KATEGORİLER
Kripto Al Sat

GPRS nedir, ne işe yarar? GPRS açma ve kapatma

GPRS, birinci olarak sesli irtibat için oluşturulmuş bir teknoloji olsa da cep telefonları ve öteki taşınabilir aygıtların birebir ağ üzerinden bilgi göndermesine müsaade vermiş ve taşınabilir bağlantıda büsbütün yeni bir çağ başlatmıştır. Pekala, GPRS ne demek, ne işe fayda? GPRS hakkında her şey burada.

GPRS nedir 💡

Gprs Nedir Ne Ise Yarar169373 0 GPRS açılımı; General Packet Radio Services’tır. GPRS, Türkçede Genel Paket Radyo Servisi anlamına gelir. GPRS nedir kısa bilgi olarak; GPRS, kablosuz ve hücresel ağ bağlantı hizmetleri için paket anahtarlama protokolüdür.

GPRS, paket tabanlı teknolojileri kullanarak orta seviyede yüksek süratli bilgi transferini mümkün kılmak için 2G ve 3G hücresel ağlarda çalışan bir taşınabilir bağlantı standardı olarak tanımlanabilir.

GPRS, temel olarak bilgilerin taşınabilir ağlar üzerinden iletilmesine imkan tanıyan bir paket anahtarlama teknolojisidir. İnternet irtibatı, MMS ve başka data iletimi cinsleri için kullanılır. GPRS, cep telefonlarının yanı sıra dizüstü bilgisayarlar, el aygıtları tarafından destekleniyor.

GPRS, ticari ve kurumsal uygulamalar da dahil olmak üzere bir dizi fonksiyon sağlayan internet protokolleriyle ilgili kontakları kolaylaştırmak için kullanılabiliyor. İletimden evvel bilgiler başka paketlere bölünür ve çekirdek ağ ve radyo aracılığıyla yönlendirilir. Alıcının ucunda datalar yine eklenir. GSM (Mobil bağlantı için global sistem), 2G hücresel ağ için birincil standartken; GPRS, gelişmiş versiyonudur.

2.5G olarak da bilinen GPRS, evvelce ağ üzerinden erişilebilen en süratli seçenekti lakin sürat ve güvenilirlik açısından 3G, 4G LTE ve 5G ağlarının hayli gerisinde kaldı. Bununla birlikte, bilhassa kırsal bölgelerde ve öteki gelişmiş teknolojilerin olmadığı gelişmekte olan ülkelerde hâlâ kullanılıyor.

GPRS modülü nedir? GSM modülü yahut GPRS modülü, bir taşınabilir aygıt yahut bilgisayar ile GPS yahut GPRS sistemi ortasında irtibat kurmak için kullanılan bir çip yahut devredir. Modem (modülatör-demodülatör) burada kritik bir kesimdir.

GPRS ne işe fayda 🤔

Gprs Nedir Ne Ise Yarar169373 1 GPRS, 2G cep telefonu ağlarında data transferi idaresi. GPRS, taşınabilir kullanıcılara internet erişimi sağlamak hedefiyle Küresel Taşınabilir Bağlantı Sistemi (GSM) ağı tarafından 2000 yılında hayatımıza girdi.

GPRS servisi, daha yeni 4G LTE ve 5G yüksek süratli hücresel ağlardan çok daha yavaş data suratlarına sahiptir. GPRS, cep telefonu ve bilgisayar kullanıcıları için 114 Kbps’e kadar çevirmeli internet temasına yakın suratlar vaat eder. GPRS, vakit içinde gelişerek 384Kbps’e kadar daha süratli bilgi transfer suratları sağlayan EDGE’e (GSM Evrimi için Gelişmiş Veri) dönüştü. GPRS ve EDGE’in yerini büyük ölçüde 3G ve 4G LTE taşınabilir data teknolojileri aldı.

GPRS özellikleri nelerdir 👇🏻

 • GPRS, dataların hücresel ağ üzerinden iletilmesine imkan sağlayan kablosuz bir irtibat hizmetidir.
 • GPRS, bilgileri iletmek için paket anahtarlama teknolojisini kullanır.
 • GPRS her vakit açık ilişki sunar.
 • GPRS, GSM üzere evvelki jenerasyon hücresel ağlarla karşılaştırıldığında daha süratli data transfer suratları sağlar.
 • GPRS, taşınabilir internette gezinme ve e-posta üzere yeni uygulama ve hizmetlerin geliştirilmesine imkan sağlar.
 • GPRS, 3G ve 4G üzere çağdaş hücresel data teknolojilerinin öncüsüdür.

GPRS nasıl açılır ve kapatılır 📲

Gprs Nedir Ne Ise Yarar169373 2 Türk Telekom, Vodafone, Turkcell’de GPRS açma ve kapatma seçeneği internet ayarlarında mevcut. GPRS ayarının açılması ve kapatılması için en kolay yol hizmet alınan operatörün müşteri hizmetlerine ulaşmaktır. Turkcell abonesiyseniz 532, Vodafone abonesiyseniz 542, Türk Telekom abonesiyseniz 444 1 444’i arayarak müşteri temsilcisine GPRS ayarlarını yaptırabilirsiniz. Müşteri hizmetleri numarasını aramak, GPRS kapatmanın en süratli yoludur.

Vodafone internet ayarları nasıl yapılır ⬇️

 • Vodafone Online süreçlerde telefon ayarları menüsünden
 • 7000# numarasını tuşlayarak
 • GPRS / GPRS AYAR yazıp 7000’e SMS göndererek

Turkcell internet ayarları nasıl yapılır ⬇️

 • Turkcell uygulamasından internet ayarları menüsünden
 • 532 numarasını tuşlayarak
 • INTERNET yazıp 2222’ye SMS göndererek

Türk internet ayarları nasıl yapılır ⬇️

 • Türk Telekom Online işlemlerden
 • INTERNET ACIK yazıp 5555’e SMS göndererek
 • 444 1 444 numarasını tuşlayarak

GPRS, taşınabilir data ilişkisinde ihtilal yaratan ve günümüzün taşınabilir bağlantı ortamını şekillendirmede değerli bir rol oynayan çığır açan bir teknolojiydi. Yüksek süratli taşınabilir internete hakikat birinci adım olan GPRS, daha yüksek bilgi suratları, “her vakit açık” irtibat ve uygun maliyetli data kullanımını mümkün kıldı. Taşınabilir uygulamalar, e-ticaret ve bilgi erişilebilirliği üzerindeki tesiri çok büyük oldu ve bugün yaşadığımız taşınabilir odaklı dijital çağa değerli katkıda bulundu. O vakitten beri yeni kuşak taşınabilir bilgi teknolojileri ortaya çıkmış olsa da GPRS, taşınabilir bağlantının devam eden evriminde her vakit kıymetli bir kilometre taşı olarak hatırlanacak.

İçerik
Cep Telefonu Kaskosu Nedir?

Cep Telefonu Kaskosu Nedir? Telefon kaskosu, telefonu çarpma ya da düşürme, sıvı teması, yüksek voltaj,1

2 dk. 19 Okundu
İçerik
Galaxy Buds FE’den ilk görüntüler paylaşıldı: İşte tasarımı

Teknoloji devi Samsung, şimdiye kadarki en ucuz kulaklığı Galaxy Buds FE'yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu1

1 dk. 15 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro Max kutu açılış görüntüleri sızdırıldı: İşte Apple’ın en pahalı telefonu

iPhone 15 serisi, Amerika’da 22 Eylül’de, Türkiye’de 29 Eylül’de satışa çıkacak. Sürpriz formda, serinin en1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.