KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçindekiler

Araçlarını satın alan kişilerin yaptırması gereken ilk işlemlerden bir tanesi sigortadır. Araçların sigortasız bir şekilde trafiğe çıkması yasak olduğundan hiç vakit kaybetmeden sigorta işlemleri tamamlanır. Bilindiği üzere sigorta ile birlikte kaza anında karşı tarafın masrafı karşılanacaktır. Kusurlu olan tarafında hasarı karşılanmaz. Bunun için kasko işlemlerinin yapılması gerekir.

Gerçekleştirilecek olan araç kasko işlemleri ile birlikte araçlar her an koruma altına alınmış olacaktır. Yaşanabilecek olan tüm olumsuz durumlarda kaskonun sağladığı güvence ile birlikte mali kayıplar yaşanması söz konusu olmaz. Özellikle son dönemde araçların artan değerleri sebebiyle kaskolar olmazsa olmaz bir seçenek haline gelmiştir. Biz de kasko yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken etmenleri sizlere sunuyoruz.

Hangi Şirket ile Çalıştığınıza Dikkat Edin

Kasko yaptırırken hangi firma ile çalışacağınız son derece önemlidir. Bir yandan güvenilir markalar ile çalışırken bir yandan da çok yüksek bedeller ödemeden işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Kasko şirketleri arasından seçim yaparken ilk etmen herkes tarafından bilinen güvenilir firmaları tercih etmektir. Aksi halde yaşanan problemlerde muhatap bulmakta ve gerekli bedeli temin etmekte zorluklar yaşanabilir.

Kasko firmaları genel olarak belirli türler üzerinde yoğunlaşırlar. Bazı firmalar genellikle genç sürücülere yönelip yüksek kasko bedelleri sunarlar. Bazı firmalar ile daha az hasar ortaya çıkaran yüksek yaştaki sürücüleri tercih eder. Firmalardan bazıları lüks araçlara daha iyi teklifler verirken bazıları orta sınıf için en uygundur. Sürücüler araç kasko işlemlerini gerçekleştirirken hem uygunluğu hem de şirketin güvenilirliğini tartmalıdır.

Ödeme Seçenekleri Çok Büyük Önem Taşıyor

Araçların değerinin artması kasko için ödenmesi gereken ücretlerin de yükselmesi anlamına geliyor. Araçtaki tüm parçalar eski dönemlere göre daha pahalı olduğundan yaşanan kazalardaki maliyetler artmış durumda. Şirketler bu maliyetleri ödeme garantisi sunduğu araç kasko hizmetinde yüksek ücretler talep edebiliyorlar. Kullanıcıların kendilerini ve araçlarını riske atmamak adına bu teklifleri değerlendirmesi gerekli.

Kasko hizmetini satın alırken en önemli etmenlerden bir tanesi ödeme seçenekleri. Bazı firmalar çok uygun fiyatlarla kasko hizmeti sunsalar da ödeme seçeneklerinde çeşitliliğe gitmezler. Tek seferde ödeme, nakit ödeme ya da çok düşük sayıda taksit gibi zorlayıcı ödeme koşulları sunarlar. Bu firmalardan uzak durmak ve peşin fiyatına 12 taksit imkanından faydalanabileceğiniz şirketlere yönelmek daha doğru bir hamle olacaktır.

Kasko Şirketlerinin Müşteri Memnuniyeti Hakkında Bilgi Alın

Alınacak sigorta hizmetlerinde müşteri memnuniyeti en önemli kriterlerden bir tanesidir. Eğer hizmetin satın alınacağı şirketler müşteri odaklı çalışmıyorsa çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Gerekli ücretlerin tahsilinde insanlar başarılı olsalar da bunun olması için büyük çaba sarf ederler. Ancak müşteri dostu şirketlerde bu sorunlar meydana gelmeyecektir.

Alınan birçok hizmette olduğu gibi araç kasko hizmetinde de hataların oluşması söz konusu olabilir. Böyle durumlarda müşteri memnuniyeti odaklı olan firmalar hiçbir zaman sorun çıkarmazlar. Direkt olarak sorunu halledip müşterilerinin kaliteli bir hizmet almaya devam etmesini sağlarlar. Bütün bu etmenler kasko seçimlerinde önem arz etmektedir.

Poliçede Yer Alan Miktar ile Araç Değerini Karşılaştırın

Kasko yaptırmak isteyen kişiler sigorta şirketlerine başvurularını gerçekleştirdiklerinde fiyat odaklı değerlendirme yaparlar. Şirketler bunun bilincinde olduğundan daha düşük araç kasko bedelleri ortaya çıkarmak adına araç değerini düşük tutacaklardır. Aracın mevcut değerinin 200.000 TL olduğ8nu varsayarsak poliçelerde 150.000 TL olarak yazılması talep edilen kasko bedelini düşürecektir.

İnsanlar bunun önemli olmadığını düşünerek kasko değerinde yaşanan birkaç yüz liralık indirimden memnun olurlar. Ancak araçların pert olması durumunda araç bedelinin tamamı sürücülere ödenecektir. Bu durumda ödemeler 150.000 TL seviyesinde kalır ve sürücüler birkaç yüz liralık indirim için 50.000 TL zarara uğrarlar. Her zaman poliçe bedelleri gerçek araç bedellerini yansıtmalıdır.

