KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Norveç ordusu ilk kez bir F-35A savaş uçağını otoyola indirdi

Norvec Ordusu Ilk Kez Bir F 35A Savas Ucagini Otoyola Indirdi169085 0 Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde misyon yapan F-35A savaş uçakları daha evvel hiç denenmemiş bir şey yaparak birinci kere bir otoyola indi. Pilotlara otoyol operasyonlarını yürütme marifeti kazandırmak maksadıyla verilen eğitim, Finlandiya’nın güneyindeki Baana 23 tatbikatının bir kesimi olarak gerçekleştirildi.

Eğitim sırasında kullanılan yer, 551 numaralı mahallî otoyolun Karttula ve Tervo kasabaları ortasındaki kısmıydı. İnişin akabinde F-35’lere motorları çalışır halde yakıt ikmali yapıldı ve savaş uçakları süratle tekrar havalandı. Otoyol üzerinden kalkış ve iniş yapabilme kabiliyeti, muharebe operasyonları sırasında ortaya çıkabilecek çeşitli şartlar nedeniyle son derece gerekli.

Norvec Ordusu Ilk Kez Bir F 35A Savas Ucagini Otoyola Indirdi169085 1

“Bu bir dönüm noktasıdır”

Düşman kuvvetler çatışma sırasında konvansiyonel uçak pistlerini tahrip edebilir ve askeri operasyonların planlanmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle askeri uçakların otoyolları kullanarak süratli bir biçimde kalkış ve iniş yapabilme yetenekleri epeyce kıymetli hale geliyor.

Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri Kumandanı Tümgeneral Rolf Folland mevzuyla ilgili olarak “Bu yalnızca Norveç Hava Kuvvetleri için değil, birebir vakitte İskandinav ülkeleri ve NATO için de bir dönüm noktasıdır. Bu bizim dağılma konseptini hayata geçirme kabiliyetimizi gösteriyor. Savaş uçakları yerde savunmasızdır, bu nedenle küçük havaalanlarını ve artık de otoyolları kullanarak savaşta beka kabiliyetimizi arttırabiliriz” dedi.

İçerik
Logitech yeni RGB mikrofonunu duyurdu

Oyuncu ekosistemini beslemeye devam eden Logitech G markası Yeti mikrofon serisine yeni bir eser ekliyor.1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Apple Vision Pro için ilk oyun duyuruldu: İşte detaylar

Resolution Games, Apple Vision Pro için uyarlanmış bir oyun çıkaracağını duyurdu. Oyun stüdyosu, tanınan RPG1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Lies of P için genişleme paketi yolda

Geçtiğimiz ay Windows, macOS, Playstation 4, Playstation 5, Xbox One ve Xbox Series için yayınlanan1

1 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.