KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Google, şifrelerin fişini çekti! Artık geçiş anahtarları kullanılacak

Google Sifreleri Sonlandirdi Artik Gecis Anahtari Kullanilacak169628 0 Google, kullanıcıların Google hesaplarındaki şifrelerden vazgeçerek, aygıtlarınızda yerleşik olarak bulunan pin, yüz yahut parmak izi kimlik doğrulamasını kullanan süratli, inançlı ve şifresiz bir yaklaşım olan geçiş anahtarlarını tercih etmelerini teşvik ediyor. Bugünden itibaren Google, kullanıcılarından varsayılan olarak bir geçiş anahtarı oluşturmaları isteyecek.

Googe Hesabında geçiş anahtarı dönemi

Geçiş anahtarları şifre hatırlama ve değiştirme üzere can sıkıcı adımları atlamamızı sağlıyor. Google’ın bu atağı sonrasında kullanıcılar böylelikle suram süreci için hesap ayarlarında manuel olarak arama yapmak zorunda kalmayacaklar. Bölüm genelindeki maksat, eninde sonunda geçiş anahtarlarını yeni oturum açma standardı haline getirmek olsa da, Google klâsik şifrelerin “biz bu dönüşümü yaparken hala hayatımızın bir modülü olmaya devam edeceğini” söylüyor.

Google Sifreleri Sonlandirdi Artik Gecis Anahtari Kullanilacak169628 1 Hasebiyle, kullanıcılar Google hesaplarında klasik şifrelerle oturum açmayı tercih edebilir ve hesapları için “mümkün olduğunda şifreyi atla” seçeneğini devre dışı bırakarak geçiş anahtarlarını kullanmaktan büsbütün vazgeçebilirler. Google, geçtiğimiz yıl Workspace ve Cloud hesapları ile Chrome web tarayıcısı da dahil olmak üzere bir dizi eserine geçiş anahtarı dayanağı getirdi. Önde gelen birçok web sitesi ve uygulama da geçiş anahtarlarını desteklemeye başlamış durumda.

Geçiş anahtarları (Passkeys) nedir?

Geçiş anahtarları, klasik parolaları aygıtınızın kendi kimlik doğrulama yollarıyla değiştirebilmenizi sağlar. Bu biçimde, iPhone’unuzda Face ID’yi, Android telefonunuzun parmak izi sensörünü aktifleştirerek yahut bir bilgisayarda Windows Hello ile Gmail, PayPal yahut iCloud’da oturum açabilirsiniz. WebAuthn (ya da Web Authentication) teknolojisi üzerine inşa edilen bu sistemde, bir geçiş anahtarı oluşturduğunuzda iki farklı anahtar üretilir: biri hesabınızın bulunduğu web sitesi ya da hizmet tarafından saklanır, başkası ise kimliğinizi doğrulamak için kullandığınız aygıtta saklanan özel bir anahtardır.

İçerik
Starfield yükselişini sürdürüyor, mod araçları seneye

Son yılların en çok beklenen oyunları ortasında yer alan Starfield hakettiği ilgiyi görmeye devam ediyor.1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
ŞOK marketlerden atak: 2+1 odalı kamp çadırı satacak, şişme sinevizyon bile var

Son yıllarda perakende besin marketlerinin teknolojik eser konseptinin ötesine geçerek fiber tekne ve karavan üzere1

1 dk. 8 Okundu
İçerik
İşte beklenen Galaxy S24 Ultra’nın kilit özellikleri

Kum saatinden düşen kum taneleri üzere Galaxy S24 serisinden gelen haberler de tıpkı halde elimize1

2 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.