KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Huawei sihri: 14nm işlemci nasıl 7nm oldu?

Huawei Sasirtmaya Devam Ediyor169372 0 Makus komşu konut sahibi yaptırır misali ABD ambargoları Huawei’nin bilhassa yonga teknolojileri tarafında farklı teknikler geliştirmesine neden oldu. Birinci etapta yonga çalışmaları sekteye uğrayan Huawei yavaş yavaş eski günlerine dönmenin hesaplarını yapıyor.

Kirin 900s nasıl bir işlemci?

Huawei Mate 60 amiral gemisinde kullanılan Kirin 9000s yonga seti 1 x 2.62GHz + 3 x 2.15GHz + 4 x 1.53GHz halinde bir dizilim ile geliyor fakat üretim teknolojileri konusunda net bir bilgi verilmemişti.

Fomalhaut Techno Solutions araştırmacıları yaptıkları tahlillerde Kirin 9000s yonga setinin 14nm sürecinde üretildiğine dair izler bulmuş. Bununla birlikte kimi özel teknikler kullanılarak işlemcinin 7nm düzeylerine gelmesi sağlanmış.

Yonga dalında 10nm sürecinin güzelleştirmelerle 8nm olduğunu yahut 7nm sürecinin 6nm sürecine yaklaştırılması üzere örnekler görmüştük lakin 14nm sürecinden 7nm sürecine hayli ekstrem bir geçiş olmuş. Huawei’nin bunu nasıl başardığı ise bir sır. Üretimi Çinli SMIC firması 7nm N+2 süreci ile gerçekleştirmiş.

Kirin 9000s yonga seti ayrıyeten hyper-threading özelliği ile geliyor ve bunun da nasıl başarıldığı net değil. ARM’ın genelde otomotiv sanayisine yönelik HT mimarileri var fakat bundan ilham alınmış bir örnek mi bilinmiyor.

İçerik
Konami yeni Contra’yı duyurdu: Operation Galuga

Nintendo Direct sunumunun bir kesimi olarak, yayıncı Konami ve oyun stüdyosu WayForward Technologies nişancı oyunu1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Honor X9b’nin reklam afişleri ortaya çıktı: İşte muhtemel tasarım

Honor, bu yılın başlarında X9a'yı piyasaya sürmüştü. Şirket, şimdilerde ise X9 serisinin yeni üyesi X9b'yi1

1 dk. 12 Okundu
İçerik
Baldur’s Gate 3, Playstation’a çıkar çıkmaz zamlandı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Larian Studios'un yaptığı sıra tabanlı açık dünya rol yapma oyunu Baldur's Gate 3, kısa1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.