KATEGORİLER
Kripto Al Sat

iOS 17 bugün çıkıyor! İşte öne çıkan 10 yeni özellik

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 0 Haziran ayında Apple, iPhone için çok çeşitli yeni özellikler ve değişiklikler içeren iOS 17‘yi duyurdu. Üç aydan fazla süren beta testlerinin akabinde, fiyatsız yazılım güncellemesi 18 Eylül Pazartesi günü iPhone XS ve daha yeni modeller için yayınlanacak. İşte iOS 17 ile birlikte gelen 10 yeni özellik:

iOS 17 ile iPhone’a gelecek 10 temel özelliği ve bu yılın ilerleyen periyotlarında gelecek ek özellikleri aşağıda listeledik. iOS 17 güncellemesi ne vakit? diye merak eden kullanıcılar için iOS 17, Türkiye saati ile 20:00’da kullanıma sunulacak. iOS 17 güncellemesi Ayarlar uygulamasından Genel → Yazılım Güncelleme bölümünden yüklenebilecek.

iOS 17 ile gelen 10 özellik

1. StandBy modu

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 1 Apple’ın StandBy veya Beklemede Kal modu, iPhone’unuzun için şarjdayken uzaktan görüntülenmek üzere tasarlanmış, göz atılabilir bilgiler sunan yeni bir tam ekran görünümü. Özelleştirilebilir arayüz çeşitli tarzlarda bir saat, takvim, favori fotoğraflar, hava durumu, müzik çalma kontrolleri, widget’lar ve daha fazlasını gösterecek. Canlı Etkinlikler’i tam ekranda görerek, bir maçtaki anlık skor yahut yemek siparişinizin durumu üzere devam eden aktiviteler takip edilebilecek. Bu özellik, iPhone 14 Pro’nun her vakit açık ekranıyla da çalışıyor.

2. Kişi Posteri

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 2 iOS 17, kullanıcıların öbür bir kişinin iPhone’unda gelen bir telefon görüşmesi sırasında görünen şahsileştirilmiş bir Kişi Posteri oluşturmasına imkan tanıyor. Poster bir fotoğraf yahut Memoji içerebilir ve yazı tipi ile art plan rengi de özelleştirilebilir. Bu özellik yerleşik Telefon uygulamasında mevcut ve üçüncü taraf arama uygulamaları için de kullanılabilir olacak.

3. NameDrop

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 3 NameDrop, kullanıcıların iPhone’larını birbirine yaklaştırarak irtibat bilgilerini basitçe paylaşmalarını sağlıyor. Her iki kişi de paylaşmak istedikleri belli telefon numaralarını yahut e-posta adreslerini seçebilir ve ayrıyeten Kişi Posterlerini paylaşabilir. Görsel açıdan iOS 17’nin en öne çıkan özelliği diyebiliriz.

4. Sesli Mesaj

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 4 Canlı Sesli Bildiri, biri sesli bildiri bırakırken ekranda gerçek vakitli transkripsiyon imkanı sağlıyor. Kullanıcı sesli iletinin değerli olduğunu düşünüyorsa, arayan kişi iletisini bırakırken aramayı açabiliyor. Apple, operatörler tarafından spam olarak tanımlanan aramaların deşifre edilmeyeceğini ve bunun yerine anında reddedileceğini söylüyor.

5. iMessage

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 5 Mesajlar uygulamasında, kullanıcılar artık satır içi cevap göndermek için rastgele bir bildirisi sağa kaydırabilecek. Bunun yanında tüm iMessage uygulamalarınız tek bir yerde toplanıyor. Yeni artı düğmesine dokunarak fotoğraf, sesli bildiri ve pozisyon üzere en sık gönderdiğiniz şeyleri bir ortada görüntülebileceksiniz. Durum Denetleme özelliği gideceğiniz yere, örneğin meskeninize vardığınızda arkadaşınıza yahut ailenizden birine bildirim gönderecek. Ek olarak sesli bildiriler artık metne dönüştürülüyor.

