KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Google, yapay zeka tarafından yapılan siyası reklamlar için adım atıyor

Google Yapay Zeka Siyasi Reklamlari Icin Onemli Bir Adim Atiyor168553 0 Google, çok yakında siyası reklamverenler özelinde yapay zeka tarafından oluşturulan reklamlar için kıymetli bir adım atacak. Google, artık siyasi reklamverenlerin reklamlarını yapay zeka ile yaptıklarında bunu “belirgin bir halde açıklamalarını” zorunlu kılmaya başlayacak. Google’ın ilgili mecburiliği Kasım ayından itibaren geçerli olacak.

Reklamlarda yapay zeka kullanımına düzenleme

Kasım ayı itibariyle Google, reklamverenlerin bir seçim reklamlarında “gerçekçi görünen insanları yahut olayları” tasvir eden sentetik içerikler bulunduğunda bir açıklama eklemesi gerektiğini söylüyor. Bu, bir kişiyi hiç yapmadığı bir şeyi söylüyormuş ya da yapıyormuş üzere göstermek için yapay zeka kullanan siyasi reklamların yanı sıra gerçek bir olayın manzaralarını değiştirerek (ya da gerçekçi görünen bir manzara uydurarak) hiç yaşanmamış bir sahne yaratan reklamları da kapsıyor.

Google, bu çeşit reklamların açık ve göze çarpan bir yerinde sorumluluk reddi içermesi gerektiğini söylüyor. Düzenleme fotoğraflar, görüntüler ve ses içerikleri için de geçerli olacak. Etiketlerde “Bu ses bilgisayarda üretilmiştir” ya da “Bu manzara gerçek olayları yansıtmamaktadır” gibi tabirlerin yer alması gerekecek. Bir imajın parlaklaştırılması, art planının düzenlenmesi yahut yapay zeka ile kırmızı gözün giderilmesi üzere “önemsiz” değişiklikler için etiket gerekmeyecek.

Google sözcüsü Allie Bodack, yaptığı açıklamada, “Sentetik içerik üreten araçların giderek yaygınlaştığı göz önüne alındığında, politikalarımızı bir adım daha ileri götürerek, reklamverenlerin seçim reklamlarında dijital olarak değiştirilmiş yahut oluşturulmuş gereçlere yer verdiklerinde bunu açıklamalarını zarurî kılıyoruz” dedi.

İçerik
Intel, AMD’nin 3D V-Cache teknolojisini benimsiyor

Intel CEO'su Pat Gelsinger, Innovation 2023'te basınla bir soru-cevap oturumu düzenledi. Intel'in AMD'nin 3D V-Cache1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Google Haritalar, yeni renklere sahip bir görünüm test ediyor

Google Haritalar uygulamasının art plan harita katmanında yeni renkler test ettiği ortaya çıktı. Apple Maps'in1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
NASA, Ay’a çakılan Rus uzay aracını fotoğrafladı

19 Ağustos 2023'te Rusya'nın 47 yıl sonra birinci Ay misyonunda muvaffakiyete ulaşma umutları yapılması gereken1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.