KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Karşınızda nakledilen organ sağlığını eş zamanlı olarak izleyen ilk cihaz

Iste Nakledilen Organlari Es Zamanli Olarak Izleyen Ilk Cihaz168647 0 Organ nakillerinde nakledilen organın bedene ahenk sağlayıp sağlayamadığını anlamak değişiklik göstersede genelde birkaç hafta sürmekte. Ancak Northwestern Üniversitesi’nden bilim insanları, fareler üzerinde test edilen ve mevcut izleme prosedürlerinden üç hafta öncesine kadar böbrek reddinin ikaz işaretlerini tespit edebilen bir aygıtı muvaffakiyetle yarattı.

Cihaz, küçük sıcaklık değişikliklerini tespit edebilen son derece hassas bir termometre ile donatılmış

Bir beden, nakilden yıllar sonra bile bir organı reddedebilirken, hastaya ve klinisyenlere müdahale için mümkün olduğu kadar çok vakit kazandırmak, homeostazın yine sağlanması ile uzun ve şiddetli nakil sürecine tekrar başlamak ortasındaki fark olabilir. Dolayısıyla yeni ve bedelli bir böbreğin sıhhatini daima olarak izleyebilmek hastaların hayatını değiştirebilir.

Iste Nakledilen Organlari Es Zamanli Olarak Izleyen Ilk Cihaz168647 1 Sırf 0,3 cm x 0,7 cm boyutlarında ve 220 mikron kalınlığındaki bu geliştirilen yeni izleme aygıtı, organı çevreleyen ve koruyan fibröz renal kapsül katmanının altında, böbreğin üzerine oturacak halde tasarlandı. Yumuşak implant, iltihaplanmaya bağlı sıcaklık değişikliklerini ve erken reddedilmede yaygın olarak görülen öteki reaksiyonları tespit etmeyi sağlar. Bir değişiklik tespit edilirse de yakındaki bir akıllı telefona yahut tablete kablosuz olarak ikaz gönderir.

Reddetme ekseriyetle sessizce başladığından, bu aygıt, bariz semptomların yokluğunda hastanın değerli değişiklikler konusunda uyarılmasına yardımcı olabilir. Çalışmanın klinik öncüsü, Northwestern Medicine nakil nefroloğu Dr. Lorenzo Gallon, bahis ile ilgili yaptığı açıklamada “Hastalarımın birçoklarının bedenlerinin nakledilen organı reddedip reddetmediğini bilmeden daima telaş hissettiğini fark ettim. Yıllarca bir nakil beklemiş ve sonunda sevdikleri birinden ya da ölen bir donörden nakil almış olabilirler. Lakin daha sonraki hayatlarının geri kalanını, o organın sıhhati konusunda telaş ederek geçirirler. Yeni aygıtımız bir ölçü muhafaza sağlayabilir ve daima izleme olayı hastalara garanti sağlayabilir.” sözlerine yer verdi.

Northwestern araştırmacıları, başlangıçtaki nakil reddinin kıymetli bir biyolojik belirteci olarak sıcaklığa odaklandılar. Sıcaklık artışları ekseriyetle iltihaplanmaya eşlik etmekte. Böylelikle geliştirilen aygıta, böbrekteki küçük sıcaklık değişikliklerini tespit edebilen son derece hassas bir termometre eklediler. Birebir vakitte kan akışını da ölçebilen bu aygıt, madeni para büyüklüğündeki bir pilden güç sağlar ve Bluetooth özellikleri bilgileri yakındaki harici akıllı aygıtlara aktarır. Aygıtın organın üzerine yerleştirilmesi ise fiziksel aktiviteden bağımsız olarak yerinde kalmasını sağlar.

İçerik
WhatsApp, kilitli sohbetler için gizli kod kısmı geliştiriyor

Tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp, kilitli sohbetler isimli yeni bir özellik geliştirmekteydi ve sızıntılara nazaran bu1

1 dk. 13 Okundu
İçerik
iOS 17 bugün çıkıyor! İşte öne çıkan 10 yeni özellik

Haziran ayında Apple, iPhone için çok çeşitli yeni özellikler ve değişiklikler içeren iOS 17'yi duyurdu.1

6 dk. 2 Okundu
İçerik
iPhone 15’lerin yeni sorunu: Hoparlörden cızırtı sesi çıkıyor!

iPhone 15’lerde yaşanan sıkıntıların gerisi arkası kesilmiyor. Telefonun çok ısınması dışında diğer şikayetler de kelam1

1 dk. 12 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.