KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Intel Lunar Lake işlemciler kıyaslama platformunda göründü

Intel Lunar Lake Islemciler Kiyaslama Platformunda Gorundu169453 0 Bildiğiniz üzere Intel, önümüzde haftalarda merakla beklenen Raptor Lake Refresh ve Meteor Lake işlemcilerini duyuracak. Lakin yonga devi, şimdiden Arrow Lake ve Lunar mimarileri için hazırlıklara başladı. Bugün, Lunar Lake’e ilişkin yeni bir işlemci, Sisoftware Sandra veritabanında göründü.

Intel Lunar Lake işlemciler için testler başladı

Bilmeyenler için Intel, daha evvel Lunar Lake’in üst seviye bir oyun mimarisi olmayacağını doğruladı. Bunun yerine düşük güçlü aygıtlar için tasarlanan yeni işlemciler, muhtemelen Arrow Lake ile yakın vakitli olarak piyasaya çıkacak. Bu evrede Arrow Lake’in ise Meteor Lake ve Raptor Lake serisinin yerini alacağını hatırlatalım.

Paylaşılan sızıntıya gelirsek, Lunar Lake mimarisine (LNL-M LPP RVP1) ilişkin ”Intel 0000” olarak anılan bir işlemcinin test edildiğini görüyoruz. Lakin yeni platform şimdi desteklemediğinden bilgilerin tam manasıyla gerçek olmayabileceğini belirtelim. 

Intel Lunar Lake Islemciler Kiyaslama Platformunda Gorundu169453 1 Paylaşılan ekran manzarası, işlemci hakkında birtakım bilgileri doğruluyor. Buna nazaran yeni işlemci, LPDDR5 bellek desteğine ek olarak 20 çekirdek, 3,91 GHz’e kadar çıkabilen saat hızı ve 17W güç tasarımına sahip. Fakat çekirdeklerin nasıl bir konfigürasyonda sunulacağı belgisiz. Makul bir varsayım yaparsak, 6 P-Çekirdek ve 8 E-Çekirdek içermesi beklenen. Lakin 10MB+4MB L2 önbellek dağılımı, bunun 4+4 olduğunu gösteriyor. Münasebetiyle düşük güçlü bir işlemciye bakıyoruz demek hakikat olur.

Intel, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen İnovasyon etkinliğinde Lunar Lake’in şu anda test etabında olduğunu doğruladı. Şirket kesin bir çıkış tarihi vermemiş olsa da, 2024’ün ikinci yarısında daha fazla bilginin ortaya çıkmasını bekliyoruz. İşlemcilerin potansiyel çıkış tarihi ise, mümkün olarak 2025 yılına bulacak. 

İçerik
Baidu, GPT-4’e rakip olacak yeni Ernie AI sürümünü tanıttı

Çinli teknoloji şirketi Baidu, üretken yapay zeka (AI) modeli Ernie’nin en yeni sürümünü tanıttı ve1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Türk dizilerinin Avrupa ve Amerika’da yayınlanması için yeni iş birliği

HBO Max'in eski yöneticilerinden Christian Toksvig’in kurduğu Cocoa Media ve Türkiye’nin kıymetli dijital firmalarından Merzigo,1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Funtouch OS 14 tanıtıldı: İşte Android 14 alacak Vivo telefonlar

Çinli OEM Vivo, Hindistan’da Android 14’ü temel alan yeni yüz Funtouch OS 14’ü tanıttı. Yeni1

3 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.