6. Etkileşimli Widget’lar

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 6

Etkileşimli widget’lar artık iPhone’da Ana Ekran, Kilit Ekranı ve yeni StandBy görünümünde kullanılabiliyor. Bu özellik sayesinde bir hatırlatıcıyı tamamlandı olarak işaretlemek, bir şarkıyı yahut podcast’i çalmak yahut duraklatmak ve Ana Ekran uygulamasındaki aksesuarları denetim etmek mümkün olacak. İlerleyen periyotlarda üçüncü taraf uygulama widget’ları da bu dayanağa kavuşacak.
Apple, geliştiricilerin kaydırma, düğmeler yahut animasyonlar eklemesine müsaade vermediği için Ana Ekran widget’ları şimdiye kadar hudutlu fonksiyonellik sunuyordu.

7. Geliştirilmiş Otomatik Düzeltme

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 7 Apple, iOS 17’nin söz kestirimi için iPhone’da otomatik düzeltmeyi büyük ölçüde geliştirecek son teknoloji eseri bir lisan modeli içerdiğini söylüyor. Yazarken, aygıt üzerindeki makine tahsili, yanılgıları her zamankinden daha yüksek doğrulukla akla yatkın düzeltecek. Buna ek olarak, kullanıcılar artık yazarken satır içi metin varsayımı teklifleri alacak ve boşluk çubuğuna dokunarak sözcüklerin yahut tam cümlelerin eklenmesine müsaade verecek.

Otomatik düzeltme, iOS 17’de otomatik olarak düzeltilen bir sözün altını kısaca çizen güncellenmiş bir dizayna sahip. Altı çizili bir söze dokunulduğunda, yazılan yepyeni söz ortaya çıkıyor ve bu da değişikliği süratli bir formda geri almayı kolaylaştırıyor. Sistem ayrıyeten vakit içinde kullanıcının yazma alışkanlıklarını öğrenecek ve birtakım düzeltmelerden kaçınacak.

8. Apple Haritalar

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 8 Apple Maps, iOS 17’de çevrimdışı kullanım için harita indirme özelliğiyle değerli bir Google Maps özelliğini bünyesine katıyor. Apple, kullanıcıların muhakkak bir harita alanını indirebileceklerini ve iPhone hücresel yahut Wi-Fi ağına bağlı değilken adım adım navigasyona erişebileceklerini, kestirimi varış müddetlerini görüntüleyebileceklerini, yerleri bulabileceklerini ve daha fazlasını yapabileceklerini söylüyor.

9. Çıkartmalar

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 9 iOS 17’deki yeni çıkartma çekmecesi, Canlı Çıkartmalar, emoji, Memoji ve iMessage çıkartma paketleri de dahil olmak üzere tüm çıkartmalara tek bir yerden erişim sağlıyor. Canlı Çıkartmalar, bir fotoğraftaki kedi ya da köpek üzere bir objeye basılı tutarak oluşturulabiliyor.

10. Hey Siri – Siri

Ios 17 Bugun Cikiyor Iste One Cikan 10 Yeni Ozellik168894 10 Apple, iPhone, iPad, Mac, HomePod ve en yeni AirPods Pro dahil olmak üzere öteki Apple aygıtlarında Siri’yi çağırmak için kullanılan sesli komutu kolaylaştırdı. Kullanıcılar artık sesli asistanı aktifleştirmek için “Hey Siri” yerine sadece Siri” diyebilecek ve tekrar “Siri” demek zorunda kalmadan arka arda birden fazla komut verebilecekler.

iOS 17 alacak telefonlar

 • iPhone 15
 • iPhone 15 Plus
 • iPhone 15 Pro
 • iPhone 15 Pro Max
 • iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13
 • iPhone 13 Mini
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Mini
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone SE 3
 • iPhone SE 2
 • iPhone Xs
 • iPhone Xs Max
 • iPhone XR
İçerik
Google Chrome, yeni özelliğiyle RAM tüketimini artıran siteleri görmenizi kolaylaştıracak

Google, Chrome’un çok RAM kullanımını azaltmak hedefiyle bellek tasarrufu özelliğini sunmuştu. Artık bu özellik daha1

1 dk. 10 Okundu
İçerik
iPhone 15 serisinde kablosuz şarj hızları değişmedi

Android dünyası çoktan rekor kablolu ve kablosuz süratli şarj düzeylerine ulaşsa da Apple bir türlü1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
PlayStation Portal’ın çıkış tarihi resmen açıklandı

Sony, PS5'i taşınabilir el konsoluna dönüştüren PlayStation Portal'ın çıkış tarihini resmen açıkladı. PS5 için hazırlanan taşınabilir stream1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.