KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Google Chrome’un yeni tasarımı tanıtıldı: İşte gelecek yenilikler

Iste Google Chrome Un Yeni Tasarimi Ve Gelecek Yenilikler168585 0 Google, Chrome’un 15. yılını yeni dizaynla kutluyor. Web tarayıcının yeni görünümü, Google’ın Material You dizaynını benimseyecek. Koyu açık tema seçeneğiyle yeni çağdaş dizaynın yanı sıra güncellenmiş Chrome Web Mağazası, Google arama yan panelinde yeni arama araçları ile gelecek. Fakat yenilikler bunlarla sonlu değil.

Material You tasarım

Önümüzdeki haftadan itibaren Chrome, masaüstünde yeni bir görünüme kavuşacak. Google, Material You tasarım lisanının temel alınarak Chrome’da simgelerin okunabilirliğine odaklanarak yenilediklerini ve sekmeler ile araç çubuğunu daha güzel tamamlayan yeni renk paletlerinin oluşturulduğunu söylüyor. Karanlık ve aydınlık mod üzere Chrome tercihleri işletim sistemiyle daha uyumlu çalışacak. Chrome eklentileri, Google çeviri, Google şifre yöneticisi ve fazlasına süratli erişim için daha kapsamlı menü üzere tarayıcı kullanımını kolaylaştıran diğer iyileştirmeler de kelam konusu.

Chrome Web Mağazası yenileniyor

Chrome Web Mağazası da Material You tasarım lisanıyla güncelleniyor. Google, bu dizaynla kullanıcıların yararlı uzantıları daha kolay keşfedeceklerini belirtiyor. Mağaza, yeni ve çağdaş arayüze sahip olmanın yanı sıra yapay zeka takviyeli uzantılar ve editörler tarafından öne çıkarılanlar üzere yeni kategoriler ile birlikte daha şahsileştirilmiş teklifler sunacak.

Güvenlik açısından da geliştirmeler kelam konusu. Güvenlik Kontrolü artık uzantıları da kapsıyor. Chrome, mağazada yakın vakitte yayından kaldırılan, siyasetleri ihlal eden yahut potansiyel olarak berbat emelli olan uzantıların belirlenmesine yardımcı olacak.

Google Arama yan paneli

Chrome’da arama yapma daha kolay hale geliyor. Bir web sayfasındayken üç noktalı menüden “Bu sayfayı Google ile ara” seçeneği seçilerek Google Arama yan paneline ulaşılacak. Araç çubuğuna sabitlenebilecek bu panel üzerinden sayfanın kaynağı hakkında daha fazla bilgi edinebilecek yahut büsbütün diğer bir arama başlatılabilecek.

Yapay zeka özellikleri

Google, geçtiğimiz ay duyurduğu aramada üretken yapay zeka (SGE) özelliğinden bahsediyor. Chrome, kullanıcıyı direkt sayfada aradığı bilgiye yönlendirecek kontaklarla birlikte yapay zeka tarafından oluşturulan kıymetli noktaların bir listesini gösterecek. “Sayfada keşfedin” özelliği, sorular içeren makalelerde kullanıcının direkt karşılıkları görmesini sağlayacak.

Gerçek vakitli inançlı tarama

Iste Google Chrome Un Yeni Tasarimi Ve Gelecek Yenilikler168585 1 Tehlikeli siteleri ve evrakları işaretleyerek kullanıcıyı koruyan Google İnançlı Tarama özelliği artık gerçek vakitli olarak çalışacak. Daha evvel girilen her site lokal olarak depolanan bilinen berbat siteler listesiyle karşılaştırılıyordu. Bu liste her 30 – 60 dakikada bir güncelleniyordu. Lakin dolandırıcı ve ziyanlı siteler daha süratli türediğinden Google’ın denetiminden kaçan siteler oluyordu. Google, tehditlerin tanımlanıp engellenmesi ortasındaki süreyi kısaltarak makus hedefli yazılım ve kimlik avı tehditlerine karşı %25 oranında daha uygun müdafaa sağlamayı amaçlıyor.

Chrome, liderliğini sürdürüyor

Statcounter bilgilerine nazaran, Google Chrome %63.52’lik pazar payı ile masaüstünde en çok kullanılan web tarayıcı olmaya devam ediyor. Chrome’u %13.02 ile Safari, %11.15 ile Microsoft Edge, %6.18 ile Mozilla Firefox takip ediyor.

İçerik
Xiaomi, MIUI 15 güncellemesini atlayabilir: MiOS geliyor

Android ekosisteminin başında yer alan Google, 4 Ekim’de gerçekleştirdiği aktiflikte heyecanla beklenen Android 14‘ü vitrine1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Ortalama bir kullanıcı ayda 14 spam çağrı alıyor!

Spam davetler yahut spam aramalar artık çağımızın birer gerçeği olmuş durumda. Akıllı telefon kullanan neredeyse1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Apple Etkinliği Canlı Yayın (Saat 19:00’da): iPhone 15 geliyor!

Apple'ın yeni iPhone, yani iPhone 15 öncelikli olmak üzere Apple Watch, Apple Watch Ultra, iPad,1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.