KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Güneş’in ilk zamanları gibi: Yeni doğan yıldızın büyüleyici bir görüntüsü yakalandı

Yeni Dogan Yildizin Buyuleyici Bir Goruntusu Yakalandi168855 0 NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Güneş’in milyarlarca yıl evvel birinci oluştuğunda nasıl göründüğünü gözler önüne seriyor. Teleskop kısa bir müddet evvel 1000 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Herbig-Haro 211 yahut HH 211 olarak isimlendirilen bir önyıldızın (protostar) imajını yakaladı.

Güneş’in birinci yılları gibi

Yeni Dogan Yildizin Buyuleyici Bir Goruntusu Yakalandi168855 1 Görülebileceği üzere HH 211, oluşumunun daha çok başında ve hala kütle toplamakla meşgul. Bu nedenle karanlık bir kozmik toz bulutuyla çevrili bir yapıya sahip. Bununla birlikte, yıldız tıpkı vakitte son derece sıcak, iyonize gazdan oluşan parlak bulutlar da püskürtüyor. Renklendirilmiş lekeler Herbig-Haro objeleri olarak isimlendiriliyor ve bunlar yeni doğan yıldızların etrafında oluşuyorlar. Bu durumda, en içteki jet bulutlarının suratı saniyede 77 ila 96 km olarak ölçülmüştür.
Yeni Dogan Yildizin Buyuleyici Bir Goruntusu Yakalandi168855 2 Öte yandan öbür teleskoplar da daha evvel HH 211’i görüntülemiş, lakin bize yalnızca nispeten bulanık bir imaj (2008-Spitzer Uzay Teleskobu) verebilmişlerdi. Buna karşılık, James Webb teleskobundaki son teknoloji aynalar ve kızılötesi sensörler, protostarı gibisi görülmemiş detaylarla HH 211’in evvelki imgelerinden yaklaşık 5 ila 10 kat daha yüksek uzamsal çözünürlükle- görüntülemeyi başardı.

NASA’ya nazaran HH 211, birkaç on bin yıl yaşında ve şu anda kütlesi Güneş’in yaklaşık yüzde 8’i kadar. Lakin vakit içinde HH 211’in sonunda Güneş üzere bir yıldıza dönüşmesi bekleniyor. Bununla birlikte James Webb teleskobunun müşahedeleri HH 211’in aslında Güneş’ten değerli bir formda farklı olabileceğine de işaret ediyor. NASA, iç jet bulutlarındaki “kıpırtıların” simetri gösterdiğini ve bunun da HH 211’in ikili bir yıldıza dönüştüğünün bir göstergesi olduğunu söylüyor.

İçerik
Bilgisayarda Depolama Alanı Programsız Nasıl Açılır?

Bilgisayarda Depolama Alanı Programsız Nasıl Açılır? - Uzun süre bilgisayar kullananlar, bilgisayarların depolama sorunuyla boğuştuğunu1

2 dk. 14 Okundu
İçerik
Android TV Box dönemi sona erdi: Akıllı TV satışları artıyor

Bildiğiniz üzere Xiaomi TV Box başta olmak üzere Android TV kutuları, hudutlu yeteneklere sahip olan akıll1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Bakan Koca’dan Eris varyantı açıklaması: Kısıtlama gelecek mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Eylül’de yaptığı açıklamada Türkiye’de 9 şahısta Covid-19’un Eris varyantının görüldüğünü1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.