KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Huawei sihri: 14nm işlemci nasıl 7nm oldu?

Huawei Sasirtmaya Devam Ediyor169372 0 Makus komşu konut sahibi yaptırır misali ABD ambargoları Huawei’nin bilhassa yonga teknolojileri tarafında farklı teknikler geliştirmesine neden oldu. Birinci etapta yonga çalışmaları sekteye uğrayan Huawei yavaş yavaş eski günlerine dönmenin hesaplarını yapıyor.

Kirin 900s nasıl bir işlemci?

Huawei Mate 60 amiral gemisinde kullanılan Kirin 9000s yonga seti 1 x 2.62GHz + 3 x 2.15GHz + 4 x 1.53GHz halinde bir dizilim ile geliyor fakat üretim teknolojileri konusunda net bir bilgi verilmemişti.

Fomalhaut Techno Solutions araştırmacıları yaptıkları tahlillerde Kirin 9000s yonga setinin 14nm sürecinde üretildiğine dair izler bulmuş. Bununla birlikte kimi özel teknikler kullanılarak işlemcinin 7nm düzeylerine gelmesi sağlanmış.

Yonga dalında 10nm sürecinin güzelleştirmelerle 8nm olduğunu yahut 7nm sürecinin 6nm sürecine yaklaştırılması üzere örnekler görmüştük lakin 14nm sürecinden 7nm sürecine hayli ekstrem bir geçiş olmuş. Huawei’nin bunu nasıl başardığı ise bir sır. Üretimi Çinli SMIC firması 7nm N+2 süreci ile gerçekleştirmiş.

Kirin 9000s yonga seti ayrıyeten hyper-threading özelliği ile geliyor ve bunun da nasıl başarıldığı net değil. ARM’ın genelde otomotiv sanayisine yönelik HT mimarileri var fakat bundan ilham alınmış bir örnek mi bilinmiyor.

İçerik
Epic Games pes etmiyor, Apple davasını Yüksek Mahkemeye taşıyor

Apple’ın uygulama mağazasında geçerli olan gelir kesintisi pek çok geliştiricinin yansısını çekiyor. Epic Games git1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Huawei: Kendi yongamızı kullanmak zorundayız

Bilhassa yapay zekâ ve yonga alanında büyümesi istenmeyen Çin büyük bir ambargo baskısı altına alındı.1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Spotify Supremium aboneliği netleşmeye başladı

Kullanıcı sayısını arttırsa da gelir tarafında külfet yaşamaya devam eden Spotify, yeni bir abonelik seçeneği1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.