KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Google yapay zeka çiplerini tedarik eden Broadcom’un üstünü çizdi

Google Yapay Zeka Ciplerini Tedarik Eden Broadcom Un Ustunu Cizdi169012 0 Google son birkaç yıldır yapay zeka teknolojisi ve yüksek hacimli data merkezlerine yönelik çipler geliştirmek için Broadcom ile birlikte çalışıyordu. Fakat şirket maliyetlerini azaltma stratejisi doğrultusunda, bu iş birliğini 2027 yılına kadar sona erdirme kararı aldı.

Reuters tarafından servis edilen habere nazaran Google, 2027 yılına kadar Tensor çiplerini kendi bünyesinde geliştirmeyi planlıyor. Şu an için bu çipleri tedarik etme misyonu Broadcom’a ilişkin. İki şirket ortasındaki bu kararın temel nedeni fiyat konusunda uyuşmazlık yaşanması.

Google Yapay Zeka Ciplerini Tedarik Eden Broadcom Un Ustunu Cizdi169012 2

Broadcom payları düştü

Analistler, Google’ın TPU (Tensor Processing Unit) çiplerini kendi bünyesinde tasarlamaya başlaması ile birlikte yıllık olarak birkaç milyar dolar tasarruf edebileceğini söylüyor. Haberin yayılmasının akabinde Perşembe günü Broadcom’un payları %6 oranında kıymet kaybetti.

Google ayrıyeten data merkezlerindeki sunucuları ethernet switch’lerine bağlayan çipleri de artık Broadcom’dan tedarik etmeyi düşünmüyor. Arama devi bu hususta Marvell Technology‘ye yönelebilir. Fakat bu değişiklikle ilgili görüşmelerin ne aşamada olduğuna dair şimdi kesin bir bilgi bulunmuyor.

İçerik
Samsung’ta yaprak dökümü sürecek: Kazançların yüzde 80 düşmesi bekleniyor

Yılın başından bu yana gerçek olan bir şey var: Global çip bolluğu. Samsung Electronics'in adeta1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
iPhone SE 4 özellikleri netleşti: USB-C, eylem düğmesi ve daha fazlası

Apple’ın bir sonraki bütçe iPhone'u olarak beklenen iPhone SE 4, bir müddettir sızıntılarla gündeme gelmeye devam ediyor.1

2 dk. 10 Okundu
İçerik
Snapdragon 7s Gen 2 tanıtıldı: Maliyete oynuyor

Geçtiğimiz aylarda Snapdragon 7 serisinin en güçlü işlemcisini tanıtan Qualcomm artık de en güçsüz üyesini1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.