KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kira Vergisi Nedir?

Kira Vergisi Nedir? Ödenmezse Ne Olur? – Elde edilen gelirler belirli bir seviyenin üzerine çıkıyorsa bu gelirlerin vergisi verilmelidir. Kira gelirleri de vergiye tâbi olan gelirler arasında yer alır. Sahip oldukları evi ya da işyerini başka bir kullanıcıya kiralayan ve her ay düzenli olarak kira geliri elde eden kişiler elde ettikleri gelirin vergisini verirler. Bu vergi de kira vergisi olarak isimlendirilmektedir. Ülkemizde birçok kişi bu vergiyi ödemediği için çeşitli yaptırımlara maruz kalmaktadır. Bu aşamaya gelinmeden önce adımların atılması son derece önemlidir.

Kira Vergisi Ödemek Zorunda Olan Kişiler Kimlerdir?

Kira vergisinin devlet tarafından otomatik olarak tanımlanmıyor olması birçok kişinin bu vergiyi atlamasına sebep olur. Ancak devlet tarafından banka hesaplarında yapılan incelemeler sonrasında kira gelirleri gözlemlenirse çeşitli yaptırımlar uygulanacaktır.

İnsanların kira vergisi ödemesi için yıllık kira gelirlerinin belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekmektedir. Evlerini kiralayan kişilerin 7.000 TL, işyerlerini kiralayan kişilerin 53.000 TL yıllık kira gelirleri bulunuyorsa kira vergisini vermeleri şarttır.

Kira Vergisi Ne Zaman ve Nereye Ödenir?

Kira vergisinin ödemeleri ev ve işyeri oluşuna göre değişmektedir. Her iki durumda da kiralar iki taksit şeklinde ödenecektir. Elde edilen kira gelirinin miktarına göre kira vergisinin miktarı belirlenmektedir. Sahip oldukları taşınmazı işyeri olarak kiralayan kişilerin ilk taksitlerini Şubat ayında, ikinci taksitlerini ise Haziran ayında ödemesi gerekmektedir. Evlerini kiraya veren kişiler içinse ödeme dönemi Mart ve Temmuz olarak belirlenmektedir.

Ödeme işlemleri vergi dairelerinden ya da internet vergi dairesi sitesinden yapılabilir. E-devlet üzerinden sorgulama ve ödeme işlemlerinin yapılması da mümkündür.

Kira Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Kira vergilerinin ödenmemesi durumunda devlet tarafından çeşitli cezalar söz konusu olmaktadır. Herhangi bir şekilde kişilerin kira vergisi ödemediği tespit edilirse devlet tarafından para cezası tanımlanmaktadır. Para cezaları kira bedelinin %20’si olarak belirlenmiştir.

Taşınmazlar ev olarak kullanılıyorsa yalnızca ev sahipleri ceza alırlar. Kiracılar herhangi bir ceza ödemez. Eğer söz konusu taşınmaz işyeri olarak kullanılıyorsa hem işyeri sahibi hem de kiracı cezayı ödemek zorunda olacaktır.

Nedir
Probiyotik Nedir?

Probiyotik Nedir? Aslında canlı bakteriler olan probiyotiklerin doğru miktarda kullanıldığı zaman kişilerin sağlığına yararlı olduğu…

2 dk. 7 Okundu
İçerik
Android Telefona APK İndirme Nasıl Yapılır?

İnsanlar kimi zaman uygulama indirmek için Android sürümü yetmeyebiliyor. Akıllı telefonun sürümü yetmediği zaman bu…

2 dk. 10 Okundu
İçerik
Trendyol Araçlı Kurye Maaşları

Trendyol araçlı kurye maaşları, özellikle de kendilerine yeni iş alternatifleri arayan kişiler tarafından sık sık…

7 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.