KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Adobe, Firefly’ın yapay zeka modelini yükseltti: İşte yenilikler

Adobe Firefly In Yapay Zeka Modelini Yukseltti Iste Yenilikler169657 0 Adobe, Illustrator ve Adobe Express’e güçlü özellikler ekleyen ve Photoshop‘un metinden imaja yeteneklerini büyük ölçüde geliştiren üç yeni üretken yapay zeka modeli duyurdu. Düzenlenen Adobe Max etkinliğinde Adobe, Photoshop’un Generative Fill üzere tanınan özelliklerine güç veren orjinal Firefly AI manzara oluşturucunun en son sürümü olan Firefly Image 2 modelinin yanı sıra vektör imgeleri ve tasarım şablonları oluşturmaya yönelik iki yeni Firefly modelini tanıttı.

Firefly Image 2

Adobe Firefly In Yapay Zeka Modelini Yukseltti Iste Yenilikler169657 1 Adobe, yeni Firefly Image 2 modelinin, bilhassa fotogerçekçi beşerler oluştururken yeşillik, cilt dokusu, saç, eller ve yüz özellikleri üzere alanlarda selefine kıyasla kıymetli ölçüde daha yüksek kaliteli imajlar ürettiğini söylüyor. Firefly Image 2 modeli kullanılarak üretilen imgeler daha yüksek çözünürlükle birlikte daha canlı renklere ve renk kontrastına sahip.

Image 2 modeli ayrıyeten kullanıcıların sonuçlarını özelleştirmelerine yardımcı olmak için yapay zeka takviyeli yeni düzenleme yetenekleriyle geliyor. Fotoğraf ayarları, tıpkı manuel kamera denetimlerinde olduğu üzere, oluşturulan bir manzaranın alan derinliğini, hareket bulanıklığını ve görüş alanını manuel yahut otomatik olarak ayarlamak için uygulanabiliyor. Ayrıyeten girilen istemlerin verimliliğini artırmak için istemleri otomatik olarak tamamlamak üzere bir “İstem Yönlendirme” özelliği de eklendi.

Generative Match

Adobe ayrıyeten, oluşturulan içeriğin tarzını makul manzaralarla eşleştirmeye yarayan yeni bir “Generative Match” özelliğini de tanıttı. Kullanıcılar, evvelce seçilmiş bir imaj listesinden seçim yaparak yahut kendi referanslarını yükleyerek tarzı kopyalayabiliyor. Ayrıyeten referans sitilin benzerliğinin şiddeti de ayarlanabiliyor.

Adobe Firefly In Yapay Zeka Modelini Yukseltti Iste Yenilikler169657 2 Generative Match özelliği için Adobe, berbata kullanımı önlemek için yeni siyasetler ve güvenlik tedbirleri de geliştiriyor. Bu özellik, kullanıcılardan Adobe’nin kullanım şartlarını kabul etmelerini ve yüklenen manzarayı kullanma haklarına sahip olduklarını onaylamalarını isteyecek, ayrıyeten yüklenen içeriğin (AI modellerini eğitmek için kullanılmayan) küçük bir imgesini Adobe’nin sunucularında saklayarak bir seviyede hesap verebilirlik sağlayacak. Generative Match özelliği tam halini alana kadar beta aşamasında kalacak ve bu müddet zarfında ticari gayeler için kullanılamayacak. Lakin mevcut haliyle bir sanatkarın içeriğinin taklit edilmesini engellemek için pek bir şey yapılmıyor üzere. Şu anda bu sistem, birinci etapta taklitçi davranışı önlemekten fazla Adobe’nin kendini müdafaası üzere görünüyor.

Öte yandan Firefly Image 2, bugün web tabanlı Firefly beta aracılığıyla denenebilir durum ve Creative Cloud uygulamalarına da “çok yakında” geliyor. Yani şimdi Photoshop’ta (standart, beta yahut web için) kullanılamayacak.

Adobe Illustrator ve Firefly Vector

Adobe Firefly In Yapay Zeka Modelini Yukseltti Iste Yenilikler169657 3 Adobe ayrıyeten Adobe Illustrator için “vektör grafikleri için dünyanın birinci üretken yapay zeka modeli” olduğunu tez ettiği yeni Firefly Vector aracını da duyurdu. Şu anda Firefly beta sürümünde mevcut olan Firefly Vector modeli, kullanıcıların grafiğin her bir öğesini otomatik olarak “mantıksal” kümelere ve katmanlara ayıran metin istemlerini kullanarak düzenlenebilir vektör imajları oluşturmasına imkan tanıyor. Klasik JPEG ve PNG evraklarının tersine, vektör grafikleri (SVG evrakları olarak da bilinir) logo dizayncıları tarafından kullanılıyor zira genel imaj kalitesini etkilemeden her boyuta öçeklenebiliyorlar.

Adobe, özgün Firefly metinden imgeye modelinde olduğu üzere Firefly Vector modelinin de ticari kullanım için inançlı olacak formda tasarlandığını (beta sürümünden çıktığında) söylüyor. Firefly Vector modeli Adobe Illustrator beta sürümü aracılığıyla bugün denenebilir halde.

Firefly Design

Adobe Firefly In Yapay Zeka Modelini Yukseltti Iste Yenilikler169657 4 Adobe son olarak baskı, toplumsal paylaşımlar, çevrimiçi reklamcılık, görüntü ve daha fazlası için özelleştirilebilir şablonlar oluşturan Firefly Design modelini tanıttı. Adobe Express‘teki yeni metinden şablona beta özelliğine güç veren Firefly Design modeli, “tüm tanınan en uzunluk oranları” için büsbütün düzenlenebilir şablonlar oluşturmak üzere metin istemlerini kullanıyor.

Canva‘nın Sihirli Tasarım özelliği (Adobe Express’e rakip olan bir öbür hepsi bir ortada tasarım platformu) ile kimi benzerlikler taşıyor, zira kullanıcılar boş bir tuvale tek tek metin ve imaj öğeleri bırakmak yerine eşsiz şablonlar oluşturmak için “DH logosu tutan el” üzere bir şey tanımlayabiliyor.

Bu yeni modeller şimdilik yalnızca beta sürümünde mevcut olsa da Photoshop’un Generative Fill özelliğinin yayınlanma vakit çizelgesine bakılırsa genel kullanıma sunulması için çok fazla beklemek gerekmeyecek. Adobe’ye nazaran yepyeni Firefly modeli bugüne kadar 3 milyardan fazla imaj oluşturmak için kullanıldı ve böylesine tanınan bir eserin birinci yaş gününden evvel güncellenmesi alışılmadık bir durum.

İçerik
PowerPoint’in geliştricisi Dennis Austin hayatını kaybetti

PowerPoint'in 1987 yılında yayınlanan birinci sürümünü geliştiren Dennis Austin hayatını kaybetti. The Washington Post'un haberine1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Samsung Galaxy S23 FE’nin fiyatı sızdırıldı: Ekim ayında gelebilir

Samsung Galaxy S23 FE'nin 2023'ün dördüncü çeyreğinde küresel pazarda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Merakla beklenen akıllı1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Apple dev bir anlaşmaya çok yakın

Bugün içerik platformları standart çeşitteki içeriklerin yanı sıra çok izlenen spor turnuvalarının da peşine düştü.1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.