KATEGORİLER
Kripto Al Sat

iPhone 15 Pro işlemcisi Apple A17 Bionic tanıtıldı! Daha iyisi yok

Apple A17 Bionic Islemcisinin Ozellikleri168712 0 Apple, geçtiğimiz saatlerde başlayan Wonderlust aktifliği kapsamında heyecan verici duyurularda bulundu. Bunlardan en kıymetlisi ise markanın en güçlü telefonları iPhone 15 Pro ve Pro Max oldu diyebiliriz. Pekala her iki modele güç veren Apple A17 Bionic neler sunuyor? Gelin daima birlikte göz atalım.

Performans ve verimlilik bir ortada ⚡️

iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerine güç veren A17 Bionic, uzun bir ortanın ardınan yeni bir düğüm üzerine inşa edilen birinci çip olacak. Bu bağlamda yeni işlemci için Apple’ın akıllı telefonlar için ürettiği en güçlü yonga seti diyebiliriz. O denli ki Apple, hem pil hem de performans manasında kayda kıymet iyileştirmeler elde etmeyi başarmış. 

 • Transistör: 19 milyar transistör
 • Neural Engine: 16 çekirdek
 • CPU çekirdek sayısı: 6 çekirdek
 • Performans çekirdeği: 2 adet
 • Verimlilik Çekirdeği: 4 adet
 • GPU çekirdek sayısı: 6 çekirdek
 • Üretim Teknolojisi: TSMC3nm
 • 5G modem: Qualcomm X65
Apple A17 Bionic Islemcisinin Ozellikleri168712 1 Kağıt üzerinde Apple A17 Bionic, A16 işlemciden daha büyük bir kalıpla 19 milyar transistör içeriyor. Bu bahiste Apple A16’nın 16 milyar transistöre sahip olduğu hatırlatalım. Ek olarak 16 çekirdekli nöral süreç ünitesi (Saniyede 35 trilyona kadar işlem), 2 adet performans ve 4 adet verimlilik çekirdekleri ile eşleştirilen işlemciye 6 çekirdekli GPU eşlik ediyor. Ayrıyeten bu ünitenin, AI ve ışın izleme yeteneklerine sahip olduğu belirtelim.

Bir akıllı telefondaki en hızlı işlemci 📱

Apple’a nazaran A17 Bionic, selefine kıyasla yüzde 20 oranında daha yüksek performans ve yüzde 35’a kadar daha verimli olacak. Natürel ki bunun ardında TSMC’nin gelişmiş 3nm fabrikasyon sürecinin yer aldığını belirtmekte yarar var. Niketim Apple A17 Bionic, bu sürecin birinci meyvelerinden biri pozisyonunda. Hasebiyle artan verimlilikle birlikte pil ömründe de büyük bir ilerleme yaşanacak.

Apple A17 Bionic Islemcisinin Ozellikleri168712 2 Öbür bir öne çıkan bileşen ise imaj sinyal işlemcisi. Bu işlemci, tüm üniteler ile bir ortaya gelerek üst seviye kamera süreçlerinin altından kalkabiliyor.

Bu sayede gelişmiş manzara düzenleme, portre modu ve gece modu üzere hesaplamalı fotoğrafçılık özelliklerinde daha uygun bir deneyim mümkün kılınmış. Apple A16 Bionic birinci olarak iPhone 14 Pro serisinde uzunluk gösterse de yakın periyotta iPad ailesinde de yer alacağını hatırlatalım.

Apple A17, A16 ve A15 özellikleri 🆚

ÖzelliklerA15 BionicA16 BionicA17 Bionic
Transistör Sayısı15 Milyar16 milyar19 milyar
Performans Çekirdeği2 Adet2 Adet2 Adet
Verimlilik Çekirdeği4 Adet4 Adet4 Adet
Toplam Çekirdek6 Adet6 Adet6 Adet
Grafik Ünitesi Çekirdeği5 Adet5 adet6 Adet
5G ModemX60X65X65
Fabrikasyon süreci5nm4nm3nm

Apple A17 Bionic’in performansına dair birinci sonuçların önümüzdeki günlerde paylaşılması bekleniyor. Bu nedenle bizlerle kalmayı unutmayın. 

Haber Güncelleniyor..

İçerik
Windows Klavye Kısayolları

İnsanların büyük bir bölümü tarafından tercih edilen bir işletim sistemi olan Windows Klavye Kısayolları farkındalığıyla,1

1 dk. 13 Okundu
İçerik
Epic Games haftanın ücretsiz oyunu belli oldu

Haftalık ikram oyun kampanyasına devam eden Epic Games mağazasının bu hafta oyunculara sunacağı üretim belirli1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Bilim insanları Ay’ın içinde ne olduğunu doğruladı

Mayıs ayında yayınlanan kapsamlı bir araştırma, Ay'ın iç çekirdeğinin aslında demire benzer bir yoğunluğa sahip1

2 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.