KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kemoterapi Nedir?

İçindekiler

Kemoterapi nedir? 21. yüzyılın en önemli hastalıklarından biri olarak kabul edilen ve binlerce insanın ölmesine sebep olan kanser için her geçen gün tedavi seçenekleri artmaya devam etmektedir. Gelişen teknolojiler ve değişen teknikler ile birlikte ilaçlar, tedavi süreçleri veya iyileşme süresi de kendi içerisinde bir takım değişikliğe maruz kalmıştır. Tabi kanser denildiği zaman akla gelen en önemli tedavi tekniklerinden biri de kemoterapi olarak kabul edilmektedir. Peki birçok insanın bildiği ve birçok hastanın da kanser tedavisinde sürekli karşı karşıya kaldığı kemoterapi nedir ve hangi durumlar uygulanır?

Kemoterapi herkesin de bildiği üzere kanser tedavisinde uygulanmaktadır. Kemoterapi kanser hastalığında büyüyen veya çoğalan hücreleri parçalamaktadır. Klasik kemoterapi ilaçları ile yeni nesil ilaçlar günümüzde bileştirilmektedir. Böylelikle kanserli hücreye doğrudan müdahale edilmektedir. Kanser hücreleri parçalayarak da kanserin yayılmasının önüne geçilir ve belirli düzey de kanserin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Düzenli tedavi ile birlikte de kanserli hücreler tamamen vücuttan arındırılır ve böylelikle kanser hastalığı kişiden uzaklaştırılır.

Kemoterapi Neden Uygulanır?

Yukarı da belirtmiş olduğumuz gibi kanser hastalıklarında uygulanmaktadır. Fakat bu nokta da her kanser hastalığı için uygulanmaktadır. Doktorunuz tarafından yapılan bir takım tahlil ve incelemeler sonucunda kemoterapi alıp almayacağınıza karar verilir. Uygun bulunmanız halinde de belirtildiği dozlarda kemoterapi tedavisine başlanır.

Kanser hücrelerinin yayılması veya vücutta mevcut bulunan kanser hücrelerinin parçalanması için uygulanır. Kanserin yayılmasını engellemesi ile de hastalığın önüne geçilmesine ve hastanın halk tabirinde kanserle savaşmasına neden olur. Nitekim tedavi istenildiği gibi gittiğinde ise vücut tamamen kanser hücrelerinden arındırılır. Bu aşama da doktorunuzun sizler için uygun göreceği kemoterapi sürecinin belirleyici rol olacağını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kemoterapi İlaçları

Genel olarak kemoterapi ilaçları diye hepsini genelliyor olsak da her hastalığın tedavisinde olduğu gibi kemoterapinin de kendi içerisinde bir takım değişik durumlar barındırdığını unutmamalısınız. Kemoterapi sürecinde kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemi, hormonsal ve hedefe doğrudan yönelik ilaçlar olarak üçe ayrılmaktadır.

Bağışıklık sistemi için kullanılan ilaçlar kişinin bağışıklığını daha da iyi bir noktaya çıkarmak adına tercih edilir. Böylelikle kişinin bağışıklık sistemi güçlü tutularak kanserle doğrudan savaşılması sağlanır. Hastanın bağışıklığı istenildiği tepkileri verdiğinde ise kanserin önüne geçilir. Hormonsal ilaçlar ise daha çok kişide hormonsal değişiklikler yapılmasına neden olur. Bu yöntemde kanserle tedavisinde sıkça tercih edilir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de doğrudan müdahale için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar direk kanser hücrelerinde müdahale edilmesini sağlar. Kanserli hücrelerin parçalanması veya yayılmasını engellemek adına en etkili yöntem olarak da kabul edilir.

Kemoterapi Uygulaması

Kemoterapi her şeyden önce alanında uzman doktorlar, hemşireler, sağlık personelleri eşliğinde sağlık merkezlerinde uygulanmalıdır. Bu aşama da en önem vermeniz gereken noktanın burası olduğunu unutmamalısınız. Kemoterapi uygulaması damardan veya ağızdan uygulanır. Damardan uygulanan kemoterapi için bazen hastaların hastanelerde yatması gerekebilir. Çünkü yaşadığınız kanser hastalığının derecesine göre bir takım riskleri içinde barındıran bu yöntem için doktorlar gözlem yapmaktan yanadırlar. Bu nedenle de damardan alınan tedavi için hastane de yatabilme ihtimaliniz olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Ağız yoluyla alınan ilaçlar ise daha çok kanserin başlangıç aşamalarında doktorlar tarafından tercih edilir. Kanserin başlangıçta önüne geçmek adına kullanılan bu yöntem hastane de yatmanızı gerektirmez. Fakat ilerleyen dönemlerde alınan ilaçların içerikleri ve dozları değişeceği için doktorunuz tarafından hastanede kalmanız da gerekebilir.

Kemoterapi İlaçlarının Yan Etkileri

Kemoterapinin yan etkileri uygulanan ilaç tekniğine veya ilaç dozuna göre değişmektedir. Halk arasında saç dökülmesine yol açtığı söylense de bu her kemoterapide ortaya çıkmayabilir. Tabii ki alacağınız doza ve yönteme göre de halsizlik, ağrı, mide bulantısı, ateş, baş ağrısı gibi ana belirtiler de hastalarda gözlemlenmektedir.

Kemoterapi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kemoterapi sonrasında kanseri yenmeniz veya kanserle mücadele etmeniz noktasında dikkat etmeniz gereken birçok nokta olduğunu unutmamalısınız. Hayatınıza elbette eskisi gibi devam edebilirsiniz. Fakat artık daha çok hijyene önem vermeniz gerektiği gibi yeme alışkanlıklarınız noktasında da birçok değişiklik yapmalısınız.

Yeme alışkanlıklarınızı daha çok proteinli besinleri tüketerek değiştirmelisiniz. Nitekim kanserle mücadele sırasında vücuttan kilo kaydının olmaması ve diğer bir deyişle güçlü olmanız çok önemlidir. Manevi nokta da güçlülük ne kadar önemliyse vücut açısında da çok önemlidir. Proteinli besinler ile vücudunuzu güçlü tutabilir ve ilaçların etkileri ile mücadele edebilirsiniz. Sebze, meyve, et, balık, yumurta, tahıl, süt ve süt ürünlerine bu aşama da önem vermelisiniz.

İçerik
Ateş Nasıl Düşürülür?

Ateş Nasıl Düşürülür? Vücutta görülen yüksek ateş, 7'den 70'e herkesin dikkat etmesi gereken bir husustur.…

2 dk. 10 Okundu
Nedir
Nem Maskesi Nedir?

Nem Maskesi Nedir? Özellikle soğuk havalarla birlikte cilt kendi nemini yitirmeye başlar. Bu durum için…

3 dk. 25 Okundu
İçerik
Kilo Almak İçin Protein Tozu

Kilo Almak İçin Protein Tozu - Günlük yaşantımızda kilo almak için düzenli bir beslenme alışkanlığı…

3 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.