KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Coin Yakma Ne Demek? Coin Yakma İşlemi Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Kripto paralar ya da kısaca coinler çok farklı bir düzen üzerinde işleyişine devam eder. Diğer para birimlerinde yapılamayan işlemler coinlerden gerçekleştirilebilmektedir. Coin yakma işlemi de bunlardan bir tanesidir.

Kripto para birimlerinin piyasada kaç adet olduğu bilinebilmektedir. Herhangi bir kripto parada işlem gören coin sayısı 20.000 adet olabilir. Bu sayı sürekli olarak yatırımcılara aktarılır. Alım için uygun olan paraların miktarı ne kadar azalırsa bu coin o kadar değerlenir. Kısaca arzın azalması coin için olumlu bir durumdur.

Gerçekleştirilen yakma işlemi de tam olarak bu işleme verilen isimdir. Kripto para birimlerinin herhangi bir tanesinde gerçekleşebilen bu işlemde coinler yakılır ve bu piyasada işlem görebilecek coin miktarını azaltır. Bu işlem kısa sürede coinin daha değerli bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Coin Yakma İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Kripto paralarda gerçekleşen coin yakma işlemi kripto para sahipleri ya da kurumlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Kişiler ellerinde bulunan coinlerin bir kısmını yakma kararı alabilir. Bu işlemi yapmak için yakmak istediği coin miktarını belirlemesi ve bunu belirtmesi gerekir. Talepler onaylandıktan sonra coin yakma işlemi gerçekleşebilir.

Coinlerin üreticisi olan firmalar da toplu olarak yakma işleminin yapılmasına karar verebilir. Coin sahibi olan kişilerin tamamına ulaşım sağlanır ve belirli bir miktarda coini yakması istenir. Bu sayede piyasadaki coin miktarı dengede tutulmaktadır.

Kullanıcılar her ne kadar coinlerini yaksalar da sonrasında değeri artacağı için bir kayıp söz konusu olmaz.

Coin Yakma İşleminin Faydaları Neler?

Coni yakma işlemlerinde amaç her zaman arzın dengelenmesidir. Bu doğrultuda coin yakma işlemi uygulandığında yatırımcıların elindeki para çok daha değerli bir hale gelir. 1000 adet coini bulunan ve her bir coini 1 dolar değerinde olan kişiler bunun 250 adedini yaktıklarında 750 coinleri kalır ancak bunun değeri yine 1000 dolar olur. Böylece 1 coinin değeri 1 dolardan 1,33 dolara yükselmiş olur.

Yapılan bu işlem sayesinde kripto para biriminin değerinde devamlı bir yükselme söz konusu olabilmektedir. Yatırımcılar her zaman kazançlı çıkarlar.

İçerik
Krep Tarifi

Krep Tarifi - Kahvaltılarınız için hem tatlı hem de tuzlu bir tarif arıyorsanız hemen pratik1

2 dk. 90 Okundu
Nedir
Bitcoin Nedir?

2008 yılından yaşanan mali kriz sonrası Satoshi Nakamato adlı bir kişi veya kişiler tamamen elektronik1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Hangi Yazılım Dili Ne İşe Yarar?

Bilgisayar yazılım dilleri, programcıların bilgisayarlar ile iletişim kurabilmesini sağlayan bir dizi kod yapılarıdır. Programcının yazdığı1

2 dk. 14 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.