Fiyattan Önce Kapsamına Bakın

Sigorta şirketleri tarafından araç kasko fiyatını düşürme yollarından bir tanesi de poliçenin kapsamında değişiklikler yapmaktadır. Genel olarak araçlarda kazalar sebebiyle maddi hasarlar oluşur. Kasko hizmetleri de oluşan bu hasarların karşılanması amacıyla kullanılmaktadır. Ancak hasarlar kazaların dışındaki sebeplerle de oluşabilmektedir.

Deprem, sel ya da dolu yağması gibi doğal afetler de araçların büyük hasarlar görmesine ve kullanılamaz hale gelmesine yol açabilmektedir. Poliçelerin bu olumsuz olayları kapsıyor olması gereklidir. Ayrıca çalınma olayları yaşandığında da araçlar tamamen kaybedildiğinden poliçe kapsamında olması şarttır. Terör ya da isyan olaylarında araç kaskolarının devreye girmesi de önemlidir.

Fiyatı Göz Ardı Etmek Mümkün Değil

Doğru bir araç kasko seçimi yapılırken fiyatlar ilk bakılması gereken etmenler değildir. Birçok araç kullanıcısı bunu tercih ederek ciddi hatalar yaparlar. Ancak bu durum fiyatların tamamen önemsiz olduğunu göstermez. Her zaman sigorta şirketleri tarafından sunulan ücretlerin analiz edilmesi gerekmektedir. Çünkü sigorta şirketleri kendi politikaları gereği bazı durumlarda yüksek ücretler talep edebilirler.

Şirketlerin genç sürücüleri ya da eski arabaları çok fazla tercih etmek istememesi bu durumlarda yüksek ücretler talep edilmesine yol açar. Ancak başka bir firmada bu araçlara yönelik bir olumsuzluk söz konusu değildir. İki firmanın oluşturduğu poliçe tamamen aynı şartlara sahip olsa da talep edilen bedel farklı olacaktır. Bunun bilinmesi ve fiyat karşılaştırması sonrasında kararların verilmesi gerekmektedir.

Ayrıcalıklı Bir Hizmet Olan İkame Araç Temini

Araçlarını düzenli olarak kullanan ve araçları hayatının önemli bir parçası olan kişiler için kazalar çok büyük problemler anlamına gelmektedir. Yaşanan kazalarda araç masrafları sigorta şirketleri tarafından karşılanıyor olsa da araçların kullanılamaz hale gelmesi sürücülerin hayatını altüst eder. Araçların onarımı tamamlanana kadar hayat adeta zindan olacaktır.

Böyle bir durum ile karşılaşılmaması adına ikame araç temini sunan poliçelere yönelmek gerekmektedir. Yaşanan herhangi bir sorunda araçların onarım sürecinde sorun yaşanmaması adına sigorta şirketleri tarafından temin edilen araçlar ikame araç olarak isimlendirilmektedir. Bu araçlar sayesinde sürücüler araçları onarılırken farklı ulaşım seçeneklerini değerlendirmek zorunda kalmazlar. Sunulan araç kasko hizmeti büyük bir kolaylık sağlamış olacaktır.

Enflasyon Teminatı Her Zaman Atlanıyor

Maalesef ülkemiz enflasyon ile ciddi bir savaş vermekte. Dünyanın birçok ülkesinde olan bu problem ülkemizde de fiyatların kısa süre içerisinde değişmesine yol açıyor. Alınan araç kasko hizmetlerinde de enflasyonun etkileri çok büyük. Kaskolar yaptırılırken poliçelerde araç değerleri yazılıyor. Yapılan ödemeler de bu araç değerine göre yapılıyor. Ancak enflasyonun olması sürücüleri ciddi şekilde mağdur edebilir.

Kaskoların yaptırıldığı dönemde 100.000 TL seviyesinde olan araçlar kazanın yaşandığı dönemde 150.000 TL fiyatla satılmaya başlanabilir. Böyle bir durumda poliçenin aracın pert olması karşılığında 100.000 TL ödeme yapması sürücüleri mağdur eder. Çünkü aracın tüm değeri karşılanmamış olur. Sürücüler düşük bir kasko bedeli alacakları için bununla daha kalitesiz bir araç almak zorunda kalırlar.

Yol Yardımı Sunan Kaskoları Tercih Edebilirsiniz

Yaşanan arıza ya da kazalarda araç içerisinde olan kişilerin sağ salim evlerine ulaştırılması gerekmektedir. Sorunlar bazen hiç olmadık alanlarda olduğundan ulaşım çok zor olabilir. Böyle durumlarda araç kasko tarafından sunulan yol yardım devreye girer. Araçta küçük bir sorun varsa onarıma gelinir. Eğer sorun büyükse araç temin edilir ya da yolcular gidecekleri noktaya bırakılırlar.

İçerik
Sırbistan nerede? Sırbistan Belgrad’da gezilecek yerler

Batı Avrupa ve Balkanların en özel yerlerinden biri olan Sırbistan'a sırf kimlikle seyahat periyodu yakın1

5 dk. 15 Okundu
İçerik
Vodafone Kamu Personeli Tarifesi

Vodafone kamu personeli tarifesi de en az, Vodafone tarafından sağlanan diğer tarifeler kadar ilgi görmeye1

7 dk. 30 Okundu
İçerik
Halı Saha Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir ?

Halı Saha Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir ? Günümüzde belli miktarda sermayesi olan her vatandaşın açmayı1

3 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.