KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2022

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2022 – Neredeyse büyük çoğunluğumuz kredi kartı kullanmaktayız ve büyük çoğunluğumuzdan kredi kartı aidatı kesilmektedir. Peki kesilen Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?  Kredi kartı aidatlarının yasal olup olmadığı merak edilen bir konudur. Yazımızda kredi kartı aidatlarının yasallık durumunu örneklenen Yargıtay kararı önünde sizlerle paylaşacağız.

Kredi kartı ekstremizde aidat ve diğer bazı sebepler ön görülerek ödeme kısmında karşımıza çıkan kesintileri gördüğümüzde hemen telefona sarılır, müşteri hizmetlerini ararız ve bankaya kesilen aidatı geri vermelerini, aksi takdirde kredi kartını tamamen kapattıracağımızı dile getiririz.

Bazı bankalar bu durum sebebiyle müşterilerini kaybetmemek için kestikleri aidat tutarınca kredi kartına ödeme yaparlar. Bazı bankalar, mevcut kesilen aidat tutarı kadar para puan yükleyeceklerini, bazı bankalar ise 40 50 TL gibi net bir rakam tutarında para puan yükleyeceklerini bize söylerler.

Peki Bu Kesilen Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı? 2022

Genelde haber sitelerinde, sosyal medya sayfalarında veya çeşitli yayın mecralarında bu konuyla ilgili  haberler duymuşsunuzdur. Ama hep asparagas çıkıyor. Şimdi sizlerle kesilen Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı? 2022 sorusunun cevabına bakalım.

Bilindiği gibi Anayasa’da tüketicileri koruyan 6502 sayılı kanun tüketicinin korunması için yazılan kanundur. Bu kanundaki 4. Madde’ye göre banka müşterilerinin kredi kartı aidatlarına uygulanacak ücretler yönetmeliği belirlenir. Bu maddeye dayanılarak çıkarılan bu yönetmeliğin 11. maddesinde belirtilen yazıya göre aidatın yasal olup olmadığı konusu hakkında net bir bilgiye yer verilmiyor. Fakat kredi kartının aidatını ödemeniz, kartın yoluyla bankanın sağladığı  avantajlardan yararlanabilmeniz için ödemeniz gereken ücret olarak sunuluyor. Ne yazık ki kredi kartı edinmek isteyenlerin sözleşmeyi okumadan geçerek imzalaması ve sonradan da aidat ödemesi gerektiğini öğrenip aidata itiraz etmesi de bankaları haklı duruma taşıyor.

İşin bu belirsizliği de doğal olarak dolandırıcılara kapı açıyor. Sizlerin ödediği kart aidatının iadesi sebebiyle sosyal mecralardan ulaşan veya sms yoluyla iletilen mesajlara itibar etmemenizi, ayrıca bu konuda çevrenizi uyarmanızı önemle rica ediyoruz.

İçerik
Tiramisu Tarifi – Tiramisu Nasıl Yapılır?

Kökeni İtalya’ya dayanan bu tatlı vazgeçilmez gündelik atıştırmalıklar arasında yerini koruyor. Kelime anlamı “Beni neşelendir1

2 dk. 11 Okundu
İçerik
Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir? Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın1

2 dk. 14 Okundu
İçerik
Banka Müdürü Nasıl Olunur?

İlk olarak bir bankaya banka müdürü olabilmeniz için ilk adımda müfettiş yardımcısı olarak başlayabilirsiniz.  Bu1

5 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.