KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Çocuklarda şizofreni hastalığı nedir? Çocuklarda şizofreni hastalığı geçer mi?

Ebeveynler çocuklarının sağlıklı olarak hayatına devam etmesini isterler. Ama kimi çocukların ruhsal sorunlu önemli tepki ve yansılar gösterebilmektedir. Günümüzde de görülmesi mümkün olan çocuklarda ve ergenlerde şizofreni hastalığı için bilgiler açıklayarak, erken teşhisin altını çizen uzmanlar uyardı. Çocuklarda şizofreni hastalığı nedir? Çocuklarda şizofreni hastalığı geçer mi?

Şizofreni his ve aksiyonları etkileyen fikir sistemini çarpıtan bir hastalıktır. Şizofreni başlangıcında olan ergen ve çocuk halüsinasyon görür ve duyar.Bu durum hasta olan bireye büsbütün gerçek gelmeyebilir. Uzmanlar, şizofreni hastası çocuk ve ergen tarifinde öbür beşerlerle paylaşamayacağı şeyler yaşadıklarını tabir etmişlerdir. Etraflarına ve kendilerine karşı fikirleri değişmeye başladığı, bu durum sonucu davranışlarında farklar ortaya çıktığı ve lisan, motor marifetleri ya da toplumsal işlevleri ziyan gördüğü açıkladılar. Şizofreniye sebep olan etkenin hudut sisteminin gelişimi sırasında tertibi bozduğunu ileri süren uzmanlar, çocuğun ana rahmine düşmesiyle genetik transferin dışında, annenin gerilim altında olmasının da bir sonucu olabileceği belirtildi.

 

 

Mz0Mb 1654688439 3326

çocuklarda şizofreni hastalığı

 

 

ÇOCUKLARDA ŞİZOFRENİ HASTALIĞI NEDİR?

Danimarkalı şizofreni hastası çocuklarla yapılan araştırmada, dünyanın özünde bir sorunun olduğuna ait niyetleriyle birlikte aile, etraf ve okul üzere sosyalleşebileceği ortamlardan kendilerini soyutladıkları fark edildi. Kimi durumlarda yaşamak kavramı üzerine dahi saatler süren fikirlere daldıkları ve dünyanın boş geldiği fikrinin hakim olduğu görülmüştür. Ergen hastalarda beyninin içinde fikir sokulduğu hissi, kendi kendisiyle içinden gelen sesle konuşma ve oburunun duyacağını sanma durumu, hareketlerini denetim eden öbür bir güçten bahsetme, fevkalâde bir insan ya da önder olduklarını düşünme eğilimleri de görülmüştür. 

Fvj5W 1654688494 186

çocuklarda şizofreni hastalığı

Araştırmayla birlikte, şizofreni hastası çocukların %20’si tedavi ile düzelirken, geri kalan %80 için durumun tıpkı olmadığı belirtildi. Rol yapıp düzgünleştiğini söylemekle birlikte, kimi vakit atak halinde geçen hastalığın tekrar ortaya çıktığı raporlar eşliğinde söz edildi. Birebir raporda yer alan bilgilere göregenç yaşta olmak tekrarlayıcı risk etkeni olarak tanımlanmıştır.

9Qzum 1654688551 6878

çocuklarda şizofreni hastalığı

ŞİZOFRENİ HASTASI KAÇ ÇOCUK VAR?

Dünya Sıhhat Örgütü tarafından açıklanan sayı net olmamakla bir arada 21 milyon kişinin şizofreni hastalığından etkilendiğini açıkladı. Şizofreni hastalığı, çocuk ve ergenlerde çok ender görülmektedir. Çocuğun şizofreniye yakalanma mümkünlüğü %1’den azken bunu çoğunluğunu da genetik transferin oluşturduğu bilinmektedir. Genetik dışındaki çevresel faktörlerinde çekinik geni aktifleştirebildiğini açıklayan uzmanlar, erkek çocuklarının kız çocuklara oranla daha fazla belirti gösterdiğini açıkladı. Bununla birlikte çocuklar üzerinde umursamaz ebeveynler için uyaran uzmanlar, büyüdüklerinde tedavinin çok daha güç olduğunun da altını çizdi.

Edrye 1654688619 8122

çocuklarda şizofreni hastalığı

ŞİZOFRENİ HASTALIĞI KAÇ YAŞINDA TEŞHİS EDİLİR?

 Araştırmalarda çıkan bulgular eşliğinde, duygusal bütünlüğü tamamlanmış çocuğun rahatça söz edebileceği yedi yaş olarak seçilmiştir. Çocuklarda yetişkinlere oranla yerleşimi daha sinsi ve yavaş olduğundan, teşhis edilmiş çocuğun aslında bebeklikten itibaren birtakım belirtiler gösterdiği açıklanmıştır. Başlangıç evresinde hırçın ve agresif hallerin görüldüğü, okul sorunlarının baş gösterdiği belirtiler ortasında yerini alırken, teşhisi için hastalığın üzerinden en az iki sene üzere bir mühlet geçmiş olduğunu belirten uzmanlar, siz aslında bir şikayetle geldiğinizde çocuğunuz iki sene evvel şizofreni hastalığına kapılmıştı denilebilmektedir. 

çocuklarda şizofreni

ÇOCUKLUK ÇAĞI ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Araştırmalar sonucu ortaya çıkan belirtiler, net olarak ortaya konmamasıyla birlikte farklı farklı kombinasyonlar halinde gerçekleştiği görülmüştür. Bu durum bazında en az iki ya da üç belirtinin bir ay boyunca devam ediyor olması gerektiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Ayrıyeten şizofreni belirtileri her yaş kümesi için çabucak hemen birebir özellikleri taşımaktadır.

 • Çocuğun fikirlerinin çalınıp, yerine ona ilişkin olmayan niyetlerin geldiğini söylemesi
 • Çocuğun fikirlerinin, öbürleri tarafından duyulduğunu ve bu yüzden etrafındaki insanlardan uzaklaşması gerektiğini belirtmesi
 • Çocuğun yorum yapan ve tartışan kimi sesler duyması ve onlara yanıt vermesi
 • Kontrol hakimiyetinde öbür biri tarafından yaptırılıyormuş hissiyle edilen davranışlar bütünü, hakimiyet kuramama ve birine bağlı üzere yaşama hissiyatı
 • Çocuğun kendi bedenine yabancılaşması ve garipsemesi
 • Düşünce ve hareket kabiliyetinde yavaşlamaların başlaması
 • Duygularını tabir etme ve gösterme de yaşanılan zorluk
 • Pasiflikle birlikte sessizliğin ağır basması 
 • Amaçsız davranışlar yapma isteği ve bunların ona ilişkin tek şey olduğunu savunması durumu
 • Sürekli yalnız kalma isteği

İçerik
Fırat Albayram kimdir? Fırat Albayram oynadığı diziler hangileri?

Eşi Ceyda Kasabalı ile birlikte içerik ürettiği 'Noluyo Ya' isimli YouTube kanalı ile son periyotta1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Yedikule Hisarı’na ünlü akını! Tarihe tanıklık ettiler

Sanat ve cemiyet hayatının ünlü isimleri İstanbul'un en eski açık hava müzesi olan Yedikule Hisarı2nı1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
Su İçmenin Faydaları

Su içmenin faydaları adlı yazımızda sağlığınıza doğrudan etki edecek önerilerde bulunacağız. Su günlük hayatımızda en1

2 dk. 12 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.