KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Google, kanser tespitini kolaylaştıran yapay zekalı mikroskop geliştiriyor

Google Kanser Tespiti Icin Yapay Zekali Mikroskop Gelistiriyor168970 0 Google, ABD Savunma Bakanlığı ile birlikte, ısı haritaları yahut obje sonları üzere görsel göstergeleri gerçek vakitli olarak üst üste bindirmek için yapay zeka dayanaklı “Artırılmış Gerçeklik Mikroskobu” (ARM) prototipi geliştirdi. Yapay zeka sayesinde örneklerin sınıflandırılmasının ve kanser hücrelerinin ya da patojenlerin varlığının tespit edilmesinin kolaylaşacağı tez ediliyor.

Yapay zekalı mikroskop

Google Kanser Tespiti Icin Yapay Zekali Mikroskop Gelistiriyor168970 1 Artırılmış Gerçeklik Mikroskobu ARM birinci kere 2018 yılında kamuoyuna tanıtılsa da şimdi hastalıkları tespit etmek için kullanılmadı. Şu anda ARM’ın 13 prototipi mevcut ve günlük klinisyenlere yardımcı olabilmesi için hala kıymetli testler yapılması gerekiyor. Fakat Google’a nazaran hedef, “hastanelerde ve kliniklerde bulunan mevcut ışık mikroskoplarına uyarlanabilecek” bir sistem yaratmak. ARM donanımlı mikroskoplar daha sonra her biri eşsiz kıymetlendirme gayelerine nazaran uyarlanmış metin, oklar, konturlar, ısı haritaları yahut animasyonlar dahil olmak üzere çeşitli görsel geri bildirimler sağlayabilecek.
Google Kanser Tespiti Icin Yapay Zekali Mikroskop Gelistiriyor168970 2 ABD Savunma Bakanlığı’nın Savunma İnovasyon Ünitesi, Google ile ARM’ın ordu aracılığıyla dağıtımını sağlayacak mutabakatlar üzerinde görüştüğünü ve bu sonbaharda kimi hükümet kullanıcılarına sunulabileceğini umuyor. ARM’ın maliyetinin 90.000 ila 100.000 dolar arasında olması bekleniyor. Bu maliyet küçük ve orta ölçekli sıhhat kuruluşlarının imkanlarını aşıyor.
Google Kanser Tespiti Icin Yapay Zekali Mikroskop Gelistiriyor168970 3 Bununla birlikte Google Health, sırf teşhislerin doğruluğunu artırmakla kalmayıp birebir vakitte sıhhat işçisinin sonlu olduğu tıp alanındaki boşlukları doldurmaya yardımcı olan yapay zeka dayanaklı araçlara birinci kere yatırım yapmıyor. Teknoloji devinin “sağlık hizmetlerini iyileştirmek” için yapay zekaya yatırım yapan teşebbüslerle paydaşlık kurmaya ehemmiyet verdiği ve son on yılda yapay zeka yatırımlarına 200 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı iddia ediliyor. Dünya Sıhhat Örgütü’nün 2030 yılına kadar dünya çapında 15 milyon sıhhat çalışanı açığı öngördüğü düşünüldüğünde sıhhat alanında yapay zekanın kullanılması büyük yararlar sağlayabilir.
İçerik
Uyku kaliteniz Ozlo kulaklıklara emanet

Kaliteli bir uyku uyumak insan sıhhatini direkt etkileyen faktörlerden. Bu bakımdan beşerler uyku kalitesine dikkat1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
ChatGPT her 20 komut için yarım litre su ‘içiyor’

Kasım ayında hayatımıza giren ve hem kendi başında hem de birçok hizmete eklenerek hayatımızda kalmaya1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Hedef Apple: Qualcomm, Snapdragon X ile PC işlemcisi pazarına giriyor

Qualcomm bir müddettir bilhassa PC'ler için üretilen işlemcileri piyasaya sürüyor. 2018'den bu yana Windows dizüstü1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.