KATEGORİLER
Kripto Al Sat

AB, Apple’ın ekosistemini rakiplerine açmasını istiyor

Ab Apple In Ekosistemini Rakiplerine Acmasini Istiyor169222 0 Avrupa Birliği‘nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, büyük şirketlerin pazar güçlerini berbata kullanmalarını önleyerek daha yüksek seviyede rekabet sağlamak gayesiyle Dijital Piyasalar Yasasını (DMA) yürürlüğe koydu. Maksat alınan şirketlerden biri olan Apple’ın kendi ekosistemini rakip şirketlere açması gerektiği söz ediliyor. Bu istek direkt Avrupa Komitesi İç Pazar Komiseri Thierry Breton tarafından Tim Cook’a iletilmiş durumda.

AB’nin Apple’a baskısı sürüyor

Breton, Apple CEO’su ile Brüksel’de bir ortaya geldiğini ve Apple’ın iPhone kullanıcılarının elektronik cüzdanlar, tarayıcılar ya da uygulama mağazaları üzere rekabetçi hizmetlerden faydalanmasına müsaade vermesi gerektiğini söylediğini açıkladı. Cook’un kullandığı karşı argümanlardan biri güvenlik ve mahremiyeti tehlikeye atabileceğiydi lakin DMA, bunlardan rastgele birini tehlikeye atmadan böylesi bir adımın atılabileceğini belirtiyor.

AB, yeni kurallara uyması gereken firmaları da bu ayın başında açıkladı: Alphabet (Google’ın sahibi), Amazon, Apple, ByteDance (TikTok’un sahibi), Meta (Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi) ve Microsoft. Bu firmaların belirlenen eser ve hizmetleri Dijital Piyasalar Maddesine 6 Mart 2024 tarihine kadar uymak zorunda.

Avrupa Kurulu’nun web sitesine nazaran, Dijital Piyasalar Yasası, bu firmaların üçüncü taraf şirketlerin kendi hizmetleri içinde birlikte çalışmasına müsaade vermesini, kurumsal kullanıcıların kendileri tarafından üretilen bilgilere erişmesine müsaade vermesini ve işletmelerin platform dışında kontratlar ve muahedeler yapmasına müsaade vermesini istiyor.

İçerik
Immortals of Aveum beklentilerin altında kaldı, işten çıkarmalar başladı

Electronic Arts Originals’ın ve Ascendant Studios’un FPS tipine farklı bir bakış açısı sunmaya çalıştığı Immortals1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Samsung’un katlanabilir telefon satışları Galaxy Note satışlarını geçti

Samsung'un Galaxy Note serisini sonlandırmasının akabinde birçok kullanıcı şirketin kendi ayağına sıkmış olabileceğini söylemişti. Şirket1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
AMD ekran kartı olanlar dikkat: Counter Strike 2’de banlanabilirsiniz!

Valve, AMD ekran kartı kulanan CS 2 oyuncularına ikazda bulundu. Ant-Lag özelliğinin açılması durumunda oyuncuların1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.