KATEGORİLER
Kripto Al Sat

HBM4 ile birlikte bellek bant genişliği dramatik ölçüde artabilir

Hbm4 Ile Birlikte Bellek Bant Genisligi Dramatik Olcude Artabilir168757 0 Yüksek bant genişlikli bellek (HBM), yaklaşık on yıldır piyasada ve birinci sürümünden bu yana kısa müddet içinde çok yol kat etti. Her yeni iterasyonda HBM belleklerin bilgi transfer suratları ve kapasiteleri değerli ölçüde artırıldı. Artık ise yeni kuşak HBM4 bellek yığınlarının çok yüksek bant genişlikleri sunacağı söyleniyor.

HBM4 ve 2048 bitlik arayüz

Seoul Economy’ye nazaran, yeni kuşak HBM4 bellek yığınlarının 2048 bitlik bir bellek arayüzüne sahip olacağı belirtiliyor. Arayüz genişliğinin yığın başına 1024 bitten yığın başına 2048 bite çıkarılması HBM bellek teknolojisinin bugüne kadar gördüğü en büyük değişiklik olacak diyebiliriz. Çünkü 2015’ten bu yana tüm HBM yığınları 1024 bitlik bir arayüze sahipti. Fakat en azından şimdilik bu gelişim için resmi bir onay olmadığını da belirtelim.

Bununla birlikte bellek üreticilerinin 2048-bit arayüze sahip HBM4 yığınları için HBM3E yığınları tarafından desteklenen ~9 GT/s bilgi transfer suratlarını koruyup koruyamayacakları belirli değil, lakin koruyabilirlerse, data yolu genişliğindeki artış, yığın başına 1,15 TB/s olan en yüksek bant genişliğini yığın başına 2,30 TB/s’ye çıkaracak.

Hbm4 Ile Birlikte Bellek Bant Genisligi Dramatik Olcude Artabilir168757 1 Nvidia’nın H100‘ü üzere günümüzün devasa işlemcileri, 6144 bit genişliğinde devasa bir arayüz kullanarak altı adet 1024 bit HBM3/HBM3E (KGSD olarak da isimlendirilir – known good stacked die) kalıplarını destekliyor. Fakat HBM’in arayüz genişliği 2048 bite çıkarsa, işlemci geliştiricilerinin birebir sayıda HBM4 yığını kullanmaya devam edip etmeyeceği yahut bunları azaltıp azaltmayacağı şimdi muhakkak değil.

Ayrıca binlerce TSV temasıyla bellek yığınları üretmek daha güç olduğu için 2048 bit arayüzlü HBM belleklerin randımanının düşeceği tasası de var, lakin raporda Samsung ve SK Hynix‘in yeni bellek türüyle ‘%100’ verim elde edebileceklerinden emin oldukları belirtiliyor. Şimdilik, 2048-bit arayüzlü bellek yığınları hayli savlı görünüyor lakin ilerleyen devirlerde bu bahiste daha fazla bilgi elimize ulaşacaktır.

İçerik
Ay’da su bulmak için Hindistan ve Japonya güçlerini birleştiriyor

Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) Hindistan ile birlikte Ay'ın güney kutbuna yapılacak ortak1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Ne hissedeceğimizi şaşırdık: Galaxy S23 FE render görüntüleri paylaşıldı

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Şubat ayında tanıtılan Galaxy S23 serisinin akabinde tüm gözler aileye eklenecek bir1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Intel Core Ultra işlemcili dizüstü bilgisayarlar oldukça pahalı olacak

Intel dün Meteor Lake kod isimli 1. Kuşak Core Ultra ailesini resmen tanıttı. Core Ultra1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.