KATEGORİLER
Kripto Al Sat

James Webb ilk TRAPPIST gezegeninin atmosferini analiz etti: İşte sonuçlar

James Webb Ilk Trappist Gezegeninin Atmosferini Analiz Etti169181 0 James Webb Uzay Teleskobu, 2017 yılında kendisi için açıklanan birinci büyük bilimsel gayelerden birine ulaştı. Uzay teleskobu kısa bir mühlet evvel TRAPPIST-1 sisteminin dış gezegenlerinden birinin etrafındaki atmosferi inceledi. TRAPPIST-1 sistemi bilhassa yaşanabilir gezegen arayışımız için değeri yüksek gezegenlere konut sahipliği yapıyor.

JWST, odağını TRAPPIST-1 sistemine çevirdi

Yaşlanan Hubble’dan misyonu devralan James Webb Uzay Teleskobu ve devasa aynası, yüksek çözünürlüklü imgeler almak için kendisinden evvelki her şeyden daha fazla ışık toplarken, kızılötesi gözleri uzay ve vakitte çok daha derinlere bakmasını sağlıyor. JWST şimdiden yıldızlar, gezegenler ve kainatın erken tarihi hakkında yeni bilgiler sağlamada değer biçilmez olduğunu tekraren defa kanıtladı.

2017 yılında gökbilimciler yalnızca 39 ışık yılı uzaklıktaki TRAPPIST-1 olarak bilinen yakın bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde Dünya büyüklüğünde yedi dış gezegenden oluşan harika bir sistem keşfettiler. Ve doğal olarak bilim insanları bu büyüleyici ötegezegenlerin şimdi fırlatılmamış olan JWST’nin gözünden nasıl görüneceğini merak etmeye başladılar. Bu merakın üzerinden çok geçmeden TRAPPIST-1 sistemi, gezegenlerin potansiyel yaşanabilirliğini araştırmak hedefiyle teleskobun birinci resmi bilim gayelerinden biri haline geldi.

Atmosferin varlığı gözlemlendi

James Webb Ilk Trappist Gezegeninin Atmosferini Analiz Etti169181 1 Ve artık JWST bu gayelerden birisine, sistemdeki en iç gezegen olan TRAPPIST-1 b‘nin atmosferine, iletim spektroskopisi ismi verilen bir teknikle birinci bakışını attı. Bu teknikte ilgili gezegen, mesken sahibi yıldızının önünden geçerken atmosferinden gelen ışığa bakılıyor. Bu sayede ışık, gezegenin atmosferindeki moleküllere bağlı olarak farklı dalga uzunluklarında JWST’nin merceklerine takılıyor. Elde edilen spektrumun tahlili sonucunda da gözlemlenen gezegenin ne tıp bir atmosfere sahip olduğu tespit edilebiliyor.

Ancak TRAPPIST-1 b için iyi haberlerimiz yok. Araştırma grubu TRAPPIST-1 b’nin bir atmosfere sahip olduğuna dair hiçbir işaret bulamadı. Bulgu, bu yılın başlarında yapılan ve gezegenin sıcaklığını ölçen ve bir atmosferin mümkün olmadığını tespit eden öbür Webb müşahedeleri ile de uyumlu. Fakat gezegenin saf su, karbondioksit ya da metandan oluşan ince bir atmosfere sahip olma ihtimali de göz arkası edilemez.

Öte yandan TRAPPIST-1 b, yıldızın yaşanabilir bölgesi içinde yörüngede bulunan daha ilgi cazip komşuları TRAPPIST-1 d, e ve f için çoğunlukla teknolojik bir testti. Araştırmacılar bu çalışmanın, yıldızın sıcak ve soğuk noktalarını, patlamalarını ve atmosferik okumaları etkileyebilecek öteki aktiviteleri nasıl hesaba katacaklarını öğrenmelerine yardımcı olduğunu söylüyorlar.

İçerik
Bir sonraki Apple Watch Ultra büyük yeniliklerle gelecek

Apple'ın yeni Apple Watch Ultra 2 modeli, 3.000 nit üzere yüksek parlaklık düzeylerine ulaşan güncellenmiş1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Türkiye’de internet reklamcılığı gelirleri 1,6 milyar dolara ulaştı

Milletlerarası araştırma şirketi PwC, Türkiye ve öbür ülkeler hakkında bilgilerin yer aldığı Küresel Cümbüş ve1

6 dk. 3 Okundu
İçerik
Uluslararası Uzay İstasyonu’nun mantar sorunu çözülmüş olabilir

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki su geri kazanım sistemlerindeki tıkanıklıklar o kadar artmış durumda ki hortumların temizlenmesi1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.