığını söylüyor. A17 Pro’daki GPU, altı çekirdeğe sahip ve evvelki modele göre yüzde 20‘ye kadar daha süratli. GPU, mesh gölgelendirme, donanım hızlandırmalı ışın izleme ve daha fazlasına imkan tanıyor. Işın izleme, A16 Bionic’teki yazılım tabanlı seçenekten dört kat daha süratli çalışırken nöral süreç birimi ayrıyeten yükseltme için grafik ünitesini destekliyor.
Konsol Kalitesinde Oyun Donemi Apple A17 Pro Ve Gelen Oyunlar168738 2 A17 Pro’ya devam etmeden evvel bir parantez açmak gerekiyor. Samsung, Galaxy S23 serisinde yer alan kendi donanım hızlandırmalı ışın izleme tahlilini bu yılın başında tanıtmıştı. Galaxy S23 serisi, ışın izleme ve grafik yetenekleri için AMD’nin RDNA 2 mimarisini kullanıyordu. Galaxy S24 ailesinde RDNA 3’e geçildiğini görebiliriz.

Devam edecek olursak, A17 Pro, ışın izleme uygulamalarında 4 kat daha süratli performans sunuyor. Apple, yazılım tabanlı ve donanım hızlandırmalı bir karşılaştırma demosu gösterdi. Yazılım tabanlı tahlil 10 FPS’nin altında kalırken, donanım hızlandırmalı ışın izleme demosu dengeli bir halde 30 FPS sağladı.

Konsol Kalitesinde Oyun Donemi Apple A17 Pro Ve Gelen Oyunlar168738 3 Apple ayrıyeten, PS5’in Dual-Sense’i üzere piyasadaki en düzgün denetim aygıtlarını desteklediğini duyurdu. Ayrıyeten Apple iPhone 15 Pro’ya gelen kıymetli bir özellik de MetalFX yükseltme desteği olacak. Yükseltme teknolojileri PC ve konsol alanında büyük ölçüde benimsenmiş durumda. Apple, MetalFX kullanarak iPhone 15 Pro serisinin sadece daha süratli çalışmakla kalmayıp tıpkı vakitte daha düşük güç tüketerek oyunlarda yüksek kare suratları elde edileceğini sav ediyor. Bu pil ömrüne de olumlu katkı yapacak.

MetalFX yükseltme teknolojisi hem GPU çekirdeklerini hem de 35 TOP’a kadar nominal yapay zeka süreç gücü ile evvelki jenerasyonun 2 katına kadar performansa sahip 16 çekirdek içeren Neural Engine çekirdeklerini kullanıyor. Tüm bunlar bir ortaya geldiğinde A17 Pro, akıllı telefon dünyasının halihazırda en güçlüsü pozisyonunda. Bakalım rekabet nasıl şekillencek.

İçerik
Yazılım güncelleme desteğinde MediaTek ilk kez Snapdragon’u geçti

2010'lu yıllarda MediaTek destekli Android akıllı telefonlara yalnızca 1 yahut 2 yıl dayanak verilirken, Snapdragon cihazlara 2 yahut1

1 dk. 8 Okundu
İçerik
Gmail, spam e-postalara karşı sert önlemler alıyor

E-posta tarihinin başlamasından bu yana spam var ve olmaya da devam ediyor. Lakin Google, yeni1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Adobe, Firefly’ın yapay zeka modelini yükseltti: İşte yenilikler

Adobe, Illustrator ve Adobe Express'e güçlü özellikler ekleyen ve Photoshop'un metinden imaja yeteneklerini büyük ölçüde1

4 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.