KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kritik hamle: AMD, Nvidia’yı yakalamak için bir yapay zeka şirketi satın aldı

Amd Nvidia Yi Yakalamak Icin Bir Yapay Zeka Sirketi Satin Aldi169631 0 AMD, rakip çip üreticisi Nvidia’yı yakalama yarışında, şirketin gelişmiş yapay zeka çipleri için gerekli olan kritik yazılıma büyük yatırım yapmayı planlıyor. Bu bağlam penceresinde AMD, kısa mühlet evvel yaptığı açıklamada yazılım yeteneklerini güçlendirme eforunun bir modülü olarak Nod.ai adlı bir yapay zeka teşebbüsünü kesin olarak satın almak için muahede imzalandığını duyurdu.

AMD, yapay zeka için Nod.ai’ı satın alıyor

Nvidia, on yılı aşkın bir müddettir yürüttüğü çalışmalarla, ürettiği yazılımlar ve yazılım geliştirici ekosistemi aracılığıyla yapay zeka çipi pazarında güçlü bir avantaj elde etti. AMD ise bu alanda biraz geç kalmış olsa da artık, şirketin ürettiği çeşitli çiplere güç sağlamak için birleşik bir yazılım koleksiyonuna yatırım yapma ve oluşturma kelamı verdi. AMD lideri Victor Peng, bu stratejiyi halihazırda hem şirket içi yatırımlarla hem de şirket dışı satın almalarla uyguladıklarını lisana getirdi.

Nod.ai’nin satın alınması bu stratejiye uyuyor zira Nod.ai’nin teknolojisi, şirketlerin AMD’nin çipleri için ayarlanmış yapay zeka modellerini daha kolay kullanmasını mümkün kılacak. Nod.ai, teknolojisini başka müşterilerin yanı sıra büyük data merkezi operatörlerine de satıyor. Öte yandan Nod.ai’ye yakın vakitte 36,5 milyon dolar paha biçildi, lakin AMD satın almanın mali şartlarını açıklamadı.

Bununla birlikte AMD, bu yılın başlarında Nod.ai’nin satın alınmasına mesken sahipliği yapacak yapay zeka ünitesinin temellerini de attı. Bu kümede, büyük çoğunluğu yazılımla ilgili olmak üzere yaklaşık 1.500 mühendis çalışıyor ve AMD bu yıl 300, 2024’te ise daha fazla kişiyi işe alarak takımı genişletmeye devam etmeyi planlıyor. AMD, bu satın alımı tamamlamasıyla birlikte dahili olarak Nvidia CUDA’ya rakip bir platforma, SHARK’a sahip olacak. Kırmızılı grup, yeşil ekipten farklı olarak platformu açık kaynak üzerinde sunacak.

2013’te kurulan Nod.ai, geliştiricilere yönelik araçlar, kütüphaneler ve modellerden oluşan bir yazılım ekosistemi geliştirerek, tüketici bilgisayarları için Ryzen AI çipleri ile data merkezi için EPYC CPU’ları, Radeon GPU’ları ve Versal işlemcileri dahil olmak üzere AMD’nin silikonları için yapay zeka tahlillerinin dağıtımını hızlandırdı.

İçerik
Çin, ilk 28nm litografi aracını geliştirmeyi başardı

Çin'in en başarılı litografi sistemleri üreticisi Shanghai Micro Electronics Equipment’in (SMEE), 28nm sınıfı üretim sürecinde1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Xiaomi Watch 2 Pro’nun çıkış tarihi resmen açıklandı: İşte beklenen özellikler

Bildiğiniz üzere giyilebilir teknolojilere olan yatırımlarını sürdüren Xiaomi, uzun vakittir beklenen Xiaomi Watch 2 Pro modelini tanıtmaya hazırlanıyor.1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Redmi Buds 5 tanıtıldı: Aktif gürültü engelleme, 40 saat pil ömrü, uygun fiyat

Xiaomi yeni bir uygun fiyatlı kablosuz kulaklık tanıttı. Redmi Buds 5 ismi altında piyasaya sürülen1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.