KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kaynanaya “manyak karı” demek tazminat sebebi sayıldı

Yıllar süren bir boşanma davasında son noktayı koyan Yargıtay Hukuk Genel Heyeti, kayınvalidesine ‘manyak karı’ diyen erkeğin, tam kusurlu olduğuna hükmetti. Yüksek mahkeme, kaynanaya hakaretin bayanın kişilik haklarına taarruz niteliğinde olduğundan ötürü manevi tazminat sebebi sayıldığına dikkat çekti.

BursadaBugün’de yer alan habere nazaran; Bir müddettir geçimsizlik yaşayan çift, boşanmak için mahkemeye başvurdu. Aile Mahkemesi, eşinin kredi kartlarını iptal ettiren ve hususla alakalı kendisini arayan kayınvalidesine ‘manyak karı’ diyen kocayı ağır kusurlu buldu. Bayanın maddi tazminat talebini yerinde bulan mahkeme, manevi tazminat talebini geri çevirdi. Karar temyiz edilince devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kayınvalideye hakaretin bayanın kişilik haklarına hücum nitelğinde olduğuna dikkat çekerek kararı bozdu. Tekrar yapılan yargılamada aile Mahkemesi birinci kararında direndi. Davacı bayanın temyizi üzerine bu sefer devreye Yargıtay Hukuk Genel Şurası girdi.

Emsal nitelikte bir karara imza atan genel Konsey, kayınvalideye ‘manyak karı’ diye hakaret eden kocayı ağır kusurlu buldu.

3Oz3A 1654267792 6389

Kararda şöyle denildi:

“Eşinin işi ve geliri olmadığını bilen erkeğin, bayanın kullanmakta olduğu kredi kartlarını iptal ettirdiği, masraflarını karşılamadığı, bu nedenle kendisini arayan kayınvalidesine ‘manyak karı’ dediği ortadadır. Boşanmaya sebep olan olaylarda erkek eşin tam, bayan eşin ise kusursuz olduğu noktasında Mahallî Mahkeme ve Özel Daire ortasında uyuşmazlık bulunmamaktadır. Bu açıklamalar ışığında somut olay incelediğinde, erkeğin kusurlu davranışları nedeniyle bayanın kişilik haklarının atağa uğradığı bariz olup, davacı bayan faydasına manevi tazminata hükmedilmemesi bozmayı gerektirmiştir.”

İçerik
Sınavı kötü geçen çocuğa nasıl davranılmalı? Sınav sonrası çocuğa nasıl davranılması gerekir

Sınava giren çocuklar için kıymetli bir devirdeyiz. Aslında yalnızca imtihana giren çocuğun tasası değil, tıpkı1

3 dk. 5 Okundu
İçerik
Amerika’da İş İmkanları

Amerika'da İş İmkanları - Amerika Birleşik Devletleri ekonomi açısından dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer1

4 dk. 15 Okundu
İçerik
Sigara Markaları ve Nikotin Oranları

Sigara zaman zaman kısıtlamalara tabi tutulsa da her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır.1

2 dk. 22 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.