KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Çin, yarı iletkenler için 40 milyar dolarlık rekor büyüklükte fon ayırıyor

Cin Yari Iletkenler Icin 40 Milyar Dolarlik Fon Ayiriyor168468 0 Yarı iletken bölümünün ehemmiyeti herhalde hiçbir vakit son birkaç yıldır olduğu kadar büyük olmadı. Dünyanın en büyük iki iktisadı -ABD ve Çin- bu alandaki hakimiyetini kaybetmek yahut geride kalma riskiyle karşı karşıya kalmak istemiyor, hatta tahammül dahi edemiyor. ABD, hem kendi hakimiyetini sağlamlaştırmak hem de güzelden düzgüne agresifleşen Çin’i ve yarı iletken sanayisini frenlemek için bir dizi yaptırımlar uygulamaya başladı. Çin’in en yeni yarı iletken teknolojilerine ulaşımı önemli oranda daraltılırken ülke, kendi sanayisini canlandırmak için 40 milyar dolarlık bir fon başlatıyor.

Çin, yarı iletkenler için 40 milyar dolar ayırıyor

Bahsi geçen 40 milyar dolarlık fon, Çin Entegre Devre Sanayisi Yatırım Fonu (Büyük Fon olarak da biliniyor) tarafından başlatılan üç fonun en büyüğü olacak üzere görünüyor. Hedeflenen 300 milyar yuan (41 milyar $), 2014 ve 2019 yıllarında sırasıyla 138.7 milyar yuan ve 200 milyar yuan toplayan benzeri fonları büyük oranda geride bırakıyor.

Çin, bu fonu resmi olarak doğrulamadı lakin bahis hakkında bilgisi olan şahıslara nazaran, yatırımın ana odağının çip üretimi için gerekli ekipmanların geliştirilmesi olacak. ABD yaptırımları altında Çin’in EUV teknolojisine erişimi bulunmuyor. Ekipman tedarik edemeyen Çin’in tek yolu ise kendi ekipmanlarını üretmekten geçiyor. Elbette ekipmanı mevcut rakiplerle birebir düzeyde olacak hale getirmek uzun, zahmetli ve maliyetli bir iş olacak. Lakin herhalde bunu kendi imkanlarıyla yapabilecek tek ülke de Çin.

Cin Yari Iletkenler Icin 40 Milyar Dolarlik Fon Ayiriyor168468 1 Başkan Xi Jinping uzun vakittir Çin’in yarı iletkenlerde kendi kendine yeterliliğe ulaşması gerektiğini vurguluyor. Bu gereksinim, Washington’un Pekin’in gelişmiş çipleri askeri, kuantum bilişim ve yapay zeka yeteneklerini arttırmak için kullanabileceği kaygısıyla son birkaç yıldır bir dizi ihracat denetim tedbiri uygulamasının akabinde daha da acil hale gelmiş durumda. Ekim ayında ABD, Çin’in gelişmiş çip üretim ekipmanlarına erişimini kesen kapsamlı bir yaptırım paketini uygulamaya koydu ve ABD’nin müttefikleri Japonya ve Hollanda da emsal adımlar attı.

Bununla birlikte resmi olmayan bilgilere nazaran hedeflenen fon, geçtiğimiz aylarda yetkililer tarafından onaylandı ve Çin Maliye Bakanlığı, bu fona 60 milyar yuan (8.2 milyar $) katkıda bulundu. Başka katkıda bulunanlar ise bilinmeyen.

Önceki yatırımlar

Yukarıda da dediğimiz üzere şimdiye kadar Büyük Fon kapsamında iki büyük yatırım gerçekleştirildi. Büyük Fon yıllar içinde Çin’in en büyük iki çip dökümhanesi olan Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) ve Hua Hong Semiconductor’ın (HHS) yanı sıra flash bellek üreticisi Yangtze Memory Technologies ve bir dizi küçük şirkete finansman sağladı. Bu ortada SMIC, Çin ve Çinli firmalar için büyük kıymete sahip. Aşağıdaki ilgili haberimizi bu bağlamda okumanızı tavsiye ederiz.

Öte yandan şimdiye kadar yapılan yatırımlara karşın Çin’in çip sanayisi, bilhassa gelişmiş çipler için global tedarik zincirinde öncü bir rol oynamakta zorlanıyor. Çin’in bu yatırım sayesinde ortadaki makası kapatma ihtimali bulunuyor. Halihazırda “teknoloji”, yapay zeka ve gelişmiş yongalar etrafında katlanarak büyüyor. Gelişmiş yongalar, arabalardan telefonlara kadar her alanda yer edinirken yapay zeka için de itici güç oluyor.

İçerik
MSI Z790 MAX anakart fiyatları sızdı: RTX 4080’den pahalı!

MSI'ın yeni Z790 MAX serisi anakartlarının fiyatları belirli oldu ve en kolay sözle yeni kartlar1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Spider-Man 2’nin performans seçenekleri ortaya çıktı: 30, 40 ve 60fps seçeneğine sahip olacak

Insomniac Games’in merakla beklenen Playstation 5 özel oyunu Marvel’s Spider-Man 2’den yeni bilgiler gelmeye devam1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Intel Core Ultra 5 135H, AMD’yi geride bırakıyor: İşte performans sonuçları

Intel’in taşınabilir odaklı Meteor Lake işlemci ailesi için süreç işliyor. Yeni aile yaklaşırken birebir vakitte1

2 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.