KATEGORİLER
Kripto Al Sat

iPhone 15 Pro ne kadar hızlı olacak? İşte yeni A17 Bionic yongası

Iphone 15 Pro Ne Kadar Hizli Olacak Iste Yeni A17 Bionic Yongasi168651 0 iPhone 15 serisinin ilgi odağı olacağı 12 Eylül ‘Wonderlust’ etkinliğinde yeni A17 Bionic yongasının da görücüye çıkması bekleniyor. Yeni işlemci ne yazık ki geçen sene de olduğu üzere dört modele de güç vermeyecek; yalnızca daha premium olan ‘Pro‘ versiyonları yeni yongaya sahip olacakken, A16 Bionic temel modelleri besleyecek.

Bununla birlikte bu yıl, iki yonga seti ortasında büyük farklar görmeyi bekliyoruz ve şu anda karşılaştırmak için rastgele bir legal performans yahut güç verimliliği istatistiğimiz olmasa da, ikisi ortasında var olacağına inandığımız dört temel özelliğe odaklanacağız.

Yeni üretim tekniği (TSMC N3P vs N4P)

Apple muhtemelen A17 Bionic’in seri üretimi için kullanılan TSMC’nin 3nm sürecine odaklanacak ve aktiflikte bundan bahsedecek. Çoğunuzun bildiği üzere, gelişmiş bir üretim sürecinin yonga setinin performansı ve güç verimliliği üzerinde direkt olumlu tesirleri bulunuyor. Bununla birlikte, A16 Bionic’in aslında 4nm olarak pazarlanan 5nm’lik bir silikon olduğuna dair raporlar vardı, bu nedenle A17 Bionic’in ‘gerçek’ bir 3nm çip olduğunu varsayarsak, ikisi ortasındaki farklar daha besbelli olacak diyebiliriz.

Iphone 15 Pro Ne Kadar Hizli Olacak Iste Yeni A17 Bionic Yongasi168651 1 TSMC’nin yeni teknolojisinin en büyük özelliği verimlilik tarafında diyebiliriz. N5 üretim sürecine kıyasla 3nm yani N3P sürecinde yüzde 30’a varan daha az güç tüketimi veya tıpkı tüketim düzeyinde yüzde 15’e varan performans kazanımı kelam konusu. Bu nedenle iPhone 15 Pro yahut Pro Max’e geçiş yapan kullanıcılar hem pil müddetinde hem de performansta artışların olduğunu fark edecektir. Bir öteki değerli nokta da ısınma tarafında olacak ve Pro modeller yük altında daha az ısınacak.

Ek olarak A17 Bionic, 3nm sürecinde üretilen birinci işlemci olacak. Geçtiğimiz günlerde MediaTek, kendi 3nm işlemcisinin duyurusu yapmış olsa da bir eseri duyurmakla aygıtlarda kullanmak ortasında fark var. TSMC’nin 3nm üretim bantlarının neredeyse tamamının Apple’a tahsis edildiğini biliyoruz. Hasebiyle 3nm süreci Apple’a bir müddetliğine özel olacak. Muhtemelen 2024 yılında öteki firmalar da TSMC’nin 3mn bantlarını kullanamaya başlayacaktır.

Daha güçlü GPU ile oyunlarda yüksek performans

Iphone 15 Pro Ne Kadar Hizli Olacak Iste Yeni A17 Bionic Yongasi168651 2 Apple’ın A17 Bionic ile en azından işlemci yani CPU çekirdeğinin yapılandırmasında bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Hasebiyle bu kuşakta de iki performans çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeğinden oluşan 6 çekirdekli bir CPU yapılandırması bekliyoruz. Öte yandan bilhassa oyun performansını etkileyen GPU tarafında ise bir müddettir yükseltmelerin olacağı belirtiliyor. Aktarılanlara nazaran A17 Bionic’te 6 çekirdekli bir GPU görebiliriz. A16 Bionic’deki GPU ise 5 çekirdekliydi.

Söylentilerdeki bir öteki fark ise performans çekirdeklerinin 3.70GHz frekansında çalışacağının söylenmesiydi ki bu da A16 Bionic’in performans çekirdeklerinin 3.46GHz suratından biraz daha yüksek olmasını sağlıyor. Apple, birkaç yıldır 6 çekirdekli bir CPU’nun hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli kıyaslamalarda 8 çekirdekli rakiplerinden daha güzel performans gösterdiğini kanıtladı. Lakin tıpkı şey GPU tarafı için söylenemez.

Daha fazla RAM

Iphone 15 Pro Ne Kadar Hizli Olacak Iste Yeni A17 Bionic Yongasi168651 3 Kimi söylentiler Apple’ın geçen yıl olduğu üzere LPDDR5 teknolojisini kullanırken iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki RAM ölçüsünü 6GB ile sınırlamaya devam edeceğine inanıyor. Fakat TrendForce tarafından yayınlanan bir teknik özellik karşılaştırması, A17 Bionic’in 8GB RAM‘e sahip olacağını gösteriyo. A16 Bionic ile gönderileceği söylenen iPhone 15 ve iPhone 15 Plus ile Apple’ın üretim maliyetlerinden tasarruf etmek için geçen yılki donanımı yine kullanması olası.

Işın izleme desteği

A16 Bionic, 2022’deki resmi lansmanından evvel Apple mühendisleri tarafından ışın izleme üzerinde test ediliyordu ve bu bahiste çeşitli raporlar geliyordu. Fakat testler sonuca ulaşmadı ve A16 Bionic’te ışın izleme takviyesini göremedik. Bunun olmamasının bir nedeni de ışın izlemenin ağır bir iş yükü olmasından kaynaklanıyor. Apple muhtemelen daha uygun görsele sahip oyunlar yerine daha uzun pil ve daha serin bir yonga tercihinde bulundu.

TSMC’nin yeni kuşak 3nm süreci ile performans ve termal bütçe kapasitesi arttığından Apple, A17 Bionic’te ışın izlemeye dayanak verebilir. Yaklaşmakta olan Snapdragon 8 Gen 3 ve Dimensity 9300 ışın izleme takviyesine sahip olacak, bu nedenle A17 Bionic’in iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’ten birebir görsel iyileştirmeleri sağlaması yerinde bir karar olacaktır.

İçerik
iPhone 15 ve 15 Pro’nun kamera özellikleri: Neler bekleniyor?

Apple, yeni kuşak iPhone 15 ve 15 Pro modellerini önümüzdeki günlerde duyurmayı planlıyor. Hasebiyle lansmana sayılı günler kala, iPhone1

4 dk. 3 Okundu
İçerik
iOS 17, değiştirilemeyen yeni özellikle geliyor: Kullanıcılar tepkili!

Apple, yeni sunduğu iOS 17 güncellemesi, iPhone’lara yeni zil sesleri ve ihtar sesleri getiriyor. Sesler1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
MediaTek, 3nm mobil işlemciler için tarih verdi: Gelişim çok büyük!

MediaTek, yaklaşan Dimensity 9300 lansmanını atlayıp sürpriz bir formda TSMC ile ortak bir basın açıklaması1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.