KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Karşınızda nakledilen organ sağlığını eş zamanlı olarak izleyen ilk cihaz

Iste Nakledilen Organlari Es Zamanli Olarak Izleyen Ilk Cihaz168647 0 Organ nakillerinde nakledilen organın bedene ahenk sağlayıp sağlayamadığını anlamak değişiklik göstersede genelde birkaç hafta sürmekte. Ancak Northwestern Üniversitesi’nden bilim insanları, fareler üzerinde test edilen ve mevcut izleme prosedürlerinden üç hafta öncesine kadar böbrek reddinin ikaz işaretlerini tespit edebilen bir aygıtı muvaffakiyetle yarattı.

Cihaz, küçük sıcaklık değişikliklerini tespit edebilen son derece hassas bir termometre ile donatılmış

Bir beden, nakilden yıllar sonra bile bir organı reddedebilirken, hastaya ve klinisyenlere müdahale için mümkün olduğu kadar çok vakit kazandırmak, homeostazın yine sağlanması ile uzun ve şiddetli nakil sürecine tekrar başlamak ortasındaki fark olabilir. Dolayısıyla yeni ve bedelli bir böbreğin sıhhatini daima olarak izleyebilmek hastaların hayatını değiştirebilir.

Iste Nakledilen Organlari Es Zamanli Olarak Izleyen Ilk Cihaz168647 1 Sırf 0,3 cm x 0,7 cm boyutlarında ve 220 mikron kalınlığındaki bu geliştirilen yeni izleme aygıtı, organı çevreleyen ve koruyan fibröz renal kapsül katmanının altında, böbreğin üzerine oturacak halde tasarlandı. Yumuşak implant, iltihaplanmaya bağlı sıcaklık değişikliklerini ve erken reddedilmede yaygın olarak görülen öteki reaksiyonları tespit etmeyi sağlar. Bir değişiklik tespit edilirse de yakındaki bir akıllı telefona yahut tablete kablosuz olarak ikaz gönderir.

Reddetme ekseriyetle sessizce başladığından, bu aygıt, bariz semptomların yokluğunda hastanın değerli değişiklikler konusunda uyarılmasına yardımcı olabilir. Çalışmanın klinik öncüsü, Northwestern Medicine nakil nefroloğu Dr. Lorenzo Gallon, bahis ile ilgili yaptığı açıklamada “Hastalarımın birçoklarının bedenlerinin nakledilen organı reddedip reddetmediğini bilmeden daima telaş hissettiğini fark ettim. Yıllarca bir nakil beklemiş ve sonunda sevdikleri birinden ya da ölen bir donörden nakil almış olabilirler. Lakin daha sonraki hayatlarının geri kalanını, o organın sıhhati konusunda telaş ederek geçirirler. Yeni aygıtımız bir ölçü muhafaza sağlayabilir ve daima izleme olayı hastalara garanti sağlayabilir.” sözlerine yer verdi.

Northwestern araştırmacıları, başlangıçtaki nakil reddinin kıymetli bir biyolojik belirteci olarak sıcaklığa odaklandılar. Sıcaklık artışları ekseriyetle iltihaplanmaya eşlik etmekte. Böylelikle geliştirilen aygıta, böbrekteki küçük sıcaklık değişikliklerini tespit edebilen son derece hassas bir termometre eklediler. Birebir vakitte kan akışını da ölçebilen bu aygıt, madeni para büyüklüğündeki bir pilden güç sağlar ve Bluetooth özellikleri bilgileri yakındaki harici akıllı aygıtlara aktarır. Aygıtın organın üzerine yerleştirilmesi ise fiziksel aktiviteden bağımsız olarak yerinde kalmasını sağlar.

İçerik
Redmi K70 serisinin bir özelliği daha belli oldu

Xiaomi, geçtiğimiz aralık ayında tanıtılan Redmi K60 serisinin halefi üzerinde hazırlıklara başladı. Bu bağlamda 20231

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Japonya, uzay ve Ay için tarihi görevini başlattı: İşte serüvenin detayları

Uzay hiç olmadığı kalabalık olmaya başladı. ABD, Hindistan, Çin, Avrupa ve Japonya adeta büyük bir1

5 dk. 1 Okundu
İçerik
Vivaldi tarayıcı, reklam engelleme özelliğiyle iOS için çıktı

Vivaldi tarayıcı artık App Store’dan indirilebiliyor ve Android ve masaüstü kullanıcıların bir müddettir keyifle kullandığı1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.