KATEGORİLER
Kripto Al Sat

İlk uzay tabanlı 5G telefon görüşmesi gerçekleştirildi

Ilk Uzay Tabanli 5G Telefon Gorusmesi Gerceklestirildi169072 0 Teksas merkezli AST SpaceMobile, yaptığı basın açıklamasıyla telekomünikasyon alanında gibisi görülmemiş bir muvaffakiyete imza attığını duyurdu. AST SpaceMobile, uzay tabanlı 5G ilişki teknolojisini 8 Eylül 2023 tarihinde başarılı bir halde gerçekleştirerek Pandora’nın kutusunu araladı. Bu gelişme, bağlantı kurma biçimimizi tekrar tanımlarken gelişmiş temas yoluyla dünyayı birbirine daha da yakınlaştırma potansiyeline sahip.

Devasa bir adım

AST SpaceMobile’ın açıklamasına nazaran uzay tabanlı 5G irtibat teknolojisi 8 Eylül 2023 tarihinde modifiye edilmemiş bir Samsung Galaxy S22 ile gerçekleştirildi. Açıklamaya nazaran Hawaii’deki bu özel Galaxy S22 telefonundan İspanya, Madrid’deki bir Vodafone çizgili aygıta sesli arama yapıldı. Öte yandan bu yılın başlarında şirket, akıllı telefonlara 4G sinyalleri göndererek uydusunu muvaffakiyetle test etmeyi başarmıştı.

Ilk Uzay Tabanli 5G Telefon Gorusmesi Gerceklestirildi169072 1 AST SpaceMobile’ın son muvaffakiyetini dikkate paha kılan şey, davetin kablosuz meyyit bir bölgeden gerçekleştirilmiş olması. Uzay tabanlı ağlar, tam global temas ve kapsama alanına giden yol olabilir. Ek olarak muvaffakiyetin ardında AST SpaceMobile’ın alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş en büyük ticari bağlantı dizisi olan BlueWalker 3 yer alıyor.

Bu fevkalâde muvaffakiyet, AST SpaceMobile’ın daha evvel tipik, değiştirilmemiş akıllı telefonlar kullanarak dünyanın birinci uzay tabanlı sesli aramalarını gerçekleştirmesinin üzerine inşa edilmiş durumda. Firma, geçtiğimiz aylarda 14 Mbps’ye ulaşarak bir rekor kırmıştı. Şirketin kapsamlı test programı artık sesli aramaları, 4G görüntü aramalarını ve artık de sadece temel sesli aramaları ve metin mesajlaşmasını değil, tıpkı vakitte standart taşınabilir aygıtlarda internette gezinme, evrak indirme, iletileşme uygulamaları ve görüntü akışını kolaylaştıran 5G irtibatlarını da kapsıyor.

AST SpaceMobile İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Abel Avellan heyecanını lisana getirerek şunları söyledi: “Bir sefer daha bilgiye erişimde bir paradigma değişimini temsil eden değerli bir teknolojik ilerleme kaydettik. BlueWalker 3’ün lansmanından bu yana, tüm büyük üreticiler tarafından üretilen telefonlarla tam uyumluluk ve 2G, 4G LTE ve artık de 5G takviyesi elde ettik.” Bu ortada AST SpaceMobile’ın kesim devleri AT&T ve Nokia ile ortak çalışmalar gerçekleştirdiğini de belirtelim.

İçerik
TCL TAB 10 Gen2 ve TCL TAB 10L Gen2 tabletler satışa çıkıyor

Tablet eser yelpazesini genişletmeye devam eden Çinli TCL markası Türkiye'de iki yeni model daha satışa1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Cyberpunk 2077’nin devam oyunu FPS olmayabilir

2020 yılında sorunlu bir çıkış yaşayan Cyberpunk 2077, oyun tarihinin en büyük tartışmalarından birine yol1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Nokia markasının sahibi HMD Global, Avrupa’da 5G telefon üretmeye başladı

HMD Küresel, Avrupa topraklarında akıllı telefon üretmeye başladı. Hatta Finlandiyalı şirket, üretimini Avrupa'ya taşıyan ilk1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.