KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Güvenlik robotları devriye gezmeye başladı

Guvenlik Robotlari Devriye Gezmeye Basladi169095 0 New York Polis Departmanı (NYPD) Times Meydanı metro istasyonunda yeni bir güvenlik tedbirini hayata geçiriyor. Yetkililer, vatandaşları inançta tutmak için bir güvenlik robotunu kullanıma aldıklarını duyurdular. Devriye atacak olan robot, akıllarda birinci canlanan imajlardan çok daha çok Star Wars’daki R2-D2’nun büyük bir versiyonu üzere görünüyor.

Robotlar devriyeye başlıyor

Yaklaşık 190 kilogram ağırlığındaki K5 adlı robotun elleri yahut ayakları bulunmuyor. K5, bünyesinde bulunan 4 kamera ile görüntü kaydı yapabilse de ses kaydı alamıyor. Robot, önümüzdeki iki ay boyunca sürecek deneme çalışması boyunca gece yarısından sabah 6’ya kadar istasyonda devriye gezecek. Lakin K5 bir mühlet tam devriye gezmeyecek, zira birinci iki haftasını istasyonun haritasını çıkararak ve platformları değil yalnızca ana alanları dolaşarak geçirecek.

Guvenlik Robotlari Devriye Gezmeye Basladi169095 1 NYPD’nin bu makinenin kamera imgelerini canlı olarak yayınlayıp yayınlamayacağı ve kolluk kuvvetlerinin onun kaydettiklerini izleyip izlemeyeceği tam olarak muhakkak değil. New York Lideri Eric Adams, robotun tanıtıldığı aktiflik sırasında “acil bir durum ya da hata halinde incelenebilecek görüntü kaydı yapacağını” söyledi.

Öte yandan K5’in yüz tanıma özelliği de yok -en azından şimdilik. Hasebiyle robotun fonksiyonelliği konusunda kuşkulu fikirler bulunuyor. Açık bir biçimde K5, istasyondaki gerçek acil durumlara müdahale etme kapasitesine sahip değil. İnsanlara sağlayabileceği tek gerçek vakitli yardım, üstündeki düğme aracılığıyla bir olayı anında bildirmelerini sağlamak yahut yardım çağırmak.

Gelecek şekilleniyor

Guvenlik Robotlari Devriye Gezmeye Basladi169095 2 Bununla birlikte Kaliforniya merkezli Knightscope şirketi tarafından üretilen K5 robotu New York kenti tarafından önümüzdeki iki ay için saati yaklaşık 9 dolara kiralanıyor. Evet, şimdilik K5 birden fazla senaryoda bir işe yaramıyor fakat gelecek için açık bir vizyon sunuyor. Kolluk kuvvetleri ve güvenlik çalışanları belediyelere ve devletlere bir maliyet yükü bindiriyor. Saati 9 dolara çalışan bir robot minimum fiyatın epeyce altında vazife yapıyor. Üstelik bu robotun dinlenmesi, yemek yemesi, tuvalete gitmesi gerekmiyor. Ve robotlar gözden çıkarılabilir. Bu yılın başlarında Belediye Lideri NYPD’nin rehine ve başka kritik durumlarda kullanılmak üzere her biri 750.000 dolar karşılığında robot köpek satın alacağını da duyurmuştu.
İçerik
WhatsApp, artık grup sohbetlerinizi filtrelemenizi sağlayacak

Tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde uygulamada ana sayfanın görünümünü değiştiren yeni özellikler test etmekteydi.1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
GeForce Now zamlandı: İşte yeni fiyatlar

Nvidia’nın ülkemizde Turkcell iştirakiyle birlikte sunduğu bulut tabanlı oyun hizmeti GeForce Now fiyatı zamlandı. GeForce1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
Lenovo, 3000 dolarlık 3D monitörünü tanıttı: Gözlük gerektirmiyor!

IFA 2023’te tanıtılan Lenovo ThinkVision 27” 3D monitör, gerçekçi üç boyutlu imajlar oluşturmak için akıllı1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.