KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Intel Lunar Lake işlemciler kıyaslama platformunda göründü

Intel Lunar Lake Islemciler Kiyaslama Platformunda Gorundu169453 0 Bildiğiniz üzere Intel, önümüzde haftalarda merakla beklenen Raptor Lake Refresh ve Meteor Lake işlemcilerini duyuracak. Lakin yonga devi, şimdiden Arrow Lake ve Lunar mimarileri için hazırlıklara başladı. Bugün, Lunar Lake’e ilişkin yeni bir işlemci, Sisoftware Sandra veritabanında göründü.

Intel Lunar Lake işlemciler için testler başladı

Bilmeyenler için Intel, daha evvel Lunar Lake’in üst seviye bir oyun mimarisi olmayacağını doğruladı. Bunun yerine düşük güçlü aygıtlar için tasarlanan yeni işlemciler, muhtemelen Arrow Lake ile yakın vakitli olarak piyasaya çıkacak. Bu evrede Arrow Lake’in ise Meteor Lake ve Raptor Lake serisinin yerini alacağını hatırlatalım.

Paylaşılan sızıntıya gelirsek, Lunar Lake mimarisine (LNL-M LPP RVP1) ilişkin ”Intel 0000” olarak anılan bir işlemcinin test edildiğini görüyoruz. Lakin yeni platform şimdi desteklemediğinden bilgilerin tam manasıyla gerçek olmayabileceğini belirtelim. 

Intel Lunar Lake Islemciler Kiyaslama Platformunda Gorundu169453 1 Paylaşılan ekran manzarası, işlemci hakkında birtakım bilgileri doğruluyor. Buna nazaran yeni işlemci, LPDDR5 bellek desteğine ek olarak 20 çekirdek, 3,91 GHz’e kadar çıkabilen saat hızı ve 17W güç tasarımına sahip. Fakat çekirdeklerin nasıl bir konfigürasyonda sunulacağı belgisiz. Makul bir varsayım yaparsak, 6 P-Çekirdek ve 8 E-Çekirdek içermesi beklenen. Lakin 10MB+4MB L2 önbellek dağılımı, bunun 4+4 olduğunu gösteriyor. Münasebetiyle düşük güçlü bir işlemciye bakıyoruz demek hakikat olur.

Intel, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen İnovasyon etkinliğinde Lunar Lake’in şu anda test etabında olduğunu doğruladı. Şirket kesin bir çıkış tarihi vermemiş olsa da, 2024’ün ikinci yarısında daha fazla bilginin ortaya çıkmasını bekliyoruz. İşlemcilerin potansiyel çıkış tarihi ise, mümkün olarak 2025 yılına bulacak. 

İçerik
iPhone 15 ve iPhone 15 Pro ön siparişe açıldı

Apple'ın 12 Eylül'de tanıtımını yaptığı iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
Samsung, AMD ile olan GPU ortaklığını sonlandırabilir

Samsung ve AMD arasındaki işbirliği üç yıl evvel Samsung'un kendi Exynos yongalarına RDNA 2 mimarili1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
İsrail’in Gazze’de kullandığı Fosfor bombası nedir, ne işe yarar ve neden yasak?

İnsanlığın tarihiyle birlikte başlayan savaşlar, çağdaş dünyanın gelişiyle çok daha yıkıcı ve ölümcül hale geldi.1

4 dk. 7 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.