KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Hedef Apple: Qualcomm, Snapdragon X ile PC işlemcisi pazarına giriyor

Qualcomm Snapdragon X Ile Pc Islemcisi Pazarina Giriyor169638 0 Qualcomm bir müddettir bilhassa PC’ler için üretilen işlemcileri piyasaya sürüyor. 2018’den bu yana Windows dizüstü bilgisayarlar için Snapdragon 8xc markası altında çipler piyasaya süren firma, artık bu markayı geride bırakıyor. Bundan sonra PC için çıkan işlemciler Snapdragon X Series ismi altında toplanacak. Qualcomm, Snapdragon X ile aslında direkt Apple’ı maksat alıyor.

PC’lere Snapdragon X geliyor

Hatırlarsanız Qualcomm, 2021 yılında eski Apple mühendisleri tarafından kurulan Nuvia‘yı 1,4 milyar dolara almıştı. Bu grup, Oryon CPU teknolojisiyle ön plana çıkarken daha evvel Apple’ın A serisi iPhone ve iPad çipleri ile MacBook’lardaki M serisi işlemcilerinin üzerinde çalışmıştı. Snapdragon X ise Apple’ın 2020’de MacBook Air’de piyasaya sürdüğü M serisi çiplerinin direkt rakibi olacak.

Qualcomm’un platformu bu çiplerin performansına ve pil ömrüne yakın bir şey sunarsa, bilhassa hafif dizüstü bilgisayar alanında Windows kullanıcıları için büyük bir değişim manasına gelebilir. Snapdragon X yongalarının M1 ve üstü yongalarla ortak olan bir öteki özelliği de küçük form faktörlü aygıtlarda dahili yapay zeka süreçleri için tasarlanmış bir nöral süreç birimiyle gelecek olması.

Qualcomm Kıdemli Lider Yardımcısı Don McGuire bunu “performans ve güç verimliliğinde ileriye yanlışsız bir kuantum sıçraması” olarak nitelendiriyor ve sistemin “yeni üretken yapay zeka çağı için” aygıt içi tecrübeleri mümkün kılacağını söylüyor. Ayrıyeten Snapdragon X platfomru kendisinden evvelki Snapdragon 8cx platformu üzere 5G bağlantı özelliğine sahip olmaya devam edecek. Bu alanda Apple’ın M serisinden ayrılıyor diyebiliriz.

Öte yandan Qualcomm Oryon CPU birinci olarak Kasım 2022’de duyurulmuştu. O vakit şirket, bu yeni CPU’nun “PC’lerden başlayarak akıllı telefonlar, dijital kokpitler, Gelişmiş Şoför Takviye Sistemleri, genişletilmiş gerçeklik ve altyapı ağ tahlilleri dahil olmak üzere Snapdragon takviyeli geniş bir eser portföyüne entegre edileceğini” söylemişti. Ek olarak tüm bu bilgiler aslında Snapdragon X serisinin bir ön duyurusu. Qualcomm, yeni çiplerle ilgili daha fazla ayrıntının 24-26 Ekim tarihleri ortasında düzenlenecek aktiflikte paylaşılacağını söyledi.

İçerik
Snapdragon 7s Gen 2 tanıtıldı: Maliyete oynuyor

Geçtiğimiz aylarda Snapdragon 7 serisinin en güçlü işlemcisini tanıtan Qualcomm artık de en güçsüz üyesini1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Gerçek Squid Game başlıyor: Ödül 4.5 milyon dolar!

Squid Game 2. dönem ne vakit çıkacak şimdi bilinmiyor fakat Netflix, gerçek Squid Game’in yayınlanma1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Bir darbe daha! TSMC artık Çin’e ekipman satmakta özgür

Yıllardır yonga teknolojilerinde geri kalması için Çin’e ağır ambargolar uygulayan ABD, müttefik ülkelerden gelen ağır1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.