KATEGORİLER
Kripto Al Sat

İHA’ları baz istasyonuna çeviren UYGAR ilk kez sergilendi

Iha Lari Baz Istasyonuna Ceviren Uygar Ilk Kez Sergilendi168442 0 Yerli baz istasyonu teknolojileri geliştiren ULAK Haberleşme’nin İHA’lara baz istasyonu özelliği kazandıran UYGAR Haberleşme Podu, birinci sefer TEKNOFEST Ankara’da sergilendi. TUSAŞ’ın ANKA insansız hava aracına entegre edilerek test edilen UYGAR, ticarileşme basamağına geçti. Yurt dışından talepler almaya başladı.

UYGAR Haberleşme Podu, insansız hava araçları ile havadan alana 4.5G LTE şebekesi sağlıyor. İrtifaya bağlı olarak 2 kilometreden 5 kilometreye kadar alana LTE şebekesi iletiyor. UYGAR’a 1200 aygıt kesintisiz olarak bağlanabiliyor.

Sivil ve askeri hedefe uygun olarak geliştirilen UYGAR, şebekenin olmadığı bölgelerde Türk Silahlı Kuvvetlerimize açık yahut kapalı ağ üzerinden data ve ses irtibatı imkanı sağlayacak. Doğal afetlerde ise acil haberleşme imkanı sunacak.

Iha Lari Baz Istasyonuna Ceviren Uygar Ilk Kez Sergilendi168442 1

UYGAR Haberleşme Podu’nun radyo, kor şebekesi, anteni üzere birçok bileşeninin Türk mühendislerinin imzasını taşıdığını vurgulayan ULAK Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan, şunları söyledi:

“Yüksek irtifalarda 2 kilometrekarelik bir alanda kapasite sağlıyor. İnternet erişimi, data gönderme, ses bağlantısı üzere 4,5 LTE teknolojisinin sağladığı bütün imkanları size sunabiliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerimize yakın coğrafyamızda yaşanan askeri faaliyetlere yönelik kıymetli bir yetenek kazandırmış oluyoruz. Bunun yanında sivil alanda sarsıntı, sel üzere afetler kelam konusu oluyor. Bu alanda da değerli bir açığı bu imkanla kapatacağız.

Burada en büyük gururumuz şu, bunu büsbütün kendi mühendislerimiz, öz kaynağımızla gerçekleştirdik. Anteninin farklı dizaynlarının sunulması, baz istasyonunun modifiye edilerek havacılıktaki memleketler arası standartlara uygun hale getirilmesi gurur verici. 2 yıllık bir proje, finale geldik. Bundan sonra geliştirilmesi için uğraş sarf edeceğiz.”

[bkzdh=

TUSAŞ ANKA İHA’ya entegre edilen UYGAR’ın poda yerleştirme, yer testleri ve farklı irtifalarda irtibat testleri muvaffakiyetle gerçekleşti. Podun geliştirilmeye devam edilmesi ve sayısının artması amaçlanıyor. UYGAR’ın ihracatı için yurt dışında farklı ülkelerle görüşmeler yapıldı. İhracat açısından kıymetli bir eser olarak dikkat çekiyor.

İçerik
Corsair’den açık kasa tasarımlı oyuncu kulaklığı

Son devirde daha âlâ akustik elde edebilmek ismine kulak üstü oyuncu kulaklıklarının art kısımlarının açık1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Kara deliklerdeki yığılma diski için ilk kanıt bulundu

Bilim dünyası genel olarak her galaksinin merkezinde, buna içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi’de dahil olmak üzere,1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
1Password, iOS 17 için güncellendi: Beklenen özellik geldi

1Password, iOS uygulaması için passkey (geçiş anahtarı) dayanağını getirdi. Güncelleme, iOS 17’nin yayınlanmasından birkaç gün1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.